پایان نامه گروه فقه و الهیات و فلسفه: قرآن کریم چگونه از دلالات استعاری برای بیان در مفاهیم دینی بهره گرفته است

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و الهیات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

  • مقدمه

قرآن که معنای لغوی آن عبارت است از خواندن و یا خبر به مصحف شریف تعبیر شده است این کتاب نه یک کتاب علوم تجربی، نه تاریخ، نه کلام، نه فلسفه و عرفان و نه حتی کتاب احکام و اخلاق است و در عین حال جامع همه­ی آنهاست.

قرآن اولین کتاب وکلام الهی است که مستقیماً در آن با بشر گفتگو شده که در کتب سابق مختص نبی و رسول خدا بود و از اسرار و رموزی سخن می­گفت که تعبیر و تفسیر آن برای عموم فقط از طریق بیان پیامبران و سیره­ی عملی­اشان قابل درک بود مانند رفتار توحیدی نوح، ابراهیم، موسی و عیسی علیهم صلواة الله.

امّا در قرآن اتّفاقی افتاد که به بلوغ عقلی و تکامل فکری بشر مشروعیت آسمانی بخشید. قرآن در جلوه­ی فرقانی خود معیار سنجشی به انسان داد تا خدای خویش را نزدیک­تر از رگ گردن درک کند[1] و بتواند به میزان عبودیت خویش پی ببرد.

در این میان لازمه­ی بهره­وری هر چه بیشتر از این اقیانوس بی­انتها ، شناخت و معرفت هر چه بیشتر است، شناخت و معرفتی که امیدمان به جنبه­ی عملی آن است تا در سیر تکامل خویش دقیق و سریع قدم برداریم. « و سارعو الی مغفرة من ربّکم[2]» استفاده از علوم ادبی برای درک بهتر از مفاهیم قرآنی به ما نه تنها سرعت درک مطلب بلکه در رسیدن به درک صحیح کمک می­کند.

بحث دلالات استعاری در آیات قرآن که موضوع پایان نامه می­باشد همان استفاده از یکی از شاخه­های علوم بلاغی ، برای درک بهتر مفاهیم قرآن کریم است.

  • بیان مسئله

استعاره یکی از راه های بیان مقصود متکلم به مخاطبین است که در انتقال مفاهیم ذهنی بسیار موثر است. از آنجا که قرآن کریم در مواضع متعدد از انواع استعارات استفاده کرده است و در هر مورد غرض یا اغراض خاصی اراده شده است فهم دقیق آنها نیاز به آشنایی با انواع دلالت های استعاری دارد . دشواری این علم بر دانشمندان و صاحب نظران پوشیده نیست و این پایان نامه در صدد آن است که ضمن معرفی انواع دلالات استعاری ، مصادیق قابل ملاحظه ای از آیات قرآنی را به شکل دقیق و از جنبه های متفاوت بررسی نماید تا بدین وسیله گامی موثر در فهم بهتر و تفسیر کامل تر آیات قرآنی برداشته شود.

زمخشری درمقدمه ی تفسیرکشاف خویش درباره ی اهمیت دوعلم معانی وبیان می نویسد :

“… عالم علم کلام اگردرصناعت کلام برهمه ی اهل دنیا چیره شود وحافظ قصص ومسائل تاریخی حتی اگرازابن القریه حافظ تر باشد… ودانشمند نحودان اگر درعلم نحو از سیبویه داناتر باشد… هیچ یک نمی توانند به کنه آیات قرآنی پی ببرند، مگر اینکه در دوعلمی که مختص به قرآن است تبحر پیدا کنند، وآن دو علم  ، معانی و بیان است”.

[1] – سوره­ی ق – آیه­ی 16

[2] – سوره­ی آل عمران – آیه­ی 133

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 106

قیمت : هفده هزار و سیصد تومان

 

 

***

—-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

Previous Entries پایان نامه ارشد روانشناسی: رابطه هوش هیجانی ورضایت شغلی باسلامت روان بهورزان شاغل دانشگاه علوم پزشکی زاهدان Next Entries پایان نامه کارشناسی ارشد روانشناسی گرایش تربیتی: بررسی رابطه سبک های حل مسئله و هوش هیجانی شاگردان با سبک های حل مسئله و هوش هیجانی اولیاءشان