Get a site

پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی نساجی: منسوجات مقاوم در برابر آتش

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : منسوجات مقاوم در برابر آتش

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

منسوجات مقاوم در برابر آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده
ضد آتش کردن منسوجات و یا مقاوم نمودن منسوجات در مقابل آتش در کشورهای پیشرفته از اهمیت خاصی برخوردار است و برای منسوجات مختلف استانداردهای خاصی با مشخصه کاربردی آن معرفی شده که تولیدکنندگان ملزم به رعایت آنها در هنگام تولید کالا می باشند. به طور نمونه پرده های هتل ها و منسوجات بیمارستانی از این نمونه ها می باشند.
به طور کلی الیاف را از لحاظ اشتعال پذیری به دو دسته تقسیم بندی می کنند که به الیاف قابل اشتعال و الیاف غیرقابل اشتعال تقسیم می شوند. الیاف قابل اشتعال الیافی می باشند که خودسوز می باشند به گونه ای که در مجاورت هوا خودسوز بوده در صورت مشتعل شده نمونه ای از این الیاف پنبه می باشد که LOI کمتر از 20 دارد، این الیاف را می توان با عملیات تکمیلی مقاوم در برابر آتش نمود. پشم این لیف خودسوز نبوده یعنی در صورت مشتعل شدن خاموش می شود که نشان از بالا بودن LOI آن می باشد. نوع دیگر الیاف الیافی می باشند که به طور ذاتی ضد آتش می باشند مانند آزبست و یا از انواع الیاف بشر ساخت نومکس و کولار را نام برد، این الیاف بیشتر در کاربردهای صنعتی مانند دستکش کار و لباس آتش نشانان، روکش صندلی هواپیما و… کاربرد دارند تولید این الیاف مشکل بوده و تکنولوژی تولید آن در دست شرکت های بزرگی همچون دوپنت آمریکا قرار دارد.
امروزه با افزایش شهرنشینی و همچنین استفاده از لوازم الکتریکی که امکان اشتعال را افزایش داده و همچنین خود نیز به عنوان ماده سوختنی احتمال آتش سوزی را افزایش می دهند، بنابراین لزوم استفاده از کالای نساجی که مقاوم در برابر آتش می باشد و همچنین هشدار دهنده ها افزایش یافته است.
در راستای تحقیقات این سمینار جهت آشنایی با انواع روش های مقاوم نمودن انواع الیاف که بیشتر در البسه مورد استفاده است اعم از نوع طبیعی یا بشرساخت تحقیق شده است همچنین معرفی و کاربردهای برخی از الیاف شناخته شده ضد آتش در جهان که مصرف بالایی دارند و معرفی انواع تست های مهم آتش پذیری کالا پرداخته شده است.
مقدمه
همگام با پیشرفت های صنعت در بخش های مختلف، بشر در معرض خطرات و صدمات بیشتری قرار گرفته است. بنابراین مسأله ایمنی و محافظت از بشر اهمیت و گسترش بیشتری یافته و صنعت نساجی با تحقیقات و تولیدات علمی بیش از پیش در این راستا همت گماشته است.
در آتش سوزی، یک اتاق پس از 3 دقیقه دمایی برابر 600 درجه سانتیگراد دارد. FR افزوده شده به مواد زمان گریختن را برای نجات زندگی افزایش می دهند که این مواد قابلیت افزوده شدن به موادی همچون پلاستیک ها، منسوجات کف، چوب را دارد. تاثیر FR در کاهش فرصت راه اندازی به وسیله افزایش مقاومت در برابر افروزش است در صورت اتفاق افتادن شعله تاثیر FR در تاخیر گسترش و یا خاموشی آتش است.
در صورتی که مواد قابل آتش در اتاق زیاد باشد دمای اتاق به 600 درجه رسیده و بعد از آن تمامی مواد قابل اشتعال بدون FR خود به خود آتش می گیرند و اگر هوای کافی موجود باشد دما به 1000 درجه رسیده و اتاق مانند گلوله ای آتش می شود.
استفاده از هشدار دهنده ها به تنهایی برای جلوگیری از زیان های آتش کافی نیست سرعت گسترش آتش اگر از FR استفاده نشود درست است که باعث بیداری ساکنین می شود ولی قبل از آن دیده شده که زمان گریختن ساکنین و کمک رسانی آتش نشانان کوتاه است. در سال 2000 در 16 کشور اروپایی 3845 مرگ ناشی از آتش سوزی ثبت شده است.
حرارت و آتش یکی از خطراتی است که همواره بشر را تهدید می کند و ایمنی در برابر آن همواره مورد توجه تولید کنندگان پوشاک بوده است. منسوجات مقاوم در برابر آتش کاربردهای مختلفی دارند؛ مثلا ایمنی در برابر حرارت های کم و گاه گاه تابش های حرارتی متوسط در طول کار عادی روزانه یا البسه ایمنی برای محافظت از اشخاصی که برای مدت طولانی در برابر تابش های شدید، انتقال حرارت و شعله مستقیم آتش قرار دارند مثل لباس آتش نشانان و کارگران صنایع ریختگری.
در پروسه تولید البسه محافظ در برابر آتش باید راحتی آن را برای استفاده کننده در نظر گرفت، چرا که در اثر فعالیت و حرارت بدن، شخص عرق کرده و چنانچه این پوشاک کاملا عایق حرارتی و غیرقابل نفوذ در برابر بخارآب باشد موجب خیس شدن بدن و آزردگی شخص می شوند. تلاش ها در جهت تولید لباس هایی است که علاوه بر حفاظت در برابر حرارت و آتش خصوصیات راحتی لباسهای معمولی را نیز داشته باشند.
تقسیم بندی الیاف از نظر عکس العمل آنها در برابر آتش و حرارت کار دشواری است، چون کلیه الیاف در دمایی خاص ذوب می شوند یا شروع به تجزیه شدن می کنند و می سوزند.
در طبقه بندی انجام شده، براساس استاندارد ASTM D-2863 الیاف و منسوجات با LOI کمتر از 20، را قابل اشتعال و الیاف و منسوجات با LOI (مقدار اکسیژن محدود) بیشتر از 20 را غیرقابل اشتعال می داند.
در این سمینار ابتدار رفتار الیاف در مقابل حرارت بررسی شده و الیاف مقاوم در برابر حرارت تقسیم بندی و به تفکیک بررسی شده اند. پیشرفت هایی در زمینه تولید الیافی که ذاتا در برابر آتش محافظ اند، همچنین یک سری از الیاف مصنوعی و بازیافته که با افزودن مواد ضد آتش در مذاب پلیمری شان خاصیت ضد آتش پیدا می کنند معرفی شده است.
تکمیل های کند کننده اثر شعله (ریتاردری) برای الیاف و پارچه های طبیعی و مصنوعی به طور جداگانه و مفصل توضیح داده شده، در ضمن تکمیل های دایمی و غیر دایمی و همچنین کاربرد این منسوجات در بخش های مختلف بخصوص آتش نشانی مورد بحث قرار گرفته و در پایان تست های متعارف آنها آورده شده است.
لازم به ذکر است که در این مبحث کلیه عبارات: ضد آتش، مقاوم در برابر آتش و کند کننده آتش به جای Flame Retardant و عبارات قابلیت احتراق و قابلیت اشتعال به جای Flammability به کار رفته است.
امید است که با اعمال این راهکارها و رعایت استانداردهای ذکر شده گام چشمگیری در جهت افزایش ایمنی پوشاک در برابر حریق و سلامتی افراد و محیط زیست برداشته شود.
تعداد صفحات: 108
قیمت: شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com