پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی با موضوع سیالات فوق بحرانی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : سیالات فوق بحرانی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

گروه مهندسی شیمی (گرایش طراحی فرایند)

سمینار کارشناسی ارشد

عنوان:

سیالات فوق بحرانی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
سیالات فوق بحرانی (SCFs) به طور فزاینده ای در حال جایگزین شدن با حلال های آلی هستند و در عملیات خالص سازی صنعتی و کریستالیزاسیون به دلیل دارا بودن فشارهای قابل تنظیم مورد استفاده قرار می گیرند. فرآیندهایی که بر پایه سیالات فوق بحرانی است به جلوگیری از کاربرد حلال هایی چون هگزان و کلراید متیلن و… کمک می کند. این فرآیند در صنایع پلیمری، دارویی، روان کننده های ویژه و مواد شیمیایی به طور تجاری درآمده است. از جمله کاربردهای سیالات فوق بحرانی می توان از جداسازی بیولوژیکی، استخراج نفت، آسفالت زدایی خام، واکس زدایی، فرآورش زغال سنگ، استخراج انتخابی عطر و بو، استخراج روغن ها و ناخالصی ها از محصولات کشاورزی و غذایی و… نام برد. یک سیال فوق بحرانی به وسیله خواص حرارتی و فیزیکی که بین مایع و گاز خالص وجود دارد مشخص می شود. دانسیته سیال یک تابع قوی از دما و فشار است. نفوذپذیری این سیال بالاتر از مایعات است و به راحتی داخل خلل و فرج و جامدات متخلخل نفوذ می کند.
در دو دهه گذشته توجه ویژه ای به استخراج با سیال فوق بحرانی (SFE) به عنوان یک جایگزین مناسب برای روش های استخراج مرسوم شده است. نفوذپذیری بالا و وابستگی دما – فشار در زمره خواص جالبی هستند که این گونه از سیالات را برای استخراج و بازیابی ترکیبات آلی از مواد جامد معرفی می نماید. سیالی که بصورت فوق بحرانی به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفته «دی اکسید کربن» می باشد که غیرسمی، غیرقابل اشتعال و نسبتاً ارزان بوده که خواص بحرانی متوسطی دارد و قدرت حلالیت بالایی برای محدوده وسیعی از ترکیبات آلی غیرقطبی و ترکیبات نسبتاً قطبی دارا می باشد.
مقدمه
تعریف و تاریخچه سیالات فوق بحرانی
دمای بحرانی (Tc) دمایی است که بالاتر از آن با وجود بالا بردن فشار، گاز نمی تواند به مایع تبدیل شود. فشار متناظر با این دما، فشار بحرانی (Pc) نامیده می شود. در شرایط پایین تر از نقطه بحرانی تعادلات بخار – مایع به صورتی است که فاز بخار در بالاتر از سطح جدایش دو فاز و مایع در پایین سطح قرار می گیرد. با افزایش دما و فشار، به تدریج دانسیته مایع کاهش یافته و دانسیته گاز زیاد می شود؛ در نقطه بحرانی (critical point) دانسیته دو فاز با یکدیگر برابر شده و تشخیص سطح جدایش دو فاز غیر ممکن است.
تعادل بخار – مایع (VLE) ناگهان در نقطه ای قطع می شود. این مسئله نشان می دهد که اگر از نقطه ای در داخل فاز مایع در دمای ثابت، فشار تا بالاتر از فشار بحرانی افزایش داده شود و سپس تا نقطه ای بالاتر از دمای بحرانی دما را زیاد نمائیم از آنجایی که در این فاصله خط تعادل قطع نشده است، حالتی که برای نقطه نهایی پیش بینی می شود همان حالت مایع است. حال اگر از نقطه ای در داخل فاز گاز در فشار ثابت، دمای گاز تا بالاتر از دمای بحرانی افزایش داده شود و سپس در دمای ثابت، فشار تا نقطه ای بالاتر از فشار بحرانی افزایش یابد در این حالت نیز خط تعادل مایع – بخار قطع نمی گردد، بنابراین انتظار می رود که حالت نقطه نهایی، همان حالت گاز باشد. این مثال نشان می دهد که پیش بینی برای نقطه نهایی از این نظر که حالت فیزیکی مایع است یا گاز، وجود ندارد. ماده ای که در دما و فشار بالاتر از دما و فشار بحرانی قرار دارد را سیال فوق بحرانی (supercritical fluid) می گویند. خواص سیال فوق بحرانی به طور مداوم با افزایش فشار از حالت «گازی شکل» به حالت «مایع شکل» (Liquid Like) تغییر می کند از اینرو این امر تا حدی اجازه می دهد که استخراج به صورت انتخابی صورت پذیرد. برخلاف مایعات، در شرایط فوق بحرانی تغییر ناچیزی در دما یا فشار و یا هردو، تغییرات شدیدی در خواص فیزیکی به ویژه دانسیته سیال ایجاد می کند، این موضوع در استخراج بسیار مفید می باشد زیرا باعث می گردد که بازیابی مواد استخراجی با انبساط ناگهانی حلال فوق بحرانی انجام گیرد و با جداسازی کامل حلال، مشکلات ناشی از مسمومیت محصولات توسط حلال برطرف می شود.
به طور خلاصه، یک سیال به صورت بحرانی است وقتی که تفاوت بین تعادل فاز بخار و مایع مشخص نباشد. همچنین در این نقطه، تراکم پذیری ایزوترمال یک سیال تک فاز نامحدود می شود. در سیال فوق بحرانی (SCF) محدوده ای از حالات متوسط دانسیته می تواند حاصل شود که در دماها و فشارهای زیر بحرانی در دسترس نیست.
تعداد صفحه: 97
قیمت: شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com