پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی با موضوع تکنولوژی GTL

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : تکنولوژی GTL

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

رشته مهندسی شیمی – فرآیند

عنوان:

تکنولوژی GTL

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
فرآیند تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های میان تقطیر (GTL)، یکی از بهترین راه های استفاده از منابع گازی دور از بازارهای مصرف است. بعلاوه، این فرآیند سوخت هایی را تولید می کند که فاقد گوگرد و مواد آروماتیکی است و محدودیت های زیست محیطی را به خوبی جوابگوست. فرآیند GTL شامل سه بخش اصلی تبدیل گاز طبیعی به گاز سنتز، تبدیل گاز سنتز به محصولات میان تقطیر و ارتقاء کیفیت این محصولات است. گاز طبیعی، سوختی پاک و خوراکی مناسب برای صنایع شیمیایی است؛ اما به دلیل ویژگی های خاص خود، انتقال آن به سمت بازار مصرف دشوارتر و گرانتر از انتقال نفت خام است. این مسئله ناشی از مشکلاتی نظیر نبود بازار امن و مناسب، هزینه بالای حمل و نقل و گران و پیچیده بودن تکنولوژی های انتقال نظیر LNG و خطوط لوله است. به عنوان مثال یک کشتی LNG، حدود 33 میلیون گالن LNG با ارزش گرمایی حدود 3 تریلیون BTU جابجا می نماید، در حالی که یک کشتی نفتکش (که ساده تر و ارزان تر نیز هست) 2.2 میلیون بشکه نفت خام با ارزش گرمایی برابر با 130 تریلیون BTU را انتقال می دهد که حاکی از بالا بودن هزینه انتقال گاز طبیعی است. علاوه بر این، مشکلات زیست محیطی تولید و انتقال LNG و همچنین هزینه بالا و ضرورت رعایت مسایل ایمنی سایر روش های صادرات گاز نظیر خط لوله و هیدرات، صادرات گاز را با مشکلات بیشتری روبرو می سازد. از این رو، تبدیل گاز طبیعی به مواد شیمیایی و جایگزین کردن صادرات این مواد به جای صادرات گاز، علاوه بر اینکه بازار فروش مناسب و مطمئنی دارد، ارزش افزوده بیشتری را نصیب کشور صادرکننده می کند و مشکلات صادرات گاز را نیز به همراه ندارد.
مقدمه:
تبدیل گاز طبیعی به محصولات باارزش تر از قبیل سوخت های مایع (GTL) تکنولوژیی است که تاثیر شدیدی بر صنایع نفت و گاز جهان و محیط زیست انسان در آینده ای نزدیک خواهد گذاشت که مهمترین اثرات آن عبارتند از افزایش استفاده از منابع تمیزتر انرژی نظیر گاز طبیعی، بهره برداری از چاه های نفتی که در استفاده از گازهای همراه آنها مشکل وجود دارد، کاهش هزینه تولید محصولات پالایش شده استاندارد از نقطه نظر زیست محیطی و جوابگو بودن نیاز روزافزون جهان به انرژی. بنابراین با استفاده از تکنولوژی GTL می توان گاز طبیعی را که تابه حال به عنوان سوختی کم ارزش با هزینه انتقال نسبتاً بالا به بازار مصرف تلقی می شد، در محل تولید، به فرآورده های مایع با ارزش تبدیل نمود و مانند فرآورده های نفتی در تانکرهایی به سوی بازار مصرف حمل نمود.
فرآیند GTL برای تولید محدوده وسیعی از محصولاتی نظیر نفت، نفت سفید، دیزل، بنزین، واکس، روغن، مواد شیمیائی یا گاز مایع به کار می رود. در حال حاضر بیشتر تکنولوژی ها سعی در تولید دیزل، نفتا و نفت سفید دارند. این فرآیند شامل سه مرحله می باشد که به ترتیب عبارتند از تهیه گاز سنتز، سنتز فیشر، تروپش و ارتقاء کیفیت محصولات. فسیلی به عنوان خوراک استفاده کرد. این مواد برحسب نوع خوراک و خصوصیات گاز سنتز مورد نیاز، توسط یکی از فرآیندهای رفرمینگ، اکسیداسیون جزئی یا گازسازی به گاز سنتز که مخلوطی از مونوکسید کربن و هیدروژل است تبدیل می شوند. سپس در مرحله سنتز فیشرتروپش گاز سنتز به هیدروکربن های مایع تبدیل می گردد. فرآیندهای مختلفی برای سنتز FT برحسب نوع راکتور و کاتالیست و شرایط عملیاتی ارائه شده است. محصولات عمده این مرحله واکس ها و هیدروکربن های مایع می باشند که در مرحله سوم (Upgrading) برحسب نوع نیاز توسط فرآیندهایی نظیر ایزومریزاسیون و هیدروکراکینگ به نفتا، بنزین، دیزل و گاز مایع تبدیل می شوند.
تعداد صفحات: 48
قیمت: شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com