Get a site

پایان نامه مهندسی نساجی: بررسی تکمیل و رنگرزی کالای پشمی با نانو TiO2

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تکمیل و رنگرزی کالای پشمی با نانو TiO2 و رنگزاهای روناس و متال کمپلکس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی تكمیل و رنگرزی كالای پشمی با نانو TiO2 و رنگزاهای روناس و متال كمپلكس

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
کاربرد نانو دی اکسید تیتانیم روی کالاهای نساجی به عنوان یک فتوکاتالیست با ویژگی خودتمیز شوندگی مورد توجه قرار گرفته است. در این پروژه پارچه پشمی رنگرزی شده با یک رنگزای طبیعی و یک رنگزای مصنوعی و به همراه نانو دی اکسید تیتانیوم تکمیل شده است. اختلاف این پروژه با تحقیقات دیگران در استفاده همزمان رنگزا و نانو دی اکسید تیتانیوم است. در تمام فرآیندها در این پروژه از فناوری فراصوت استفاده شده است که یک روش پاک برای دیسپرس کردن نانو ذرات می باشد.
برای این منظور پارچه صد درصد پشمی ابتدا شستشو داده شده و سپس با محلول حاوی پرمنگنات پتاسیم، پارچه پشمی را اکسیداسیون نمودیم. به منظور افزایش پیوند نانو دی اکسید تیتانیوم با پارچه پشمی از فرآیند اکسیداسیون استفاده شده است. بعد از عملیات اکسیداسیون بخاطر تغییر رنگ کالا، پارچه پشمی به وسیله بی سولفیت سدیم مورد رنگبری قرار گرفت. به منظور افزایش ثبات در رنگرزی با روناس قبل از مرحله رنگرزی با رنگزای روناس و تکمیل با نانو دی اکسید تیتانیم، دندانه داده شد.
ابتدا عملیات با رنگزای روناس و سپس جداگانه با رنگزای متال کمپلکس انجام شد. برای این منظور محلول رنگرزی و تکمیل شامل درصدهای مختلف نانو دی اکسید تیتانیم، رنگزای، اسید سیتریک و سدیم هیچوفسفیت تهیه گردید و کالای پشمی در آن عمل داده شد. پس از اتمام عملیات، نمونه ها خارج شده و در دمای محیط خشک شدند. سپس در دمای 120 درجه سانتیگراد به مدت 2 دقیقه پخت شدند.
با بررسی نتایج آزمایشات XRD و SEM و EDX و Ash Content وجود نانو دی اکسید تیتانیم بر روی کالای پشمی اثبات گردید. سپس آنالیز ATR-FTIR بررسی و مولفه های رنگی پارچه پشمی مقایسه گردید. نمونه های تهیه شده برای بررسی خود تمیز شوندگی با دو لکه طبیعی چای و قهوه لکه گذاری شد و به مدت 20 ساعت زیر پرتوهای فرابنفش خورشید قرار گرفت و مقدار خود تمیز شوندگی به وسیله محاسبه مولفه های رنگی به دست آمد و مشخص گردید که مقدار خود تمیز شوندگی افزایش یافته است. در اندازه گیری ثبات نوری مشاهده گردید که ثبات نوری افزایش پیدا کرده است و ثبات نوری کالای رنگرزی شده با رنگزای متال کمپلکس ثبات بهتری را نسبت به رنگزای روناس دارا بود. ثبات مالشی و شستشویی کالای رنگرزی شده با رنگزای روناس بهتر از کالای رنگرزی شده با رنگزای متال کمپلکس بود. آزمایشات تغییرات وزن کالا و رطوبت بازیافتی نمونه ها نیز مورد بررسی قرار گرفت.
فصل اول: کلیات
1-1- الیاف پشم
1-1-1- مقدمه
پشم مهمترین لیف پروتئینی طبیعی است. در صنعت نساجی از مقادیر زیادی از الیاف به دست آمده از حیوانات مختلف استفاده می شود که پشم گوسفند نیز یکی از انواع مهم آن است. پشم به طور کلی از موی سر نژادهای مختلف گوسفند اهلی (Ovis aries) است، هرچند معمولا به عنوان نام عمومی برای همه مو حیوانات استفاده می شود. مورفولوژی و ترکیب موی انسان هم شبیه پشم است.
شاید فرآیند رنگرزی و تقاضاهای بیشتر برای پشم های سفیدتر ایجاد یک امر مهم در پرورش گوسفندان بوده باشد. تاریخ دقیق این امر مشخص نیست ولیکن رنگرزی کالاهای پشمی بافته شده از پشم، از چندین هزار سال پیش در یونان قدیم آغاز گردید.
پشم را برحسب طول و قطر دسته بندی می کنند. نوع عمده پرورش گوسفندان و مشخصات پشم هایی که تولید می شوند در جدول 1-1 نشان داده شده است. بهترین و مهمترین نوع پرورش گوسفند برای تولید پشم اعلاء مرینوس می باشد (شکل 1-1)، که از کشور اسپانیا سرچشمه می گیرد. این پشم از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده و مهم ترین کشوری که تولید پشم ممتاز با مرغوبیت استثنایی از نظر طول، رنگ، براقیت و تجعد را به عهده دارد استرالیا می باشد.
2-1-1- ساختمان پشم
پشم دارای ساختار پروتئینی شناخته شده مانند کراتین می باشد. کلمه کراتین از یونان مشتق شده که به معنای شیپور می باشد. کراتین ها، به دو نوع سخت یا نرم تقسیم بندی شده اند. کراتین های سخت شامل پشم، مو، سم، شاخ، ناخن، نوک و پر و بال می باشد که دارای غلظت بالایی از گوگرد است. گوگرد ماده اصلی در ترکیبات باقیمانده از آمینو اسیدهای سیتئینی می باشد.
کراتین ها بیشتر به صورت a یا B براساس الگوهای انکسار (شکست) اشعه X شان، تقسیم بندی شده اند. لیف پشم کشیده نشده یک الگو مشخص از a – کراتین می باشد، ولی الگوهای متفاوتی به وسیله B – کراتین به دست آمده است. الگوی اشعه X الیاف پشم کشیده شده کاملا شبیه به B –  کراتین می باشد.
کراتین های دسته بندی شده پشم تمیز، تقریبا دارای 82 درصد از اسیدهای کراتینی بوده که دارای مقدار بالای سیستئین اند. تقریبا 17 درصد از پشم پروتئین می باشد که غیر کراتین نامیده شده اند زیرا نسبت کمی سیستئین دارند. لیف پشم تقریبا همیشه محتوی 1 درصد مواد غیر پروتئینی بوده که شامل چربی واکس به اضافه مقدار کمی از اجزاء پلی ساکاریدی است. پروتئین های غیر کراتینی و چربی ها به طور یکنواخت در طول لیف پشم پخش نشده اند اما در ناحیه مخصوصی از ساختمان آن متمرکز هستند.
تعداد صفحه : 96
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com