Warning: Use of undefined constant title - assumed 'title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /membri/khodam/wp-content/plugins/sar_RayanSaz/index.php on line 34
پایان نامه بررسی و مقایسه عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان – مقالات و پایان نامه های کارشناسی ارشد

پایان نامه بررسی و مقایسه عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان

متن کامل پایان نامه رشته روانشناسی و علوم تربیتی با عنوان :بررسی و مقایسه عوامل موثر بر  كمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع  ابتدایی و ارائه راهكارهای موثر در این  زمینه در شهر سرپل ذهاب در سال تحصیلی  90-1389

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود
تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
مقدمه :
در هر جامعه درصد قابل توجهی از كودكان و نوجوانان و بزرگسالان و نوجوانان و بزرگسالان بدون آنكه تمایلی داشته باشند ناخواسته خود را در حصار كمرویی قرار داده اند كه قابلیت های ارزشمند آن در اثر پدیده كمرویی ناشناخته باقی می ماند، پدیده كمرویی در بین بزرگسالان بسیار پیچیده می باشد كه ممكن است از لحاظ روانی نیازهای درونی و هدف ها و برنامه های شخصی و اجتماعی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. اصولاً كمرویی عاطفه اجتماعی است. آثار و علائم این حالت بیشتر در جمع افراد است كه در شخص ظاهری می شود این حالت از احساس خود كم بینی سرچشمه می گیرد و در برخی موارد آن قدر شدت    می یابد كه تمامی شخصیت فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.
به طوری كه چنین فردی را از انجام زندگی روزمره در زندگی اجتماعی باز می ماند. بسیاری از فرصت ها و موقعیت های اجتماعی خود را از كف می دهد. چنین فردی از حضور در اجتماع یا جمع افراد دچار ناراحتی های گوناگون می شود كه در وضعیت جسمانی او نیز اثر می گذارد.
كمرویی یا خجالتی بودن همیشه با یك درماندگی همراه است و در جوار واژه های زندگی اجتماعی، خانوادگی، و حرفه ای قرار می گیرد این امر كاملاً قابل هضم است. چرا كه یك شخص خجالتی در وفق دادن با شرایطی كه برای او خطرناك به نظر می رسد ناتوان است. راهی كه خود آن را بوجود یا پدید آورده است گرفتار می باشد. او هیچ كاری را به سادگی نمی تواند انجام دهد و همه چیز را به خاطر اوضاع مقصر می داند. جای بسی تأسف است كه مشاهده می كنیم تواناییهای عظیم افراد خجالتی علی رغم تمامی هوش و ذكاوتشان به هدر می رود و به زندگی ادامه می یابد و افراد خجالتی به حالت سنگ درمی آیند و زندگی آنها بدون كسب موفقیت تمام می شود، تنها به خاطر اینكه عقیده دارند شرایط خاص آنها و شكست هایشان غیر قابل اجتناب بوده اند. به علاوه از طریق فقدان تفاهمی كه غالباً با آن روبرو هستند خود ناخواه به این نتیجه نادرست می رسند. (آقایی- 1371 ص 66)
كمرویی مقوله ای نا روشن است هر چه نزدیك تر بنگریم تنوع بیشتری در آن مشاهده می كنیم كمرو بودن نشانگر صفت فردی است كه بخاطر«ترسویی، احتیاط كاری، اطمینانی» نزدیك شدن به او مشكل است. فرد كمرو هشیاراند از مراجعه با افراد یا چیزهای مشخص یا انجام كاری همراه با آن بیزار است.
در گفتار و كردار خود ملاحظه كار است و توانایی ابزار وجود نداشته و به طور مخصوص می ترسد. بخصوص ترس از افرادی كه به دلایل عاطفی تهدید كننده به شمار می آیند. بیگانگان یا افراد ناشناس به دلیل تازگی حضورشان یا عدم اطمینان به آنان یا مسئولیت افراد جنس مخالف پیامدهای منفی و شدت كمرویی هر قدر باشد باز هم می توان بر مشكل غلبه كرد. و برای انجام این كار لازم است ریشه های كمرویی را بشناسیم و آن وقت برنامه ای مناسب برای تغییر پایه ای آن طرح ریزی كنیم.(رزم آرا 1373، ص 48)
كمرویی پدیده ای است كه سرتاسر زندگی افراد كمرو را تحت تأثیر خود قرار می دهد و بسیاری از استعدادهای او را از بین می برد و فرد را در صحنه زندگی اجتماعی ضعیف و ناتوان ظاهر می سازد افراد كمرو در رفتارهای اجتماعی بیشتر منفعل ظاهر می سازد افراد كمرو در رفتارهای اجتماعی بیشتر منفعل ظاهر می شوند تا فعال آنها از قرار گرفتن در جمع می ترسند و هنگامی كه در جمع ظاهر می شوند خود را گم  می كنند و احساس درد و رنج می كنند و اگر هم بخواهند مطلبی را در جمع ابراز كنند فراموشی بر آنها غلبه می كند مثل اینكه مغزشان از كار افتاده است. آنها در برقرار كردن ارتباط با دیگران نیز ضعیف هستند و بیشتر افراد گوشه گیر می باشند و به همین دلیل اگر هم افراد خوبی باشند و دارای تواناییهای زیادی هم باشند به دلیل گوشه گیری همچنان ناشناخته می مانند و كمی هم به آنها توجهی نمی كند. این افراد از دفاع كردن از حقوق خود نیز ناتوان هستند.( رزم ، 1373، ص 89تا123)
افراد كمرو در زندگی حرفه ای، تحصیلی، زناشویی و دیگر جنبه های زندگی خود ضعیف و ناتوان          می باشند این افراد هیچ لذتی از زندگی خود نمی برند و زندگی ایی سرشار از مشكلات و اضطراب و رنج و درد دارند.
افراد كمرو حصاری را به دور خود كشیده اند و در درون این حصار به خود می پیچند و به درون خود      می نگرد اما این افراد در عالم درونشان خود می دانند كه افرادی با تواناییهای قابل توجهی هستند و در بسیاری از جنبه ها و تواناییها حتی از دیگران برتر می باشند و می توانند كارهایی را انجام دهند كه دیگران قادر به انجامشان نیستند اما هر بار كه می خواهند كاری انجام دهند به علت گرفتار شدن در چنگ كمرویی نمی توانند وارد عمل شوند. این حصار و قفس محكم كه افراد كمرو را احاطه كرده مواد اولیه اش از شرایط اجتماعی محیطی فراهم می شود و عاملان اصلی اش والدین این افراد می باشند و بعد بستگان و دوستان و معلمان، عاملان اصلی این قفس و حصار محكم باید اقدام به شكستن بنمایند. ( افروز ، 1374 ، ص 11تا 35 )
افراد، جوامع، خانواده ها و فرهنگ های مختلف برای كمرویی معنای متفاوتی بكار می برند. به عنوان مثال اغلب، نوجوانی را كه به لحاظ روانشناسی اجتماعی فردی كمرو تلقی می شود به عنوان یك فرد متین و ساكت و مؤدب در نظر گرفته می شود و بعضی افراد كمرویی را برای دختران و زنان امری عادی و حتی صفتی مقبول و مثبت تلقی می نمایند و چنین دخترانی را دخترانی با حیا و با عفت می دانند حتی آنان را مورد تشویق و تمجید قرار می دهند. اما از طرف دیگر كمرویی پسران را یك مشی و طرز رفتار نامناسب و ناپسند می دانند حیا و قدرت خویشتنداری یكی از صفات انسانهای متعالی است كه ارادی و ارزشمند می باشد در حالی كه كمرویی پدیده ایی غیر عادی، ناخوشایند و نشانگر معلولیت اجتماعی است كه برای هر دو جنس دختر و پسر امری نامطلوب و نابهنجار می باشد. خانواده و جامعه باید تفاوت حیا و كم رویی را بداند و بشناسد. حیا صرف ظاهر نشدن
بیان مسئله :
هیچ تعریف واحدی از كمرویی كفایت نمی‌كند زیرا كمرویی برای افراد مختلف دارای معانی متفاوتی است با این حال در یك تعریف كلی می توان كمرویی را به عنوان ناراحت بودن در حضور جمع یا دیگران تعریف كرد . كمرویی یك نوع ترس است احساس ترس در افراد كمرو او را وادار می‌كند كه با سرعتی كه در توان دارد بگریزد و به خاطر طرفداری از ترس خود باعث می شود مشكلاتی رابرای خود پدید آورد . آدم كمرو از شكست در اجتماع می‌ترسد او همیشه از اینكه دیگران او را حقیر بشمارند در هراس است این تر س او را همچون پروانه ای كه در قفس شیشه ای زندانی است آرام و بی حركت نگه می دارد و مثل اینست كه اعصاب پاهایش را قطع كرده اند و قادر به حركت نیست . بنابراین نمی تواند موقعیت خود را حفظ كند با توجه به مطالب گفته شده شخص كمرو غیر از ترسی كه در وجودش هست چیزی دیگر نمی بیند و این باعث می شود از امورات دیگر غافل بماند . شخص كمرو زمانی كه در مقابل چیزی مقاومت می‌كند اضطراب و دلهره وحشتناكی او را فرا می‌گیرد و بر او غلبه می‌كند .
با توجه به اهمیت موضوع یعنی كمرویی و پیامدهای آن همواره این سؤال وجود دارد كه چه علل و عواملی موجب كمرویی شده است. پیامدها و عوارض این پدیده ها مخصوصاً در بین دانش آموزان چه بوده است.
افراد كمرو از ارتباط با دیگران می ترسند اگر موارد اسثنایی مثلاً بروز حادثه ای در دوران كودكی و موارد دیگر را كنار بگذاریم، یا مسلماً منشأ این ترس و دلهره را باید در تربیت خانوادگی افراد جستجو كرد روش تربیت فرزندان توسط والدینشان و فرهنگ حاكم بر زندگی خانواده ها كه همین روش تربیتی است، كه فرزندان را شجاع، با جرأت، امیدوار، ناامید، ترسو، شجاع، سخت كوش، تنبل یا كمرو، گستاخ و … بار     می آورد. در این تحقیق هر چند تأكید روی خانواده و تربیت فرزندان می باشد. اما عوامل دیگری همچون عوامل فردی اجتماعی، جنسیتی(دختر یا پسر بودن) (زن یا مرد بودن) حالتهای خصوصی، و … مورد توجه قرار می دهیم.(آقایی 1371، ص68)
اهمیت و ضرورت تحقیق :
امروزه سهم بسیار مهمی از بودجه دولت در كشورهای پیشرفته صرف امر تحقیقاتی شده و مراكز فراوانی دست اندركار این امر خطیر بوده و بخش عظیمی از سرمایه گذاریهای این جوامع را به خود اختصاص داده و به صورت دراز مدت، میان مدت، نتایج حاصل از توسعه مغزها به بار می نشیند و سهم تحقیقات آموزشی در این میان از اهمیت فراوانی برخوردار می باشد.كه محور اساسی آن رشد استعدادها، شناسایی آنان و آشنایی با وضعیت روانی، علایق و عواطف و افكار آنهاست تا بتوان بر اساس خصوصیات روانی، هدایت و بهسازی و بهداشت روانی انسانهای فردا توسعه را ادراك و به صورت عنصر مفید و فعال در خدمت تعالی و شكوفایی معنوی و مادی بشریت قرار گیرند در این راستا تصمیم گرفتیم تا علل و عوامل موثر بر كمرویی را بررسی كنیم. چرا كه كمرویی، رو به رو شدن با افراد جدید را برای فرد نگران كننده و دشوار می كند و وارد شدن به جمع و كسب و كار را برای افراد سخت می نماید. مخفی شدن از انظار و احساس عجز در عین توانمندی را سبب می شود، انتظار  این است كه ضرورت پذیرش مسئولیتهای اجتماعی و اتصاف به فضیلت های اخلاقی كودكان، نوجوانان و بزرگ دال به دور از هر گونه افراط و تفریط در تربیت اجتماعی، رشدی متعادل و متوازن داشته است و با تجلی از و شجاعت اخلاقی در گفتار و رفتار. فرد باید از كمرویی و جسارت و پرخاشگری بركنار باشد. زیرا كه افراد كمرو نمی توانند در انجام بعضی از مسئولیتهای اجتماعی فرد موفق باشند. امیدواریم كه این تحقیق گاهی موثر در جهت كاهش میزان كمرویی افراد و شكوفا نمودن استعدادهای آنها در سطح اجتماعی باشد.
اهمیت انجام این تحقیق در این است كه با انجام دادن چنین تحقیقاتی در رابطه با كمرویی در دانش‌آموزان و ارائه كردن راهكارهایی برای حل چنین مشكلات رفتاری آنها موثر می‌باشد . ما با اینجام چنین تحقیقاتی و بدست آوردن اطلاعات در چنین زمینه هایی می‌توانیم اطلاعات بدست آمده را در اختیار معلمان و محیط های آموزشی قرار داده تا آنها بتوانند بیشتر با نحوه برخورد با دانش‌آموزان آشنا گردیده و بهتر در جهت حل مشكلات دانش‌آموزان رسیدگی كرده . وقتی كه مشكل رفتاری دانش‌آموزان شناسایی و حل گردد آنها می‌توانند بسیاری از صفات خوب و برجسته خود را كه قبلاً قادر به نشان دادن آنها نبودند ظاهر سازند و از جمله معایبی كه با انجام ندادن چنین تحقیقات و ارائه ندادن راهكارها در این زمینه اینست كه مسلماً مشكلات رفتاری و انزوا و گوشه گیری روز به روز در دانش‌آموزان زیادتر گردد و نه تنها در شخصیت فردی و اجتماعی فرد تأثیر می‌گذارد بلكه دانش‌آموزان نمی توانند در زمینه های تحصیلی موفقیتی بدست آورند و در جامعه نیز بحرانها ی زیادی بوجود می‌اید پس باید به این مشكلات بیشتر توجه شود و به چنین افرادی كه كمرویی آنها شدید می باشد بهای بیشتری داده شود . ( همان منبع ، ص 153 ) .
اهداف تحقیق :
1- هدف كلی : بررسی و مقایسه عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع ابتدایی و ارائه راهكارهای موثر در این زمینه در شهر سرپل ذهاب در سال تحصیلی 90-1389
اهداف جزئی :
1- بررسی عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان دختر مقطع ابتدایی شهر سرپل ذهاب
2- بررسی عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان پسر مقطع ابتدایی شهر سرپل ذهاب
3- مقایسه عوامل موثر بر كمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع ابتدایی شهر سرپل ذهاب
4- ارائه راهكارهای موثر جهت كاهش كمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع ابتدایی شهر سرپل ذهاب
5- مقایسه میزان كمرویی دانش آموزان دختر و پسر مقطع ابتدایی شهر سرپل ذهاب
در جمع و اجتماع نیست. جامعه ما نیاز به حضور فعال و استفاده از استعدادها و توانمندیهای زنان و دختران در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی دارد. و در چنین جامعه ایی كمرویی جایی نخواهد داشت. حال آنكه حجب و حیا جایگاه و منزلت ویژه و ارزشمندی داشته و آحاد جامعه برای آن ارزش فراوانی قایل بوده و هست. باید توجه داشت كه كمرویی یك پدیده پیچیده ی روانی- اجتماعی بوده و علت آن عمدتاً به روابط بین فردی و نحوه ی تربیت تربیت پذیر بر می گردد.
بنابراین با توجه به مطالب بالا و با توجه به اینكه به چنین افرادی كمك شود و چاره ای برای مبارزه با كمرویی این افراد اندیشید تا این افراد مثل دیگران به زندگی عادی خود بر می گردند و از این درد و رنج نجات پیدا كنند. (همان منبع ص 50 و 49 و 48)
سؤالات تحقیق :
1- آیا محل زندگی (فقیر نشین و غنی نشین) می تواند عاملی برای پدید آمدن كمرویی افراد باشد؟
2- آیا نقص جسمانی (لكنت زبان) عامل مهمی در كمرویی می باشد؟
3- آیا معاشرت كردن با خویشاوندان در كاهش كمرویی موثر است؟
4- آیا میزان آزادی و اختیار فرد با كمرویی افرا ارتباط دارد؟
5- آیا اقتصاد خانواده در زمینه كمرویی موثر است و تأثیری بر كمرویی دارد؟
6- آیا محبت بیش از حد والدین به فرزندان در مسئله كمرویی موثر است؟
7- آیا میزان جمعیت خانواده در كاهش یا افزایش كمرویی موثر است؟
8- میزان كمرویی در دختران بیشتر است یا پسران؟
فرضیات تحقیق
1- بین محل زندگی و میزان كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
2- بین نقص جسمانی و میزان كمرویی افراد رابطه معنی دار وجود دارد.
3- بین معاشرت كردن و كاهش كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
4- بین میزان آزادی و اختیار فرد و میزان كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
5- بین اقتصاد خانواده و میزان كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
6- بین محبت بیش از حد والدین و میزان كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
7- بین میزان جمعیت خانواده و میزان كمرویی رابطه معنی دار وجود دارد.
8- میزان كمرویی پسران و دختران بیشتر است.
***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد
یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :108

قیمت : هفده هزار و سیصد تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :               parsavahedi.t@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***