Get a site

پایان نامه ارشد نساجی و علوم الیاف: تکمیل ضد میکروب پارچه پشمی توسط نانو ذرات

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تکمیل ضد میکروب پارچه پشمی توسط نانو ذرات  TiO2 و نتیرات نقره

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

تکمیل ضد میکروب پارچه پشمی توسط نانو ذرات TiO2 و نیترات نقره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
این تحقیق با هدف تهیه کالا پشمی ضدمیکروب با استفاده از کامپوزیت نانو اکسید تیتانیوم و نقره انجام شده است. برای این منظور ابتدا نانو کامپوزیت TiO2/Ag در شرایط فراصوت و فرابنفس تهیه و سپس به کمک ترکیبات کربوکسیلیک اسید روی کالای پشمی نشانده شد.
برای بررسی شرایط بهینه در ایجاد خواص مختلف روی کالای پشمی از طرح آماری CCD استفاده شده است. در این طرح سه عامل متغیر نانو کامپوزیت دی اکسید تیتانیوم / نقره، سیتریک اسید و هیپو فسفیت سدیم در نظر گرفته شده اند. متغیرهای پاسخ، شامل از بین رفتن لکه رنگزای متیلن آبی از پارچه در مجاورت نور خورشید، اشعه UV-A، اشعه UV-C، زمان جذب قطره آب، بازگشت از چروک، فعالیت ضد باکتری در برابر باکتری های E.coli و S.aureus بوده اند.
نتایج نشان دادند که افزایش مقدار نانو کامپوزیت  TiO2/Ag باعث بهبود فعالیت ضدمیکروب و فتوکاتالیستی نمونه ها شده است، به علاوه مدت زمان جذب قطره آب نیز کاهش یافته است. افزایش مقدار سیتریک اسید باعث افزایش مقدار جذب نانو کامپوزیت TiO2/Ag شد و به دنبال افزایش جذب نانو کامپوزیت، فعالیت ضدمیکروب و فتوکاتالیستی افزایش و زمان جذب قطره آب روی نمونه ها کاهش یافت. علاوه بر این افزایش مقدار نانو کامپوزیت TiO2/Ag باعث بهبود خاصیت بازگشت از چروک نمونه ها شد.
مقدمه
انفجار جمعیت و آلودگی محیط زیست در چند سال اخیر، محققان را وادار به جستجوی روش هایی بهداشتی و ایمن جهت تولید محصولات مناسب جهت بهزیستی انسان ها نموده است. منسوجات در زندگی روزمره انسان ها به طور گسترده ای به کار می روند و به همین دلیل نیاز به تکمیل های محافظ انسان در برابر میکروب ها ضروری است. سطح تماس وسیع و توانایی حفظ رطوبت منسوجات، آنها را جهت رشد و تکثیر باکتری ها مستعد می سازد. لباس ها و دیگر منوسجات توانایی حمل میکروارگانیسم های بیماریزا یا میکروارگانیسم هایی که تولید بوی نامطبوع می کنند و کپک ها را داشته و در تماس بودن این موجودات ذره بینی با بدن انسان شرایطی مناسب را جهت رشید و تکثیر این عوامل ناخواسته مهیا می سازد، چرا که اکسیژن و رطوبت از هوا، گرما از بدن انسان و ماده غذایی نیز از ریزش پوست، برای آنها فراهم می شود. یکی دیگر از عواملی که باعث گسترش تولید منسوجات مقاوم در برابر میکروب ها شده است تقاضای روزافزون اینگونه تولیدات از طرف مصرف کنندگان است و همین عامل باعث شکل گیری روش های متوع تکمیل ضد میکروب هم برای محافظت از مصرف کنندگان در مقابل باکتری، امراض قارچی و دیگر موجودات ذره بینی و هم جهت محافظت از منسوجات (تخریب توسط کپک و پوسیدگی توسط قارچ) شده است. بنابر ضرورت تکمیل ضدمیکروب برروی منسوجات به ویژه پارچه پشمی که از اهمیت زیادی برخوردار است در این پروژه تحقیقاتی به بررسی فعالیت ضدمیکروبی پارچه پشمی توسط نانو کامپوزیت TiO2/Ag پرداخته شد، همچنین تکمیل پارچه پشمی با نانو کامپوزیت TiO2/Ag باعث پدید آمدن خاصیت خود تمیز شوندگی در پارچه پشمی می شود که در این تحقیق به طور کامل مورد بررسی قرار گرفته است.
فصل اول: کلیات
1-1- کاربردهای نانو تکنولوژی در نساجی
فن آوری نانو شامل فهمیدن، تغییر کنترل خواص مواد در محدوده طولی 1 تا 100 نانومتر است. این خواص می توانند فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیگی باشند. فن آوری نانو در مقیاس مولکولی روی برخی از خصوصیات منسوجات مانند: مقاومت کششی، ماندگاری، زیردست، جذب آب، اشتعال پذیری و خواص ضد میکروبی و غیره تاثیرگذار است.
پیشرفت فن آوری نانو فرصت و زمینه وسیعی را برای پیشرفت صنایع مختلف مانند: علم مواد، مکانیک، الکترونیک، ابزارهای نوری، پزشکی و… فراهم آورده است.
واژه نانو از کلمه یونانی Nanos به معنی خرد و کوچک گرفته شده است. این واژه بیانگر مقیاس یک بر میلیارد است و می توان گفت که یک نانومتر در حدود 100/000 بار از قطر موی انسان کوچکتر است.
اساس و پایه فن آوری نانو تغییر خصوصیات ذرات در مقیاس نانو است. وقتی اندازه ذرات یک ماده در حد نانو و یا کوچکتر از آن باشد، خصوصیات غیرقابل انتظاری را از خود به نمایش می گذارد.
وقتی ذرات معین بسیار کوچک هستند (ذرات نانو) شمار ذرات در واحد سطح افزایش می یابد، به عنوان مثال نقره به عنوان یکی از عوامل غیرسمی شناخته شده و چنانچه اندازه ذرات نقره در حد نانو باشد توانایی ضد میکروب بیشتری نسبت به دیگر اندازه ها خواهند داشت.
در دهه های اخیر پیشرفت های فراوانی در صنعت نساجی با استفاده از فن آوری نانو صورت گرفته است. این صنعت بیشتری بهره را از فن آوری نانو برده و پیش بینی ها حاکی از پتانسیل رشد بالای این فن آوری در صنایع نساجی است. فن آوری نانو در بهبود خواصی مانند: فعالیت ضدمیکروب، نرمی، ماندگاری، جذب آب و دفع آتش در الیاف و پارچه ها موثر است.
فعالیت ضدمیکروب و لکه پذیری و خیش شدن مشکل بزرگی برای استفاده کنندگان منسوجات و پوشاک است. دانشمندان با تغییراتی در حد نانو و میکرو روی سطح پارچه ها و مواد مصرفی این مشکل را کنترل کردند.
یک نوع تکمیل خاص به تولید منسوجات ضد میکروب و خود تمیز شونده منتهی می شود. یکی از مهمترین نانو کامپوزیت هایی که در این زمینه به کار برده شده است نانو کامپوزیت TiO2/Ag است. ویژگی ها، خواص و نحوه کاربرد نانو کامپوزیت TiO2/Ag در قسمت (1-2) آمده است.
تعداد صفحه : 114
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com