Get a site

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: کهنه شویی پارچه جین در محیط التراسونیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : کهنه شویی پارچه جین در محیط التراسونیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

کهنه شویی پارچه جین در محیط التراسونیک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
پیشرفت روزمره صنعت نساجی و مدل های جدید پارچه که هر روز به بازار عرضه می شود نیازمند استفاده از تکنولوژی های جدید است. صنعت کهنه شور نمودن پارچه های جین که با استقبال فراوان مصرف کننده روبروست یکی از این موارد می باشد.
در تحقیق انجام شده هدف بررسی اثر محیط التراسونیک در کهنه شویی شلوار جین بوده است. جهت انجام این تحقیق ابتدا کلیه مطالب موجود در رابطه با کهنه شویی پارچه جین و آخرین دستاوردها در این زمینه در فصل اول جمع آوری گردید. سپس جهت انجام کارهای عملی دو نوع پارچه جین و سه نوع آنزیم سلولاز خنثی به همراه ماده شیمیایی هیدروسولفیت سدیم انتخاب شدند و برای ایجاد حالت کهنه شویی در پارچه ها هریک به تنهایی تحت تاثیر آنزیم و یا تحت تاثیر مشترک آنزیم و ماده شیمیایی در محیط التراسونیک و غیر التراسونیک (محیط معمول) با شرایط یکسان دمایی و زمانی مورد مطالعه قرار گرفتند.
تصاویر میکروسکوپی و اسکن شده از نمونه های حاصله گرفته شد و با اسپکتروفتومتر انعکاسی و جذبی، روشنایی، اختلاف رنگ، درجه سفیدی و جذب رنگ آنها تعیین گردید. این تصاویر و آزمایشات حاصله به تفضیل در فصل سوم بیان گردیده است نتیجه حاکی از این مطلب می باشد که محیط التراسونیک در دو نمونه پارچه جین آبی و مشکی با توجه به حالت و تاثیر ایجاد شده از نظر سفیدی و کهنه شویی نسبت به محیط معمول دارای مزیت می باشد که علت این امر اثر امواج محیط التراسونیک در هنگام کهنه شویی می باشد.
فصل اول
مقدمه
1-1- شلوار جین
1-1-1- تاریخچه شلوار جین:
زمانی که صحبت از جین به میان می آید اولین موردی که به ذهن می رسد نام Levi’s می باشد. اسم Levi’s از فردی به نام Levi strauss گرفته شده که در واقع پدر و بنیانگذار تولید جین بوده است. وقتی داستان و تاریخچه شلوارهای جین را مورد بررسی قرار می دهیم متوجه می شویم که این شخص نقش بسزائی در توسعه و توزیع این کالا داشته است البته باید یادآور شد که در این ابتکار، افراد دیگری نیز Levi را یاری رساندند.
در سال 1847، Levi زادگاه خود را که ایالتی در آلمان بود (Frankonian) در حالی که تنها 17 سال سن بیشتر نداشت به همراه خانواده اش به مقصد نیویورک ترک نمود. اعضای خانواده Levi، تجار بسیار ماهر و توانایی بودند. Levi  و برادرش به تبعیت از شغل پدر و مادر، دوره گردهای ماهری شدند.
در سال 1850 زمانی که معدن طلا کشف شد Levi تصمیم گرفت در استخراج طلا شرکت کند به همین خاطر به سانفرانسیسکو در کالیفرنیا سفر کرد. Levi همراه خودش یک بیل، چکش و تکه پارچه هایی از یک پارچه قهوه ای رنگ بادبانی برد تا در آنجا چادری را برپا کند.
در آن زمان Levi متوجه حفاران طلا شد که در معادن به سختی کار می کنند و لباس های کار آن ها به سرعت فرسوده می شود. لذا Levi از اضافه تکه پارچه های قهوه ای بادبانی که با خود داشت شلوارهای کار بسیار محکمی دوخت و آن ها را لباس کار نیم تنه نامید. بعد از مدتی Levi شلوارهائی از پارچه های ارزان قیمت که از Genova به دست آمده بود، تهیه کرد.
در آن زمان Genova یک کشور شکوفا و موفق بود که پنبه را به سراسر جهان صادر می کرد. نام شهر Genova در زبان عامیانه آمریکایی به جینز (Jeans) نام گرفت.
در اواخر دهه شصت قرن نوزدهم، Levi، پارچه های پنبه ای با مقاومت سایشی را همراه با رنگینه نیلی جایگزین پارچه های بادبانی کرد.
این پارچه به «Serge de Nimes» معروف شد. Serge یک عبارت فرانسوی است که بیانگر بافت فشرده سرژه می باشد و Nimes نام یک شهر فرانسوی است که پارچه مورد نظر از آنجا تهیه می شد. این اسم «Serge de Nimes» خیلی سریع به Denim (پارچه جین) در زبان محاوره ای آمریکایی مبدل گشت. با تلفیق رنگزای نیلی همراه با پارچه های سرژه (کج راه)، نوعی پارچه به نام جین به وجود آمد.
فردی به نام Jacob youphes لباس های کار را به کمک نخ و سوزن وصله می کرد. در یکی از آن روزها شخص دیگری، Jacob را برانگیخت که جهت تعمیر جیب های پاره شده از پرچ استفاده کند از آن رو Jacob تشویق شد و از تعمیر لباس کار به روش پرچ پول زیادی به دست آورد. Jacob نگران بود که مبادا ایده اش به سرقت رود لذا برای ثبت اختراع خود به دنبال یک شریک سرمایه دار گشت تا هدفش را تحقق بخشد. به همین خاطر با شخصی که تولید کننده این لباس ها بود یعنی Mr.Levi وارد مذاکره شد. Levi نیز درخواست Jacob را پذیرفت و پروانه ساخت پرچ مستحکم ترین جیب لباس های کار به نام این دو شخص ثبت گردید و Levi صاحب 50% این سهم شد. به دنبال موفقیت سریع کار او در بازار نساجی آن روز Levi به ثروت قابل توجهی دست یافت و صاحب چندین کارخانه و بانک گردید و به یکی از ثروتمندترین افراد کالیفرنیا درآمد. وی در سال 1902 در سانفرانسیسکو درگذشت، اما کارخانه ای که او بنا نهاد هنوز به عنوان یکی از برجسته ترین کارخانه های تولید کننده البسه در بازار جهانی نساجی مشغول به کار است. محصولات این کارخانه با تغییرات و پیشرفت های زیادی که داشته است هنوز هم تحت نام Levi’s شناخته می شوند.
تعداد صفحه : 137
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com