Get a site

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسی سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی سنگشوئی کالای جین به روش های مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
سنگشوئی یکی از عملیات تکمیلی مهم بر روی کالاهای نساجی به شمار می رود که امروزه به جهت ایجاد طرح خاص و به روز آمد شدن پوشاک کاربرد وسیعی پیدا کرده است. در پروژه حاضر روش های مختلف سنگشوئی کالای جین مورد توجه قرار گرفته است. روش های سنگشوئی مورد استفاده شامل استفاده از مقادیر مختلف پوکه معدنی، آنزیم سلولاز خنثی، آنزیم سلولاز اسیدی، پوکه معدنی به همراه آنزیم سلولاز خنثی، پوکه معدنی به همراه آنزیم سلولاز اسیدی، پرلیت، پرلیت به همراه آنزیم سلولاز خنثی، پرلیت به همراه آنزیم سلولاز اسیدی، آنزیم لاکاز، آنزیم لاکاز به همراه سلولاز اسیدی و آنزیم لاکاز به همراه سلولاز خنثی بوده است. به علاوه عملیات بعدی بر روی کالای سنگشوئی شده با آنزیم سلولاز خنثی به همراه پوکه معدنی با مواد شیمیایی مختلف شامل پرمنگنات پتاسیم، پرمنگنات پتاسیم و متابی سولفیت سدیم، متابی سولفیت سدیم در محیط اسیدی، متابی سولفیت سدیم در محیط قلیایی، آب اکسیژنه، هیپوکلریت سدیم، لاکاز و گلوکز انجام شده است. همچنین فرایند استفاده مجدد از پساب سنگشویی حاوی آنزیم های سلولاز و لاکاز تا چهار مرحله انجام شده است. کالاهای حاصل به وسیله رنگ سنجی بر روی کالا، پشت کالا، و آستر جیب مورد مقایسه قرار گرفته اند. همچنین بررسی های FTIR ،XRD، اسپکتروفتومتری، سایش، خمش، استحکام و بازگشت از چروک بر روی نمونه های منتخب انجام شده و تصاویر میکروسکوپی به وسیله SEM و پروژکتینا نیز به دست آمده است.
نتایج آزمایشات نشان می دهند که آنزیم سلولاز خنثی مورد استفاده در مقایسه با آنزیم سلولاز اسیدی در عملیات سنگشوئی موثرتر بوده است. مقدار یک برابر وزن کالای پوکه معدنی در مقایسه با آنزیم سلولاز در عملیات سایش چندان موفق نبوده و همراهی آن با آنزیم سلولاز در عملیات سنگشوئی نتیجه مناسبی داشته است.
همراهی آنزیم لاکاز با سلولاز باعث افزایش درخشانی نمونه ها و کاهش لکه گذاری بر پشت نمونه ها شده است. در فرایند استفاده مجدد از پساب سنگشوئی حاوی آنزیم لاکاز و سلولاز که امکان استفاده مجدد همراه با مقادیر زیاد آنزیم لاکاز و سلولاز در پساب میسر می باشد.
مقدمه
سنگشوئی به جهت ایجاد طرح های متفاوت بر روی کالاهای نساجی به شکل پوشاک به کار می رود. که امروزه جزء فرایندهای تکمیلی مهم به شمار می رود. در فرآیند سنگشویی با پارچه هایی که با رنگینه های راکتیو، سولفور یا ایندیگو، رنگرزی شده اند، روبرو هستیم، عمل سایش توسط پوکه معدنی (سنگ Pumice) در ماشین های شستشو در حضور یا بدون حضور یک اکسیدکننده، معمولا پرمنگنات پتاسیم قرار می گیرند. این عملیات منجر به رنگ زدایی با کاهش استحکام پارچه تا حد مجاز می شود. جین آبی توسط عمل سایش پوکه معدنی رنگ زدایی می شود. اثرات سنگشوئی می تواند در اثر استفاده از آنزیم سلولاز به تنهایی یا به همراه پوکه معدنی نیز ایجاد شود. سطح پارچه نقش مهمی را در رنگزدایی آنزیمی الیاف سلولزی بازی می کند. عمل مکانیکی بیرونی ترین لایه های کریستال سلولزی را تحت تاثیر قرار می دهد، لذا قسمت های قابل دسترس سلولز به آنزیم افزایش می یابد و برداشت رنگینه را اجازه می دهد. سنگشوئی به روش های مرطوب و خشک انجام می شود که روش های مرطوب شامل از عملیات با پوکه معدنی، آنزیم سلولاز و آنزیم سلولاز با پوکه معدنی می باشد. در صورتی که روش های خشک (کهنه کردن جین) شامل روش های لیزر، برس زنی و پرتاب شن می باشد.
فصل اول
مقدمه ای بر سنگشوئی کالای جین
1-1- تاریخچه:
وقتی که در مورد جین صحبت می کنیم اسم Levi جزء اولین هاست، Levi Strauss را پدر جین می نامند. Levi متوجه حفاران طلا شد که در معادن به سختی کار می کنند و لباس های کار آنها به سرعت فرسوده می شود. لذا Levi از اضافه تکه پارچه های قهوه ای بادبانی که با خود داشت شلوارهای بسیار محکمی دوخت و آنها را به صورت لباس کار نیمه تن درآورد، بعد از مدتی Levi شلوارهایی از پارچه های ارزان قیمت که از Genova به دست آمده بود، تهیه کرد.
از آن زمان Genova یک کشور شکوفا و موفق بود که پنبه را به سراسر جهان صادر می کرد نام شهر Genova به زبان عامیانه آمریکایی Jean نام گرفت. در اواخر دهه شصت قرن نوزدهم، Levi، پارچه های پنبه ای با مقاومت سایش بالا را همراه رنگزینه نیل جایگزین پارچه های بادبانی کرد.
این پارچه به Sergedenimes معروف شد. Serge یک عبارت فرانسوی است که بیانگر بافت فشرده سرژه می باشد و Nimes نام یک شهر فرانسوی است که پارچه مورد نظر از آنجا تهیه می شد. این Sergede Nimes خیلی سریع به Denim در زبان محاوره ای آمریکا مبدل گشت. با تلفیق رنگزای نیلی همراه با پارچه های سرژه (کج را)، نوعی پارچه به نام جین به وجود آمد. فردی به نام jacob لباس های کار را به کمک نخ و سوزنی وصله می کرد. در یکی از آن روزها شخص دیگری، Jacob را برانگیخت که جهت تعمیر جیب های پاره شده از پرچ استفاده کند از آن رو Jacob تشویق شد و از تعمیر لباس کار به روش پرچ پول زیادی به دست آورد. Jacob نگران بود که مبادا ایده اش به سرقت رود لذا برای ثبت اختراع خود به دنبال یک شرکت سرمایه دار گشت تا هدفش را تحقق بخشد. به همین خاطر با شخصی که تولیدکننده این لباس ها بود یعنی Levi وارد مذاکره شد. Levi نیز درخواست Jacob را پذیرفت و پروانه ساخت پرچ مستحکم ترین لباس های کار به نام این دو شخص ثبت گردید و Levi صاحب 50% این سهم شد. به دنبال موفقیت سریع کار او در بازار نساجی آن روز Levi به ثروت قابل توجهی دست یافت و صاحب چندین کارخانه و بانک گردید. اما کارخانه ای که او بنا نهاد هنوز به عنوان یکی از برجسته ترین کارخانه های تولیدکننده البسه در بازار جهانی نساجی مشغول به کار است. محصولات این کارخانه با تغییرات و پیشرفت های زیادی که داشته است هنوز هم تحت نام Levi’s شناخته می شود.
تعداد صفحه : 142
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com