Warning: Use of undefined constant title - assumed 'title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /membri/khodam/wp-content/plugins/sar_RayanSaz/index.php on line 34
پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی – مقالات و پایان نامه های کارشناسی ارشد

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی فرش ضد آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

ضد آتش نمودن فرش ماشینی اكریلیكی و بررسی خواص فیزیكی و مكانیكی فرش ضد آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
با توجه به استفاده فرش های ماشینی در منازل و مكانهای عمومی هدف از انجام این پروژه تهیه فرشهای ماشینی اكریلیكی مقاوم در برابر آتش و بررسی خواص فیزیكی و مكانیكی نمونه های تولید شده بوده است.
در این پروژه از نمونه های فرش ماشینی اكریلیكی 500 شانه تراكم 1000 بافت v 1/1 تراكم بالا و منو آمونیوم دی هیدروژن فسفات به عنوان ماده ضد آتش استفاده شده كه این ماده در ابتدا به صورت محلول در درصدهای مختلف تهیه و سطح پشت نمونه را با محلول آغشته نموده و از این محلول در آهار نیز در مقادیر مختلف استفاده شده و به نمونه اعمال گشته و سپس آزمون های معمول فرش شامل استحكام خاب و تغییر ضخامت تحت تاثیر بار متحرك و آزمون ضد آتش قرص و شرلی انجام شده.
و در نهایت با توجه به نتایج حاصله و خواص فیزیكی و مكانیكی مطلوب و خواص ضد آتش حاصله به این نتیجه رسیده كه بهترین درصد محلول ضد آتش روی فرش و 10% و مقدار درصد بهینه مواد ضد آتش در آهار 10% میباشد.
مقدمه:
در این پروژه فرش های ماشینی اکریلیکی 500 شانه تراکن 1000 بافت 1/1 که دارای نخهای پود از جنس جوت و نخهای تار از جنس پنبه پلی استر بوده بوسیله ماده ضد آتش منوآمونیوم دی هیدروژن فسفات به فرمول استفاده شده است.
به دلیل استفاده وسیع از فرشهای ماشینی اکریلیکی در منازل و مکان های عمومی و با توجه به اینکه الیاف اکریلیک هنگام سوختن گاز سمی سیاند هیدروژن تولید نموده لذا در این پروژه تولید فرش ماشینی مقاوم به آتش مورد بررسی قرار گرفته.
17 نمونه فرش ماشینی اکریلیکی در ابعاد 30*30 cm تهیه شده و محلول ضد آتش با درصدهای مختلف 5، 10، 15، 20% تهیه شده و به سطح پشت نمونه آغشته نموده سپس نمونه ها را خشک نموده و به پشت آنها آهارهای ضد آتش که در درصدهای مختلف 0، 5، 10، 15% تهیه شده پشت نمونه ها آغشته نموده و نمونه ها را خشک نموده و آزمایشات مربوط به خواص فیزیکی و مکانیکی و مقاوم به آتش را که شامل آزمون ضد آتش قرص مخصوص فرش، آزمون ضد آتش شرلی، آزمون استحکام خاب و آزمون تغییر ضخامت تحت تاثیر بار مکانیکی برروی نمونه ها انجام گرفته.
نتایج حاصله از آزمون استحکام خاب نشان میدهد که با افزایش درصد مواد ضد آتش در آهار و پشت فرش استحکام کاهش پیدا کرده به طوری که در نمونه شامل آهار حاوی 15% ضد آتش استحکام از حد استاندارد خارج شده. و همچنین در آزمون های ضد آتش قرص و شرلی مشاهده میشود که با افزایش مواد ضد آتش در پشت و در آهار نمونه ها خواص ضد آتش بهتری از خود نشان داده و به آتش مقاومتر میگردند به طوری درصدهای مواد ضد آتش بیشتر از 5% در آهار و بیشتر از 5% در پشت نمونه خواص ضد آتش مطلوبی داشته با توجه به خواص ظاهری و کاربردی فرش میتوان نتیجه گرفت که نمونه شامل 10% مواد ضد آتش در آهار و در پشت فرش خواص ضدآتش مطلوب و استانداردی داشته باشد.
فصل اول: مقدمه
1-1- الیاف پنبه
از خصوصیات مهم الیاف پنبه ای، استحكام زیاد، قابلیت انعطاف در مقابل هر گونه عملیات ریسندگی و بافندگی و تمایل جذب رنگهای متفاوت است.
2-1- خصوصیات گیاهی:
پنبه گیاهی عل فی كه ارتفاع آن به 0/6 تا 2 متر می رسد. میوه پنبه كپسولی است به اندازه یك گردو به نام غوزه پنبه. الیاف پنبه به صورت توده ای متراكم در سطح تخمها رشد می كنند. مواد تشكیل دهنده الیاف سلولزی صرف نظر از سلولز كه تقریباً 94 – 88% از وزن پنبه را تشكیل می دهند مواد دیگری نظیر پكتین، واكس، پروتئین و مواد كانی در الیاف وجود دارد.
تعداد صفحه : 102
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       parsavahedi.t@gmail.com