Get a site

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: بررسی اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزای دیسپرس و اسپرک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی اثر لیپوزوم در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزای دیسپرس و اسپرک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
لیپوزوم ذرات کروی می باشند که از بهم پیوستن مولکول های آمفی فیل تشکیل شده اند و به دلیل ماهیت ساختمانی خود قادر به حمل مواد چربی دوست و آبدوست می باشند. در این پژوهش، از لیپوزوم به عنوان ماده کمکی در رنگرزی کالای پلی استر با رنگزاهای دیسپرس و اسپرک استفاده شده است. در مرحله اول لیپوزوم چند جداره (MLV) از لستین سویا به روش آب پوشانی تهیه شده سپس به منظور بررسی اثر لیپوزوم در رنگرزی پلی استر با رنگزاهای دیسپرس و اسپرک، رنگرزی در دماهای 100 درجه سانتیگراد، 110 درجه سانتیگراد و 120 درجه سانتیگراد و در زمان رمق کش 30، 45 و 60 دقیقه با غلظت های مختلف 0%، 1%، 2% و 3% لیپوزوم انجام گرفت و نتایج حاصله با رنگرزی های متداول مقایسه گردید. ثبات شستشویی، ثبات نوری، ثبات سایشی خشک و تر و جذب قطره جهت مطالعه تأثیر لیپوزوم بر خواص نهایی کالا مورد ارزیابی قرار گرفت. از میکروسکوپ الکترونی جهت بررسی تغییرات احتمالی ایجاد شده در کالا در حضور لیپوزوم استفاده شده است.
نتایج قدرت رنگی (K/S) به دست آمده از روش آزمایشگاهی و بهینه سازی آماری به روش مرکب مرکزی دوران پذیر (CCD)، نشان می دهد با استفاده از لیپوزوم می توان دمای رنگرزی کالای پلی استر را با رنگزاهای دیسپرس در حدود 10 درجه سانتیگراد کاهش داد. در مقایسه با رنگرزی های متداول، میزان ثبات شستشویی، و ثبات نوری و ثبات مالشی خشک و تر تأثیری نداشته ولی در جذب قطره، افزایش سرعت در جذب قطره مشاهده شده است.
مقدمه:
لیپوزوم ها به طور جدی توسط بهنگام در کمبریج مطرح گردیدند. ایشان که برای اولین بار در سال 1961 لایه نازک خشک از فسفولیپیدهای هیدراته در آب را جهت آزمایش های خود به کار برد، پس از چهار سال نتیجه گرفت که در غلظت های بالا، فسفولیپیدهای پراکنده در آب به طور خود به خود قادرند ویزیکول های میکروسکوپی ایجاد نماید که در آن آب توسط غشاءهای فسفولیپیدی هر لایه محصور شده است. او خاطرنشان کرد که ساختمان فوق تشابه زیادی به غشاءهای زنده دارد، بنابراین مدل مناسبی جهت مطالعه غشاءهای سلولی هستند.
بعد از چند سال این مطالعات توسعه یافت و گروه های زیادی جنبه های مختلف خواص لیپوزوم ها را مورد بررسی قرار دادند که این تحقیقات وسیع تا امروز همچنان ادامه دارد.
لیپوزوم ها وزیکول های دولایه ای هستند که از لیپیدهای سطح فعال یا مولکول های آمفی فیل تشکیل شده و محیط مائی می تواند در درون آنها و بین آنها و بین لایه های لیپیدی محصور شود. لیپوزوم ها به دو دلیل از طرف بخش های مختلف اهمیت دارد اول تشابه آنها به غشاءهای سلولی زنده و دیگری به عنوان حامل های دارویی و منتقل کننده مواد شیمیایی آبدوست و چربی دوست استفاده می شود.
اگرچه در ابتدا بهره گیری از لیپوزوم ها و فناوری میکروکپسول کردن به کندی پیش می رفت، اما امروزه در صنایع نساجی دامنه وسیعی از تحقیقات و نوآوری بر پایه اصول اولیه این فناوری، همچون هدف یابی، رهاسازی آهسته و محافظت از منسوجات حساس در مقابل مواد شیمیایی انجام شده است.
قسمت بیشتر تحقیقات استفاده از لیپوزوم در صنعت نساجی در قسمت رنگرزی کالای پشمی صورت گرفته است که به دلیل خصوصیات حرارتی و قیمت بالای این لیف می باشد در صورت استفاده مخلوط با پلی استر در هنگام رنگرزی از مواد تعاونی باید استفاده شود تا از آسیب به لیف جلوگیری شود استفاده از این ماده در رنگرزی نسبت به مواد تعاونی دیگر مزایایی از قبیل بهبود کیفیت، کاهش دمای رنگرزی که موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
بعلاوه به دلیل سازگاری این مواد با محیط زیست و عدم استفاده از مواد کمکی با ساختار مصنوعی، مشکلات و عوارض زیست محیطی در این روش به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. همچنین امروزه حرکت به سمت استفاده بیشتر از مواد طبیعی به جهت مسائل زیست محیطی و انسانی سبب شده است تا رنگرزی کالاهای نساجی با استفاده از رنگزای طبیعی مورد توجه قرار گیرد.
تعداد صفحه : 116
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com