Get a site

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی نساجی: بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی نساجی – تكنولوژی نساجی

عنوان:

بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
تحقیقات صورت گرفته بر روی خصوصیات ابعادی پارچه، نشان داده است كه طول حلقه مهمترین عامل در كنترل ابعاد پارچه می باشد و البته تأثیر روش رنگرزی و تكمیل را نیز نباید از نظر دور داشت. با وجود اینكه بافندگی حلقوی قدمت زیادی دارد و در این مدت نخ ها را به روشهای مختلف در معرض رطوبت قرار داده اند، اما هنوز هم تمام بخشهای مرتبط با نساجی از كارخانجات تا مصرف كنندگان همه درگیر مسئله آبرفتگی هستند. موضوع اساسی در بررسی ثبات ابعادی پارچه های حلقوی پودی، مطالعه اثر تغییر طول حلقه بر روس پارامترهای مؤثر در خصوصیات پارچه (تعداد حلقه ها در واحد سطح، تعداد رجها و ردیفها در واحد طول) می باشد كه نهایتًا این پارامترها تعیین كننده ابعاد و وزن پارچه خواهند بود.
بررسی مقالات موجود و جستجوهای اینترنتی مشخص می كند كه علیرغم مصرف روزافزون پارچه های حلقوی شنیل تحقیقات مختصری در مورد رفتار فیزیكی و ابعادی این قبیل پارچه ها در شرایطی كه تحت استراحت های مختلف و شرایط شستشوی متفاوت قرار می گیرند، ارائه شده است. ما در این تحقیق اثر استراحت خشك و استراحت كامل را روی پارچه های حلقوی شنیل صد درصد اكریلیك مورد مصرف در پوشاك زمستانی بررسی كردیم و معادلات رگرسیون را بین طول حلقه و پارامترهای هندسی و ابعادی پارچه و همچنین ثابت های هندسی (R, KS , KW , KC) را بدست آوردیم. پارچه های شنیل به دو روش به استراحت كامل رسیدند. روش اول یكبار پرس كردن و بخار دادن هم زمان و روش دوم پنج مرحله شستشو توسط ماشین لباسشویی در دمای ٤٠ درجه سانتی گراد (برنامه پشم ماشین روی سیكل كوتاه). همچنین اثر فرآیندهای خشك شویی، بخار دادن و شستشو با ماشین در دمای ٤٠ درجه سانتی گراد بر روی خواص فیزیكی نظیر ضخامت و میزان نفوذپذیری هوا بررسی شد و مشخص شد كه نمونه های خشك شویی شده و بخار داده شده به ترتیب بیشترین و كمترین ضخامت را دارند. از طرفی كمترین و بیشترین میزان نفوذپذیری هوا به ترتیب برای پارچه های خشك شویی شده و بخار داده شده بدست آمد. همچنین نتایج آزمایشها نشان داد كه نمونه های بخار داده شده بیشترین ثبات ابعادی را نسبت به گروه های دیگر شستشو دارند. و بالاخره در این تحقیق متوجه شدیم كه برخلاف پارچه های حلقوی پودی تهیه شده از نخ های معمولی، استراحت خشك هیچ اثری روی تغییر ابعادی پارچه های حلقوی شنیل ندارد.
فصل اول
مقدمه پژوهش
1-1- هدف
هدف از انجام این تحقیق بدست آوردن ثابت های هندسی پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل صددرصد اكریلیك در دو حالت استراحت خشك و كامل و نیز بررسی ثبات ابعادی و برخی ویژگیهای فیزیك این پارچه ها هنگامی كه در معرض فرآیندهای مختلف شستشو و بخار دادن قرار می گیرند، می باشد.
2-1- پیدایش تكنولوژی بافندگی حلقوی پودی
عبارت «بافندگی حلقوی» به روشی از ایجاد بافت اطلاق می شود كه با خمیده كردن طولی از نخ به شكل حلقه های یك زنجیر، كه از میان یكدیگر عبور داده شده اند، پارچه تولید می گردد.
بافندگی حلقوی با روش دستی، قدمت دیرینه دارد و احتمالا از روش گره زدن یا تابیندن نخها به یكدیگر، الهام گرفته است. تشكیل حلقه با انگشتان دست، سال های طولانی قبل از آنكه میل بافتنی اختراع شود، وجود داشته است. در موزه شهر لستر انگلستان، یك جفت پوتین و دستكش بلند بافندگی حلقوی متعلق به مصر از قرن پنجم نگهداری می شود. مهارت استفاده از دانه گیری، كوركردن، كیسه ای بافتن و ایجاد نقشه نمایانگر پیشرفته بودن بافتنی دستی در این دوره است.
شگفت انگیز است كه نزدیك به ده قرن طول می كشد تا بافتنی دستی به ایتالیا می رسد و سپس در اروپا گسترش می یابد. بعدها بافندگی حلقوی به یك روش تولید منسوجات در انگلستان تبدیل شد. در سال 1488مجلس آن كشور كنترل قیمت را در دست گرفت و هنری پنجم (1547 – 1509) اولین پادشاهی بود كه جوراب بافتنی استفاده نمود. اولین جوراب بافتنی از جنس ابریشم، در سال 1550بافته شد و در سال 1561 بدلیل ظرافت و قابلیت كشش خوب آن مورد توجه ملكه الیزابت قرار گرفت.
3-1- ساختمان بافت حلقوی
ساختمان بافت حلقوی از نظر ظرافت، عیوب پارچه، نخهای اضافی نقشه و یا اثر مراحل تكمیلی بر روی آن لازم است مورد توجه قرار گیرد. اطمینان از عبور حلقه ها از داخل یكدیگر و دریافت نمودن نخ توسط سوزن، قبل از آزاد كردن حلقه قبلی ضروری است؛ در غیر اینصورت در هنگام تكمیل و یا مصرف، پارگی، در رفتگی و یا جدا شدن ساختمان بافت از یكدیگر بوجود می آید. خصوصیات ساختمان بافت حلقوی بستگی به نحوه اتصال حلق هها به طرفین و بالا و پائین آن دارد. حلقه هایی كه در ستون عمودی قرار دارند به نام ردیف و حلق ههایی كه در یك خط افقی هستند به نام رج خوانده میشود. دو اصطلاح ردیف و رج به ترتیب مشابه تاروپود در ساختمان پارچه های تاروپودی است.
4-1- ماشین های تخت باف
ماشین های تخت باف به دو دستة كلی تقسیم می گردند:
الف) تخت باف دستی شامل ماشین های تخت باف یكروسیلندر و دو رو سیلندر می باشد.
ب) تخت باف موتوری شامل تخت باف دو رو سیلندرو تخت باف دوبله سیلندر (ماشین هایی كه زاویه بین دو صفحه سوز نهای آن ١٨٠ درجه می باشد و از سوزن دو سر زبانه دار بر روی آن استفاده می شود) می باشند. هریك از ماشین های اخیر به صورت های تك سیستم، دوبله سیستم و سه سیستم وجود دارند.
1-4-1- قسمت های مختلف یك ماشین تخت باف
شکل (1-1) قسمت های مختلف یك ماشین تخت باف دو رو سیلندر را نشان می دهد. این قسمت ها عبارتند از:
1- بسته نخ؛ 2- فنر پیچشی؛ 3- وسیله كنترل كشش؛ 4- نخ برای حامل نخ؛ 5- صفحه و سیلندر سوزن ها؛ 6- سوزن زبانه دار؛ 7- فنر سوزن؛ 8- جعبه بادامك؛ 9- شانه پارچه؛ 10- وزنه.
در شكل فوق الذكر مسیر حركت نخ از بسته نخ به سوزن ها نشان داده شده است. جنس روزنه های عبور نخ در قسمت های (e) ،(d) (b)، (a) چینی (سرامیك) می باشد تا در مقابل نخ و سایش توسط آن مقاوم باشد.
زوایه بین صفحه و سیلندر (صفحه سوزن جلو و صفحه سوزن عقب) حدود ١١٠ درجه می باشد این صفحه ها شیاردار بوده و سوزن ها در داخل شیارها قرار می گیرند و می توانند در داخل شیار تنها حركت صعودی و نزولی داشته باشند كه این حركت به دلیل عبور بادامك در مقابل سوزن ها می باشد. چنانچه سوزن ها خارج از بافت نباشند در مسیر شیار بادامك قرار گرفته و به سمت بالا و پائین حركت می نمایند. در غیر این صورت حركتی نخواهند داشت. در این شكل سوزن صفحه عقب درحالت بافت و در صفحه جلو سوزن در حالت نبافت (خارج از عمل) می باشند. كار نخ بر یا حامل نخ این است كه نخ را در مقابل قلاب سوزن هایی كه بالا آمده اند قرار داده تا نخ به داخل قلاب آن تغذیه گردد. تولید پارچه های حلقوی بدون كشش غیرممكن است. ایجاد كشش روی حلقه ها و در نتیجه پارچه به طرق مختلف صورت می گیرد. در ماشین های تخ تباف وزنه از طریق شانه پارچه، این كشش را تأمین می كند. درحالی كه در ماشین های گردباف اعمال كشش توسط غلتك های برداشت صورت می گیرد. ثابت ماندن كشش در حلق ههای مختلف در طی تولید پارچه بر روی كیفیت پارچه بسیار مهم م یباشد. لازم به تذكر است كه نمره شانه مورد استفاده می بایست با گیج ماشین هماهنگ باشد. جرم وزنه ها به نوع بافت، نوع و نمره نخ بستگی داشته و قابل تعویض می باشند.
كار فنر پیچشی ثابت نگه داشتن مقدار كشش در نخ حین تغذیه به سوزن ها می باشد. علاوه بر قسمت های فوق الذكر ماشین های تخت باف دارای دو برس ١ می باشند كه بعد از نخ بر قراردارد و همراه با نخ بر و قالب های بادامك حركت می كنند. وظیفه برس ها باز كردن كامل زباله سوزن ها قبل از تغذیه نخ به سوزن می باشد. شكل (2-1) محل قرار گرفتن برس ها را بر روی یك ماشین تخت باف دورو سیلندر نشان می دهد.
تعداد صفحه : 315
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com