پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: بررسی رفتار حرارتی پشم و ضد آتش کردن آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی رفتار حرارتی پشم و ضد آتش کردن آن

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی رفتار حرارتی پشم و ضد آتش کردن آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:
پشم یک لیف پروتئینی می باشد که از آمینو اسیدهای مختلفی که توسط گروه پپتیدی به هم متصل شده اند تشکیل شده است.
به طور عادی در مواجه شدن با الیاف نساجی، پشم مقاوم ترین لیف در برابر شعله است. خاصیت مقاومت بالای پشم در برابر شعله مربوط به محتوای نیتروژن نسبتا بالای پشم (16%)، دمای احتراق بالا (600 – 570 درجه سانتیگراد)، حرارت سوختن پایین (20/5Kj/g) و شکل گیری خاکستر خود عایقی که از انتشار شعله جلوگیری می کند، می باشد. با توسعه علم و تکنولوژی و بهبود و ترقی استانداردهای زندگی، بهبود و توسعه مقاومت در برابر شعله طبیعی پشم مورد توجه محققین قرار گرفت.
استفاده از ترکیبات زیرکونیوم به علت خواص منحصر به فرد آنها برای افزایش مقاومت در برابر آتش لیف پشم، برای پوشش دادن استانداردها توسعه یافته است.
عملیات های Zirpro بر پایه رمق کشی نمک های زیرکونیوم یا تیتانیوم شارژ منفی شده، در شرایط اسیدی، به وسیله شارژ مثبت پشم جذب می شوند. این نتایج فقط با رسوب 3% از ماده مقاوم کننده در برابر شعله داخل لیف با تاثیر جزئی بر خواصی همچون زیردست حاصل می شود. این پروسه ها ثابت و بیشتر پیوند عرضی با ساختار پروتئینی دارند. مزیت این پروسه بی رنگی، عوض نکردن خواص طبیعی پشم، همچون زیردست، جذب آب و تمایل به رسوب (قرار گرفتن) نزدیک سطح لیف است. این پروسه ها همچنین تمایل به افزایش و قوی کردن تولید فوم عایق هنگام تجزیه حرارتی پشم دارند. پشم عمل شده با Zirpro دارای ثبات شستشویی و خشکشویی خوب است.
مقدمه:
خطر ویژه ای که به وسیله سوختن منسوجات مطرح شده، بخصوص آنهایی که بر پایه الیاف سلولز طبیعی پنبه و کتان هستند، به وسیله تمدن های اولیه تشخیص داده شده بودند و از نمک هایی مثل زاج (سولفات مضاعف آلومینیوم) در آن زمان برای کاهش قابلیت اشتعال و ایجاد مقاومت در برابر شعله استفاده می شده است. این خطرهای احتمالی در این دوران نیز برای ما به عنوان نتیجه ویژگی ذاتی اغلب منسوجات، اصولاً به عنوان پوشاک و لوازم خانگی که با سطح مخصوص بالایی که قابلیت دسترسی حداکثر به اکسیژن محیط را دارند، باقی مانده است. این فاکتورها در آتش سوزی تراژیک اخیر در عربستان سعودی در 16 آوریل، 1997 در هنگام حج مشخص بود که باعث کشته شدن بیش از 340 نفر از حجاج به وسیله حرکت سریع آتش از طریق چادرها در منی در نزدیکی مکه شد. همچنین بسیاری از حجاج متحمل سوختگی در نتایجه گسترش سریع آتش از طریق حدود 70000 چادر شدند. اینطور به نظر می رسد که همه چادرها از پنبه بافته شده بودند و آتش سوزی در نتیجه ویژگی اشتعال پذیری پنبه بوده است که به وسیله گرما، محیط خشک، باد شدید و تراکم چادرهای تهیه شده، بدتر شده بود.
تعداد صفحات: 103
قیمت: شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com