Warning: Use of undefined constant title - assumed 'title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /membri/khodam/wp-content/plugins/sar_RayanSaz/index.php on line 34
پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: بررسی خواص آنتی باكتریال كالای پشمی رنگرزی شده با رنگزاهای حنا و پوست گردو – مقالات و پایان نامه های کارشناسی ارشد

پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: بررسی خواص آنتی باكتریال كالای پشمی رنگرزی شده با رنگزاهای حنا و پوست گردو

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی علوم الیاف

با عنوان : بررسی خواص آنتی باکتریال کالای پشمی رنگرزی شده با رنگزاهای حنا و پوست گردو

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

”M.Sc” پایان نامه برای دریا فت درجه كارشناسی ارشد

گروه مهندسی نساجی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی خواص آنتی باكتریال كالای پشمی رنگرزی شده با رنگزاهای حنا و پوست گردو

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
استفاده از رنگزاهای طبیعی برای الیاف پشم از دیر باز مرسوم بوده و امروزه به دلیل تمایل مصرف كنندگان به استفاده از تركیبات طبیعی و توجه به مسائل زیست محیطی مورد توجه زیادی قرار گرفته است. ویژگی اثر ضد میكروبی برای برخی از رنگ های طبیعی نیز گزارش شده است. در این پروژه خواص ضد میكروبی كالای پشمی دندانه شده با دندانه های نیترات نقره، سولفات آهن، سولفات آلومینیوم، كلرید قلع و سولفات مس و همچنین رنگرزی شده با حناو پوست گردو بوسیله میكروب های، اشرشیاكولی گرم منفی (g-)، استافیلوكك اورئوس گرم مثبت (g+)، پسودوموناس گرم منفی (g-)، با استفاده از روش تست ضد میكروبی AATCC100 بررسی شده اند. همچنین غلظت های مختلف دندانه و اسیدهای آلی (استیك، سیتریك و لاكتیك) و غلظت های مختلف رنگزا مورد بررسی قرار گرفته اند. نتایج بررسی اثر اسیدهای مختلف نشانگر نتایج خوب ضد میكروبی با استفاه از اسید سیتریك بوده است. به علاوه نتایج اثر دندانه های مختلف نشان دادند كه نیترات نقره از خواص ضدمیكروبی عالی، سولفات مس از خواص ضد میكروبی خوب و سولفات آلومینیوم از خواص ضد میكروبی رضایت بخشی برخوردار هستند. در بررسی اثر رنگزاهای حنا و پوست گردو روی كالای پشمی نتیجه شده كه این كالاها در مجاورت غلظت های كم میكروبهای موردآزمایش مقاوم هستند. به هر حال استفاده از نیترات نقره به عنوان دندانه می تواند به تنهائی و یا همراه با رنگرزی اثر بسیار خوبی در حصول كالای پشمی ضد میكروب داشته باشد.
مقدمه:
در سال های اخیر جهت جلوگیری از انتقال عوامل باكتریایی استفاده از مواد ضدمیكروبی با اثر كوتاه مدت و درازمدت در ساخت و تكمیل الیاف اقدامات بسیار زیادی صورت گرفته است. مواد ضدباكتریایی به واسطه ویژگی های آنها جهت ضدعفونی در مراكز درمانی و اماكن عمومی و همچنین برای مصارف خانگی و صنعتی به كار می روند. در این تحقیق از این مواد جهت ضدباكتری نمودن الیاف و تاثیر آن روی كالاهای پشمی مورد بررسی قرار گرفته است.
باكتری ها و میكرو بها برای چندین قرن باعث ایجاد بیماری شده اند، تولید تركیبات ضدمیكروبی برای استفاده روزمره طی چند سال گذشته افزایش یافته است و با توسعه پاك كننده، صابون های ضدمیكروبی، خمیردندان ها، اسباب بازی ها و البسه همگام بوده است. خصوصیات ذاتی الیاف محیط مناسبی برای رشد میكروارگانیزم ها است و وجود رطوبت و حرارت محیط را مناسب تر می كند. عفونت ناشی از میكروب ها باعث ایجاد بوی بد در كالاهای نساجی، فساد و پوسیدگی آنها می شود. باتوجه به اینكه كالاهای نساجی در تماس مستقیم با پوست بدن قرار دارند مناس بترین شرایط جهت رشد و فعالیت میكروارگانیزم ها مخصوصاً باكتری ها و قارچ ها را فراهم می آورند. در اثر رشد میكروارگانیزم ها روی كالاهای نساجی سه مشكل عمده به وجود می آید:
1- به خطر افتادن سلامت انسان.
2- تخریب کالا.
3- ایجاد بوی بد در اثر فعالیت باكتر یها در محی طهای گرم و مرطوب مانند داخل كفش، چكمه، حوله ها و غیره.
مولكول های فراری مانند دی كربوكسیلیك اسید آلی و آلدئیدها، ناشی از عرق بدن تولید می شوند كه عامل بوی بد می باشند. با توجه به مشكلات یاد شده انجام تكمیل ضدمیكروبی ضرورت دارد.
كالاهای نساجی قسمت قابل توجهی از محیط زندگی انسانها را پوشش می دهند، لباس، رختخواب، فرش، حوله مثال هایی از این كالاهای نساجی هستند. یكی از معمولی ترین راه های مورد استفاده برای جلوگیری از رشد و فعالیت باكتری های مضر و ناخوشایند، ضدعفونی كردن از طریق شستشو در درجه حرارت بالا است. مطالعات نشان داده است كه معمولاً میكروارگانیزم های مضر در پارچه های آلوده توسط شست وشوی مكرر و ضدعفونی كردن كالا به طور كامل از بین نمی روند و بهترین راه مقابله با آنها میتواند تكمیل ضدمیكروبی باشد.
فصل اول: کلیات
1-1- هدف تحقیق
باكتری ها و میكروب ها برای چندین قرن باعث ایجاد بیماری شده اند. برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت انسان، تخریب كالا و ایجاد بوی بد وجهت ضدباكتری نمودن كالاهای پشمی از مواد فوق استفاده شده است: 5نوع دندانه زاج سبز، زاج سفید ، كات كبوت یا سولفات مس، سولفات آهن، كلرید قلع و دو نوع رنگزا (حنا ، پوست گردو) و همچنین 3 نوع اسید مختلف (استیك ، سیتریك، لاكتیك).
2-1- پیشینه تحقیق
در زمینه تكمیل ضد میكروبی تحقیقاتی توسط (Bell (1997 و (Chabrek and  Martell (1951 و (Q.L.Fen (2000 و J.Wu G.Q.Chen (2000، صورت گرفته است و مشخص شده که اسید سیتریك، نیترات نقره و سولفات مس از خواص ضدمیكروبی خوب برخوردار هستند. اما در زمینه تكمیل ضد میكروبی كالای پشمی دندانه شده و رنگرزی شده با رنگزاهای (حنا، پوست گردو) تحقیقاتی صورت نگرفته است.
3-1- روش كار و تحقیق
در این پروژه تكمیل ضد میكروبی كالای پشمی توسط 5 نوع دندانه زاج سبز، زاج سفید، كات كبوت یا سولفات مس، سولفات آهن، كلرید قلع و دو نوع رنگزای حنا و پوست گردو و همچنین 3 نوع اسید مختلف (استیک، سیتریك، لاكتیك) در برابر 3 نوع باكتری مختلف اشریشیاكولی (g-)، اورئوس (g+) و پسودوموناس (g-) مورد بررسی قرار گرفته است.
تعداد صفحه : 173
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       parsavahedi.t@gmail.com