Get a site

پایان نامه ارشد رشته نساجی شیمی نساجی: کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی شیمی نساجی

با عنوان : کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی

عنوان:

کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
در این طرح دو منسوج بی بافت (دستمال کاغذی و لایه رویی نوار بهداشتی) که کاربرد زیادی در زندگی روزمره و اثر مستقیم در بهداشت و سلامت انسان دارند، با دو محلول کلوئیدی حاوی ذرات نانو نقره با نام های تجاری L2000 و LS2000 از طریق روش اسپری کردن تکمیل شده و خاصیت ضد میکروبی آنها بررسی شده است.
انجام آزمایش M.I.C محدوده عملکرد ما را برای انتخاب دز های مختلف از دو محلول نانو نقره مشخص می نماید. آزمایش ها برای بررسی خواص ضد میکروبی بر طبق دو استاندارد AATCC147 به صورت کیفی و AATCC100 به طور کمی انجام گرفته و بهترین حالت پاشش، محلول کلوئیدی موثرتر و دزهای قابل قبول برای هر دو منسوج بی بافت به دست آمده است. ماندگاری اثر نانو ذرات نقره بر روی دو منسوج بی بافت حد اکثر تا زمان 6 ماه بررسی شد که حاصل آن بیان کننده ماندگار ی اثر نسبتاً خوب دو محصول است. همچنین تصاویر SEM گرفته شده نشان دهنده پخش یکنواخت ذرات نانو نقره بر روی سطح هر دو منسوج بی بافت می باشند.
مقدمه:
مرتبط بودن برخی از منسوجات بی بافت با بهداشت و سلامت انسان و کاربرد آنها در صنایع بهداشتی، ضرورت ضد باکتری کردن این دسته از منسوجات بی بافت را مشخص می نماید. با توجه به کاربرد بسیار دستمال کاغذی در زندگی و ارتباط مستقیم این منسوج بی بافت با بهداشت و سلامت انسان تصمیم گرفته شد که با بهره گرفتن از فناوری نوپای نانو خواص این محصول مفید بهبود یابد و باعث اثر بیشتر آن در بهداشت جامعه شود. محصول دیگری از منسوجات بی بافت که مورد توجه قرار گرفت لایه بی بافت رویی نوار بهداشتی می باشد که اثر ویژه ای در بهداشت و سلامت بانوان دارد.
نانو نقره در تعداد زیادی از منسوجات بی بافت کاربرد دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد ولی به علت پرداخت کمتر محققان به دو محصول پر کاربرد (دستمال کاغذی و نوار بهداشتی) بررسی اثر نانو نقره برروی این دو منسوج بی بافت به تفضیل پرداخته شده است. در دسترس بودن آسان، قیمت مناسب، ابعاد و تنوع زیاد، جاذب الرطوبت بودن و داشتن لطافت باعث شده که دستمال کاغذی کاربردهای زیادی در زندگی بشر پیدا کند. حال با اضافه شدن خاصیت ضد میکروبی به این منسوج بی بافت کاربرد ها ی بیشتری پیدا خواهد کرد و حتی در بعضی موارد هدف اصلی از استفاده، ضد میکروب بودن آن خواهد بود.
دستمال های مرطوب ضد میکروب بر پایه الکلی مدت هاست که در دسترس می باشد ولی به علت قیمت بالاتر، نوع بسته بندی، مرطوب بودن و استفاده مشکل از آن کم تر مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری موارد از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست و صورت استفاده می شود و با توجه به اینکه ممکن است مواد شوینده و ضد عفونی کننده در دسترس نباشد، خشک کردن دست و صورت با استفاده دستمال های ضد باکتری می تواند باعث از بین رفتن میکروب و حفظ سلامتی انسان شود. حداقل کاری که ضد باکتری کردن دستمال کاغذی انجام می دهد اینست که باعث عاری ماندن این محصول از هر گونه باکتری در هنگام تولید در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف کننده می شود و اگر در پروسه تولید و در هنگام بسته بندی کوتاهی یا اشتباه ناخواسته ای رخ دهد دستمال کاغذی آلوده
نشود و کاملاً سالم و عاری از میکروب به دست مصرف کننده برسد.
منسوج بی بافت دیگری که مورد توجه قرار گرفت و ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت بانوان دارد لایه رویی نوار بهداشتی است. کاربرد این محصول بسیار کمتر از دستمال کاغذی است ولی برای بانوان بسیار حائز اهمیت است. زنان معمولاً در سن دوازده تا پانزده سالگی به این محصول نیاز پیدا می کنند که به خاطر سن کم، احتمال رعایت نکردن درست نکات بهداشتی و بروز عفونت به خصوص در دوران قاعدگی افزایش می یابد.
در مواردی که امکان دسترسی به آب نیست استفاده از نوار ضد باکتری نسبت به نوع معمولی آن بسیار بهتر به نظر می رسد؛ زیرا محیط های گرم ، مرطوب و تاریک برای رشد و تکثیر انواع میکروب و قارچ و باکتری بیماری زا بسیار مناسب می باشد. در دستگاه تناسلی بانوان یک نوع باکتری (لاکتو باسیلوس) به طور طبیعی وجود دارد که باعث جلوگیری از رشد دیگر باکتری ها می شود ولی در مواردی که افراد بیمار هستند و مجبور به مصرف آنتی بیوتیک می باشند مقدار باکتری اشاره شده کاهش یافته و امکان رشد باکتری های دیگر به وجود می آید.
در نتیجه برای افرادی که به هر دلیل آنتی بیوتیک مصرف می کنند بهتر است از نوار بهداشتی ضد باکتری استفاده کنند تا از رشد باکتری  ها و قارچ های بیماری زا تا جایی که ممکن است جلوگیری شود.
از خاصیت ضد باکتری نانو نقره در مواردی مثل:
ملحفه های بی بافت یک بار مصرف در بیمارستان ها – لباس های بی بافت برا ی عمل جراحی – لباس های مخصوص سوختگی – لایه بی بافت چسب زخم ها – روکش های بی بافت به کار رفته در بیمارستان ها، قطارها، هواپیما ها و جا های دیگر – پتوهای مسافرتی بی بافت  که امکان شستشوی کمتری دارند – فیلترها ی مختلف برا ی تصف یه هوا – موکت ها (مخصوصا برای اتاق کودکان) و ماسک های مختلف می توان بهره گرفت.
تعداد صفحه : 78
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com