Get a site

پایان نامه ارشد رشته برق قدرت: مطالعه روش های شناسایی مرکز تولید هارمونیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : مطالعه روش های شناسایی مرکز تولید هارمونیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی برق ‐ قدرت

عنوان:

مطالعه روش های شناسایی مركز تولید هارمونیك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
حضور هارمونیك ها در سیستم قدرت می تواند باعث بروز مشكلات متعددی در بهره برداری موثر از سیستم قدرت گردد. یكی از اقدامات اولیه برای مقابل با این مشكلات، شناسایی منبع تولید هارمونیك در سیستم می باشد. در این سمینار به مطالعه روش های شناسایی منابع تولید هارمونیك پرداخته شده است. این مطالعه شامل بررسی روش های كاربردی و مفید شناسایی منبع هارمونیكی می باشد. لذا روش های گوناگونی چه در دسته بندی كلاسیك و چه در دسته بندی هوشمند در این بررسی، ارائه شده است. ضمناً لازم به توضیح است كه علاوه بر ارزیابی روش های كلاسیك و هوشمند شناسایی منابع تولید هارمونیك در یك سیستم آلوده به هارمونیك، یك روش مبتنی بر جستجوی ابتكاری نیز بیان شده است. از جمله روش های كلاسیك تشخیص موقعیت منبع هارمونیكی می توان به روش جهت توان، روش تعاریف متفاوت از توان راكتیو و فیلتر كالمن اشاره كرد. همچنین از جمله روش های هوشمند می توان به روش شناسایی محل و موقعیت منبع اختلال در سیستم بوسیلة شبكه عصبی اشاره نمود.
در این سمینار، ابتدا پس از بیان كلیات و اهداف این تحقیق در فصل اول، به ارائه تعاریف و مفاهیم اولیه مربوط به هارمونیك ها و اثرات آنها در سیستم، در فصل دوم پرداخته می شود. پس از آن به بیان انواع و اقسام منابع تولید هارمونیك با توضیح مختصر در مورد هر یك از آنها در فصل سوم، می پردازیم. در ادامه نیز در فصل چهارم، به مطالعه روش های شناسایی منبع تولید هارمونیك خواهیم پرداخت. در پایان نیز در فصل پنجم، نتیجه گیری كلی گرفته شده از این سمینار ارائه خواهد شد.
مقدمه:
در چند دهه گذشته، به دلیل رشد سریع ادوات الكترونیك قدرت و استفاده روزافزون از بارهای غیرخطی در سیستم قدرت (مانند منابع تغذیه سوئیچینگ، ASD ها و درایوهای الكترونیك قدرت) سطح هارمونیكی سیستم قدرت افزایش یافته است. حضور هارمونیك ها در سیستم قدرت می تواند باعث بروز مشكلات متعددی مانند اعوجاج شكل موج ولتاژ، افزایش تلفات انرژی، گرم شدن تجهیزات، بروز خطا در عملكرد تجهیزات حفاظتی و همچنین بارهای حساس مانند سیستم های میكروپروسسوری و میكروكنترلی گردد. بروز این مسائل موجب آن شده است كه مسائل هارمونیكی به یكی از جالب ترین مسائل مورد توجه مهندسان تبدیل شود.
هارمونیك ها به سبب وجود بارهای غیرخطی، بویژه مبدل های قدرت در بارهای صنعتی، تجاری و مسكونی ایجاد می شوند. جریان هارمونیكی تولید شده توسط هر یك از بارهای غیرخطی از بار به سمت سیستم قدرت پخش می شود. ولتاژ هارمونیكی در تركیب بار ولتاژ در فركانس اصلی سبب ا یجاد یك ولتاژ اختلال در سیستم قدرت روی فیدر مربوط به آن بار و یا فیدرهای مجاور، می شود. این ولتاژ اختلال هارمونیكی سبب تولید بیشتر جریان های هارمونیكی از سمت بارهای غیرخطی می شود. همچنین این ولتاژ دارای اختلال موجب بوجود آمدن رزونانس سری یا موازی در باس بار پست های شبكه نیز می شود.
در پاسخ به دو چالش بیان شده ناشی از حضور هارمونیك ها در سیستم قدرت، شركت های برق بیشتر توجه خود را معطوف به شناسایی منابع تولید هارمونیك كرده اند. لذا بیشتر این شركت ها، كیفیت توان الكتریكی تأمین شدة مصرف كنندگان را از طریق اندازه گیری، جهت تعیین منبع تولید هارمونیك در محدوده های استاندارد ارزیابی می كنند. لذا به دلیل نیاز به تجهیزات و وسایل اندازه گیری مخصوص در یك سیستم كه معمولاً به طور دائم و همیشگی در بیشتر باس ها نصب نمی باشند، بنابراین لازم و ضروری است كه روش های مناسبی جهت مانیتورینگ و ارزیابی سطوح هارمونیكی و شناسایی منابع تولید هارمونیك توسط اندازه گیری های محدود در سیستم ارائه و گسترش داده شوند.
تعداد صفحه : 95
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com