کاشت رایگان نهال در سولقان

سلام دوستان
می خوام برای تک تک دوستان و فامیل و آشنایان یک درخت در سولقون بکارم. انتخاب نوع درخت به انتخاب خودتونه و بعد از کاشت عکس درخت رو براتون می فرستم اگر خواستید تاریخ تولدتون رو هم ازتون می گیرم که هر سال در سالگرد تولدتون هم عکس جدید از درخت رو ببینید (البته هر وقت خواستید می تونید درخواست بدید تا از وضعیت درخت عکس بگیرم و براتون بفرستم. در ضمن در سالگرد تولد درخت هم عکسی از درخت براتون فرستاده می شه. یک سایت هم طراحی می کنم و عکس همه درخت ها رو اونجا می گذارم. البته برای حفظ حریم خصوصی در سایت نامی از شما برده نمی شود و فقط با دادن کد عکس درخت نمایش داده می شود- اگر هم خواستید عکس با اسم شما در سایت نمایش عمومی داده می شود. شما می توانید در سایت عکس های درخت از زمان کاشت تا وضعیت فعلی را ببینید ودر ضمن با یک اسلایدشوی زیبا می توانید مراحل رشد درخت را ببینید.

برای محکم کاری با شهرداری تهران – دهیاری سولقان و اداره منابع طبیعی هم هماهنگی های لازم و اجازه های لازم را کسب خواهم کرد و ممکن است از طرف آنها هم حمایت شوم

که کاشت درخت ها فقط با مقاصد زیست محیطی صورت می گیرد و تعهد می دم قصد تصرف و تصاحب اراضی ملی را ندارم.

در لینک زیر می تونید لیست درختها رو ببینید و انتخاب کنید.

 

استفاده از سوپرجاذب پایه پتاس

300 گرم برای هر نهال و کم شده 70 درصدی ! نیاز درخت به آب

همه نهال ها به صورت گلدانی (ریشه درخاک) کاشته می شوند که درصد موفقیت را تا حد بسیار بالایی افزایش می دهد

بنه 200

درخت پالونی (بسیار زیبا و سریع الرشد و مقاوم به کم آبی)

توت

شاه توت

بادام

انار

انجیر  300

انگور

زبان گنجشک

ارغوان

اقاقیا

صنوبر

داغداغان

زرشک

عناب

زالزالک

سماق 300

پسته

کاج

سرو

بلوط

زیتون

اکالیپتوس

درخت ون از تیره ی زیتون، از آن جایی که خواستار خاکی غنی و عمیق هست گویی درختی است پرتوقع، اما با این حال در هر نوع خاکی نیز -چه در آفتاب و چه در سایه روشن- به عمل می آید. همچنین هوای آلوده ی شهری و صنعتی را نیز تحمل می کند. ون میوه های خشک و بیضی شکلی دارد که کمی نوک تیز می شوند، به همین دلیل نام بومی آن زبان گنجشک است. این میوه ها به رنگ سبز تیره هستند. درخت ون درختی است مقاوم که تا 300 سال عمر می کند. جالب است بدانیم که چوب زبان گنجشک در 70 سالگی به کمال می رسد. به علت داشتن ریشه های سطحی و قوی بهتر است از کاشتن آن در نزدیکی ساختمان ها خودداری کرد. به دلیل مقاومتش در برابر کم آبی، برای جنگل کاری ها و فضای باز بسیار مناسب است. برگ ها و میوه های درخت ون خاصیت درمانی زیادی دارند مثل تسکین درد رماتیسم، درمان خفقان و تنگی نفس، سرفه مزمن، تب، نقرس و…. با وجود اینکه درخت ون زمانی در صنعت روکش سازی، خراطی، دست افزار و… نقش مهمی داشته اما نقش آن امروزه در صنعت چوب بسیار ضعیف شده است. می توان با توسعه ی آن در جنگل های تخریب شده، سهم کوچکی داشته باشیم.

کاج سیاه از انواع صنوبر قلمداد شده و از گونه های نسبتا متغیر کاج است که به ایران وارد شده و به کاج سیاه معروف است. درختیست هرمی شکل، بزرگ و متراکم با تاج مدور، ضمنا آرایش منظم و دقیق شاخه های آن حتی در بلوغ هم حفظ می شوند. برگ های سوزنی شکل آن ایستاده بوده، به طور تنگاتنگی شاخه ها را می پوشانند. آنها به رنگ سبز تیره تا تقریباً سیاه هستند، برق تیره ای دارند و جالب اینکه برای مدت چهار سال باقی می مانند. این درخت مقاوم به شرایط نامساعد با تمام کاج ها رقابت می کند و در سواحل، کویر های مرتفع و نواحی کوهستانی به طور یکسان، شکل خوب خود را حفظ می کند. به باد و نمک مقاوم است و در هر نوع خاکی دوام می آورد، اما با این حال برای آنکه خوب رشد کند به آفتاب نیاز دارد. این درخت صبور برای کنترل فرسایش خاک و به عنوان بادشکن ایده آل بسیار مناسب است. از فواید دیگر آن میتوان به کاربردش در باغ ها به عنوان تکدرخت و ایجاد تباین در کنار گیاهان دارای برگ روشن ترنام برد. میوه ی کاج سیاه مخروط های تخم مرغی شکل به رنگ قهوه ای تیره است که در مدت دو سال می رسند. حیف است که از موجودی با این همه قابلیت غافل بمانیم و برای کمک به تولد هرچه بیشتر آن تلاش نکنیم.

درخت افرا شیردار از تیره ی افرا، درختی است با ارتفاع 20 متر و دارای تنه ای صاف و چوب سفید رنگ.این درخت به آفتاب کامل نیاز دارد و در هر نوع خاکی به عمل می آید. افرا شیردار به نام های محلی دیگری نیز مانند پلت، شیرپلت، عاج، میرزابرگ معروف است. گویی این نام به دلیل دم برگ های دارای شیرابه ی سفیدرنگ اش انتخاب شده است. برگ های قلبی شکل افرا شیردار 5 تا 7 لوب تخم مرغی دارد و میوه آن به شکل فندقه های بالدار است که در تابستان می رسد. درخت شیردار در سر تا سر جنگل های شمال و در ارتفاعات مختلف جنگل از جلگه های ساحلی تا ارتفاعات فوقانی یافت می شود. درخت افرا شیردار مانند همه ی درختان دیگر وجودی پرسود دارد و از این فواید می توان به استفاده از چوب آنها در مبل سازی، تهیه لت جهت پوشش خانه ها در روستا و تیر و تخته های انبار برنج نام برد. علاوه بر این برگ شیردار بیشتر از سایر گونه های افرا به مصرف تغذیه ی گاو می رسد. جالب تر آنکه چوب افرا در صنعت آلات موسیقی به خصوص ویولن سازی کاربرد دارد. کمک به تعدد بیشتر درخت افرا شیردار می تواند جبران خسارات ناشی از قطع آن ها باشد.

درخت بلوط اوری یا بلوط ایرانی گونه ای از درختان برگ ریز بومی غرب آسیا است. نام اوری را در رامسر به آن داده اند. درخت بلوط اوری درختی به ارتفاع 25 متر است. این درخت بلند قامت غالبا در ارتفاعات بالاتر از 1700 متر از سطح دریا رشد میکند، این گونه است که این درخت در جنگل های مرتفع شمال ایران، مناطق کوهستانی قفقاز، ارسباران و جنگل های مختلط کاسپینی -هیرکانی دیده می شود. ضمنا درختی سرما دوست و نورپسند است. جالب آنکه بلوط گیاه ملی بسیاری از کشورها از جمله فرانسه، آلمان، لهستان، ایالات متحده آمریکا، انگلستان است و از آن به عنوان نماد قدرت و استقامت یاد می کنند. در قدیم میوه بلوط به عنوان غذا استفاده میشد. حتی آن را خشک و دم می کردند و یا با گندم مخلوط کرده از آن نان تهیه می کردند. متاسفانه در چند دهه اخیر به درختان بلوط ایران آسیب زیادی وارد شده است که بلوط اوری مستثنی از آن نیست. از جمله عوامل اصلی تخریب آن ها افزایش چرای بی رویه ی دام، قطع درختان برای تامین سوخت و ذغال، شاخه زنی درخت بلوط به منظور تهیه علوفه، استفاده سنتی جهت مصالح ساختمانی و ابزار کشاورزی، احداث جاده و فعالیت های صنعتی و…. هستند. با کاشت فقط یک عدد از درخت بلوط اوری سهم کوچکی در احیای آنها داشته باشیم.

“درخت پیسه آ” که به درخت نوئل یا کریسمس معروف است درختی است با رشد زیاد که در هر فصل 30 سانتی متر رشد می کند. این درخت در هر نوع بافت خاکی مانند خاک شنی، رسی، لومی به شرط زه کشی خوب و عدم خفگی خاک قادر به زندگی است اما با این حال خاک های خنثی تا اسیدی را ترجیح می دهد. ریشه های این گیاه سطحی می باشد بنابراین در اثر بادهای شدید دچار افتادگی می شود. درخت پیسه آ مانند اکثر کاج ها به سرما مقاوم است و همچنین طالب هوای خنک و رطوبت بالاست. این درخت دارای جنس های مختلفی چون نوئل سبز یا پیسه آ آبیس، نوئل سبز بالشتکی، نوئل اولندورف، نوئل کانادایی، نوئل نقره ای یا آبی است.ضمنا درخت نوئل درختی تک پایه است یعنی مخروط های نر و ماده ی آن روی یک درخت ولی در شاخه های جدا قرار می گیرند. جالب است بدانیم که مخروط ماده ابتدا مستقیم بوده ولی در جریان گرده افشانی به سمت پایین خم می شود.این درخت یکی از مهم ترین درختان چوب ده و صنعتی در اروپا و جهان است و سهم عمده ای از تجارت جهانی چوب به آن اختصاص یافته است که از آن جمله می توان به خمیر کاغذ، مبل سازی، ساختمان سازی و… اشاره کرد. درخت پیسه آ یکی از معروف ترین کاج هاست و این معروف بودن به ضررش تمام شده است پس برای جبران این زیان، کاشت و پرورش هر چه بیشتر درخت پیسه آ توصیه می شود.

 

لینک مربوط به فرم ارائه درخواست به شهرداری تهران جهت کاشت نهال میوه در حیاط خانه شما