* عادت، ۹۲، بیدار، علوی، مسواک، لذت، صبح، همون

بودم تو ذهنم بود نیاز نداشت کاری براش بکنم فقط باید بهش فکر میکردم.

فقط این نکته مهمه که باید یک جایی رو تو ذهنتون بسازید با تمام جزییات که همیشه همون باشه و حتی توش روز و شب نداشته باشه، فصل و آب و هوا هم نداشته باشه اگر دوست دارید همیشه آفتابی باشه، یا اینکه هوا گرم باشه یا سرد خلاصه همه چیز باید ثابت باشه.

خوب بعدش که اینو تو ذهنم ساختم اونقدر بهش فکر کردم که دیگه شد ملکه ذهنم، بعد گذاشتمش کنار.

حالا هر وقت که احساس میکردم نیاز به مدتی آرامش دارم می رفتم یک جا مینشستم همه چیزو قطع میکردم و فقط برای ۱۰ دقیقه توی اون کلبه دراز میکشیدم یا حتی می خوابیدم.

باور نمیکنید بعد از ۱۰ دقیقه چه انرژی میگرفتم! یعنی واقعا گاهی اوقات اونقدر لذت می بردم از اینکار که دوست داشتم برای همیشه اونجا باشم. ولی نمیشه باید چند تا قانون رو همیشه در این مورد رعایت کنید:

۱- همه چیز رو اونطور که دوست دارید تو ذهنتون بسازید.

۲- باید همه چیز ثابت باشه مثلا لازم نیست تو ذهنتون یک دفعه یک هواپیما از اون بالا رد بشه. چون داریم از همین چیزها فرار میکنیم.

۳- بعد از ساختنش که ممکنه یک ساعت طول بکشه، نباید بیشتر از ۱۰ دقیقه خودتون رو در اونجا تصور کنید. و تا حد امکان نباید اونو هر بار تغییر بدین ثبات تو این کار مهمه.

۴- هیچ کس رو (تاکید میکنم هیچ کس) رو نباید با خودتون اونجا ببرید .

۵- در موردش نباید با کسی صحبت کنید.

۶- وقتی خودتون رو اونجا تصور میکنید نباید به چیزی فکر کنید. فقط باید مدتی اونجا بنشینید و به اطراف نگاه کنید و یا بخوابید و به صداهای لذت بخش اطراف گوش کنید.

۷- لازم نیست هر روز برین اونجا. سعی کنید اونو تا حدی دور از دسترس بکنید تا ذهن شما همیشه در انتظار رفتن به اونجا باشه و لذت داشته باشه براتون. من خودم معمولا هر هفته یا گاهی اوقات چند هفته یکبار سری میزنم.

دوستان من، این تجربه ممکنه که خیلی ساده به نظرتون بیاد ولی باور کنید سخته. ولی اگر بتونید این چند نکته رو رعایت کنید من همینجا به شما قول میدم که با هر بار رفتن به اونجا چنان آرامش و انرژی کسب میکنید که بعد از بیرون اومدن کارایی و عملکرد شما در هر کاری چندین برابر میشه.

 

من سعی کردم این تجربه رو از زبان خودم براتون بازگو کنم ولی این یک تکنیک هست که میشه از زوایای روانشناسی و خیلی مفاهیم دیگه هم بیان کرد و به بررسی جوانب و مزایای اون نشست اما من عقیده دارم بجای تخصصی کردن مطلب بهتره که اونو از زبان و دل خودم بگم.

چرا که فکر میکنم: “سخنی که از دل برآید لاجرم بر دل نشیند”

 

امیدوارم که همیشه آرام و پر انرژی باشید

ارسال شده در۲۶ بهمن ۹۲دسته‌هاآموزش های مفیدبرچسب‌هاآرامش، آرامش ذهن، تصویر سازی ذهنی، قدرت ذهن، کلبه آرام

4 دیدگاه برای «چگونه کلبه آرامش خود را بسازیم؟»

 1. علیرضا اسمعیل زادگفت:

  عالی.من همیشه دوست داشتم بارانی باشه واسه همین صدای باران رو دارم دانلود میکنم ?

  پاسخ
  1. صادق علوی زادهگفت:

   بسیار عالی
   البته یکی از مواردی که می تونه کمک کنه اینه که به موسیقی آرامش بخش یا همون صدایی که دوست دارید در حین انجام این تمرین با هدفون (برای جلوگیری از مزاحمتهای اطراف) گوش کنید
   ولی موسیقی باید حتما بدون کلام باشه که ذهن به سمت کلام نره

   پاسخ
 2. علیرضا اسمعیل زادگفت:

  منتظر مطلب جدید

  پاسخ
 3. هدیهگفت:

  سلام.چ رؤیایی.ممنون.فقط ممکنه بگید چرانمیتونیم کسی رو به اونجاببریم؟واینکه چرادرموردش باکسی حرف نزنیم؟ممنون میشم اگه به وبم بیایو به سوالاتم جواب دی.

  پاسخ

قدرت درون: استفاده از ساعت بیولوژیک

دوستان عزیز تصمیم گرفتم یک سری از تجربیاتی رو که در مورد قدرتهایی که همه انسانها دارند و از ان بی اطلاعند یا اینکه مطلع هستند و استفاده نمی کنند, بنویسم.

البته سعی من بر اینست که از تجربیاتی که خودم در این زمینه ها داشتم و یا اشنا هستم بنویسم.

تقریبا از سنین نوجوانی علاقه زیادی به موضوعاتی همچون علوم غریبه و یا انرژی های درونی انسان داشتم و دارم. از زمانی که بعد از تعطیل شدن مدرسه به کتابخانه آستان قدس میرفتم و تا ساعتی که تعطیل میشد تو قسمت قفسه های بازش از هر کتابی که برام جالب بود می خوندم تقریبا ١۵ سالی میگذره. ولی همیشه اون دوران رو از دوران طلایی زندگی خودم میدونم که شاید سه سالی طول کشید ولی دیگه تکرار نشد.

حالا با این مقدمه خواستم بگم که اشنایی من با این موضوعات برمیگرده به همون زمان.

حالا اولین تجربه که خیلی هم مفید بوده برام و میدونم که برای شما هم قطعا کاربردی خواهد بود استفاده از ساعت بیولوژیکی بدن هست.

بدن تمامی موجودات زنده دارای سیستمی است که بصورت غریضی و نا خودآگاه یکی سری فعالیتهای بدن رو که وابسته به زمان است را کنترل میکنه. زیاد نمی خوام وارد موضوعات بیولوژیکی بشم ولی شما میتونید در این زمینه تو اینترنت جستجو نمایید و یا اینکه اگر سوالی داشتید همینجا بپرسید من تا حد امکان و اطلاع پاسخ میدم.

همیشه یکی از دغدغه‌های افراد اینه که صبح به موقع از خواب بیدار شوند. حالا ممکنه از ساعت یا گوشی استفاده کنیم برای الارم دادن و بیدار شدن ولی شما می تونید با استفاده از ساعت درون خودتان بدون کوچکترین خطایی سر ساعت از خواب بیدار شوید.

حالا چطوری؟ با استفاده از دستور به بدن!

شما کافیه شب قبل از خواب به بدنتون دستور بدین که فردا ساعت ٧ بیدار شو.

خیلی ساده بود؟ اما واقعیت اینه که به این سادگی ها هم نیست. باید ۴ یا ۵ دقیقه (در شبهای اول) وقت بزارید برای دستور دادن ولی بعد کم کم تنها با یک جمله میتونید برنامه رو بدین.

تمرینی که باید انجام بدین به این شکل است که در هنگام به رخت خواب رفتن وقتی که دیگه اماده خواب هستید و کاری ندارید راحت و ریلکس دارز بکشید و با خودتون این جمله رو تکرار کنید “من فردا ساعت ٧ صبح بیدارم. راس ساعت ٧ در هر شرایطی من بیدارم.”

دقت کنید که جمله باید به زمان حال گفته بشه.

من بهتون اطمینان میدم که بعد از چند روز تکرار، از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد.

حالا خودتون تجربه کنید و نتیجه رو به من هم بگین.

موفق باشید و کامروا

ارسال شده در۰۵ بهمن ۹۲دسته‌هاقدرت درونبرچسب‌هابیدار شدن سر وقت، تمرکز، درت درون،ساعت بدن، ساعت بیولوژیک، قدرت دستور به خود

12 دیدگاه برای «قدرت درون: استفاده از ساعت بیولوژیک»

 1. farzanehگفت:

  من از همون بچگی یادم نمیاد که روزی رو با زنگ ساعت بیدار بشم. ازاول بدنم رو عادت دادم که خودش راس ساعت بیدار میشه. مثلاً هر روز ساعت ۶ به بعد هز ۱ ربع از خواب بیدار میشه.. به نظرم خیلی خوبه

  پاسخ
 2. Emadگفت:

  من کاملا موافق این روش هستم هر روز صبح برای بیدار شدن از همین روش استفاده میکنم بعد از یک مدت احساس کردم دیگه نیازی به ساعت هم نیست

  پاسخ
  1. صادق علوی زادهگفت:

   خیلی خوشحالم که میبینم شما هم از این روش استفاده میکنید.

   البته یک نکته که من با اون برخورد داشتم اینه که اگر ذهنتون یک فوریتی رو درک بکنه ممکنه تازه بیشتر خودش رو نشون بده.
   مثلا حتما برای شما پیش اومده که صبح باید یک کار خیلی مهمی رو انجام بدین مثلا یک پرواز دارید یا جلسه امتحان هست و یا … و شب که می خواهید بخوابید اونقدر استرس این رو دارید که نکنه خوابتون ببره چندین بار بیدار بشین و هر بار هم حس کنید که حتما دیر شده و با نگاه به ساعت می بینید که نه هنوز وقت هست.

   این هم البته از مزایای قدرت درون انسان هست که فوریت و اولویت رو می تونه درک کنه ولی خوب گاهی اوقات خیلی زودتر اعلان میکنه.

   پاسخ
 3. علیرضا اسمعیل زادگفت:

  چرا دیگه مطلب نمیذارین؟خواهشا نگین وبلاگ تعطیل شده…..خواهش….

  پاسخ
  1. صادق علوی زادهگفت:

   سلام دوست عزیز

   نه وبلاگ تعطیل نشده ولی من دوست دارم که بیشتر روی کیفیت مطالب تمرکز داشته باشم و نه کمیت.

   ولی سعی میکنم که با تمام مشغله ای که دارم زود به زود به روز کنم و مطلب بزارم.

   خیلی هم خوشحالم که دوستانی مثل شما دارم.
   موفق باشید

   پاسخ
 4. محمدگفت:

  من معمولا خیلی کم پیش می آید نظری بذارم در سایت ها.ولی وقتی مطالب سایت شما را خوندم بر خودم فرض دونستم که من هم چیزی بنویسم از این که شاید این هم به گونه ای سهم کوچک من در مقابل آپلود کردن سایت شما باشد.پیروز باشید.

  پاسخ
 5. سالارگفت:

  من یه هفته نشده این کار رو انجام میدم و واقعا راضیم. مثلا همین امروز صبح چون امتحان داشتم زنگ گذاشتم برای ۶:۰۰ و دیشبش به خودم گفتم من صبح ساعت ۶ بیدار میشم. نمیدونم مغزم دقیق تره یا ساعت گوشیم جلوتره چون تا بیدار شدم و ساعت رو دیدم ۵:۵۹ بود. به قول معروف کف کردم.
  ولی روز های قبل با همون صدای زنگ بیدار میشدم ، با این تفاوت که خیلی راحت تر بیدار میشم! آخه صبحا بلند شدنم مصیبته!
  دارم روی انجام بعضی از این مطالبی که نوشتین کار میکنم و نتیجه رو میگم.
  مثلا هنوز تو ورزش ۱۰ دقیقه موندم. البته چون اینکارو صبح میکنم و برنامه زمانیم تا رسیدن سرویس به هم میخوره xD
  و در آخر از وبسایتتون و نویسنده (هاش) تشکر میکنم و منتظر مطالب مفید بعدیتون هستم .

  پاسخ
 6. پریساگفت:

  چ جالب من همیشه برام سوال بود مادربزرگم که همیشه بدون ساعت بیدار میشه رمزموفقیتش چیه!!خیلی ممنونم

  پاسخ
 7. رضاگفت:

  واقعا این نظرات واقعه ای هست ؟
  چون تو این وبلاگ هر مطلبی که باورش برام سخت بود رو دیدم. همه نظرات مثبت نوشته بودن.
  نظرات مخالف رو حذف نمیکنین ؟

  پاسخ
  1. صادق علوی زادهگفت:

   سلام دوست عزیز

   من تنها نظراتی که اسپم هستند رو تایید نمیکنم.

   هر نظری از نظر قابل احترام هست.

   ممنونم از شما

   پاسخ
 8. مصطفیگفت:

  با سلام و عرض ادب. خیلی ممنون از مطلب جالبتون و به طور کلی سایت متفاوتتون. سوالی داشتم و اون اینکه با این کار وقتی کسی صبح سر ساعت خاصی بیدار میشه سرحال و با نشاط هم هست یا نه فقط صرف بیدار شدنه ؟ چون اگر با انجام این کار نشاط هم چاشنی قضیه بشه یکی از بزرگترین مشکلات زندگی من حل میشه و به این دلیل از شما خیلی ممنونم و دعتون می کنم.

  پاسخ
 9. Amirگفت:

  سلام شما گفتید سری از قدرتها چطوری میتونم استعداده درونیمون رو که هنوز راهی برای پیداکردنش نکردیم بدونیم؟؟؟خیلی لازمه و ضروریه برام

  همیشه آگاه باش

  در این روزهای پرمشغله و پر از استرس یکی از بهترین راههای کسب آرامش اینست که در هر لحظه آگاهی خودمان را حفظ کنیم. حتما برای شما پیش آمده که وقتی مثلا از خانه بیرون آمدید فکر کنید که آیا درب رو قفل کرده اید یا از ماشین که خارج میشوید بعد از کمی دور شدن فکر میکنید آیا درب خودروتون رو قفل کردین  یا نه.

  معمولا هم وقتی که برمیگردید و چک می کنید میبینید که بله قفل کردین. دلیل این اتفاق چیست؟

  عدم آگاهی در لحظه از محیط و رخدادهای پیرامونتان

  این عدم آگاهی باعث می شود که کنترل خود را از اتفاقات پیرامونتان از دست بدهید و استرس شما افزایش پیدا کند. بسیاری از کارها برای ما بصورت اتومات شده اند و این اتومات شدن کارها باعث پایین آمدن سطح آگاهی از خودمان می شود.

  خیلی وقتها در هنگام رانندگی از محل کار تا خانه که هر روز انجام می شود بعد از رسیدن به خانه فکر که میکنیم میبینیم که اصلا از اتفاقات راه هیچ چیزی در خاطر ما نیست و کلا در تمام زمان رانندگی روی حالت اتومات بوده ایم.

  مثلا همین الان که نشسته اید و این تجربه را مطالعه میکنید آیا از نحوه نشستن، قرار گرفتن پاها و دیگر اندامتان آگاه هستید؟ آیا می دانید ممکن است این نحوه نشستن به اندام شما آسیب برساند.

  در این تجربه که من کمتر از یکسال پیش در یک کتاب با نام “چگونه بر خود مسلط شویم” با اون آشنا شدم و بکار گرفتم می خوام برای شما بگم که با چه تمرینهایی می تونید از این حالت اتومات خارج شوید و از تک تک لحظه های زندگیتون لذت ببرید.

  مثلا در هنگام رانندگی من برای اینکه حواسم به افکار بیهوده پرت نشه کاری که میکنم اینه که کلا رانندگی خودم رو مثل یک گزارشگر برای خودم با صدای بلند گزارش میکنم. مثلا الان سرعت من ۶۰ هست و در لاین دوم بزرگ راه فلان در حال رانندگی هستم. اوه الان یک خودروی ناشناخته شبیه سفینه از کنار با سرعتت بسیار زیاد رد شد، فرصت نشده ببینم چیه. میتونم بگیرمش ولی نمی خوام !!! در سمت چپ من الان درختان کاج دیده می شوند و کمی اونطرف تر تعدادی بروبچ دارن با هم گفتگو میکنن و الان دارم میرسم به چراغ قرمز باید سرعتم رو کاهش بدم و …

  خلاصه با اینکار هم از رانندگی خودم لذت میبرم و هم اینکه کلا تمرکزم روی کاری هست که دارم انجام میدم. امتحان کنید خیلی لذت بخشه.

  یا یک تجربه دیگه در هنگام راه رفتن به تمامی اتفاقاتی که در من میفته دقت میکنم مثلا حرکت پاهام، فشارهایی که به کفشم وارد میشه یا حرکت پارچه لباسم روی پامو حس میکنم و بهش دقت میکنم. همچنین به تمامی حرکتها و اتفاقاتی که مردم در اطرافم انجام میدن دقیق نگاه میکنم و کلا تمرکز می کنم روی همون کاری که در حال انجامش هستم.

  البته اینو بگم که اولش سخته شما تصمیم میگیرین اینکارو انجام بدین ولی بعد از چند دقیقه که به خودتون میاین میبینید که دوباره تو افکار خودتون غوطه ور شدین. بله چون ذهن شما عادت کرده به بلغور کردن گذشته و نگران آینده بودن. در واقع ما همیشه در حال جویدن آدامسهای ذهنی هستیم. از جمله خواص آدامس اینه که چیزی رو می خوریم ولی در واقع نمی خوریم! می جویم ولی قورت نمیدیم و کلا فقط اسباب زحمت دهان و دندان رو فراهم میکنیم.

  بیایید از این لحظه همیشه در حال زندگی کنیم و روی همون چیزی تمرکز کنیم که درحال انجامش هستیم. لازم نیست با افکار مزاحم بجنگیم فقط باید با هاشون کنار بیایم و بهشون بفهمونیم که به وقتش به اونها هم میرسیم الان وقت نداریم.

  یادمه در کتاب “آیین زندگی” نوشته دیل کارنگی یک جمله معروف داشت که از قول یک پزشک که توانست به بالاترین مراتب علم خودش برسه و بعد از فوتش دوتا کتاب بیش از ۱۰۰۰ صفحه ای در مورد زندگیش نوشتن و خلاصه اون فقط یک جمله بود:

  “به روی پنجره های گذشته و آینده یک درب فولادی بکشیم و تنها در حال زندگی کنیم”

  یعنی دیل کارنگی تمام موفقیت و آرامش در زندگی را در انجام همین عمل می دونست و بسیار زیبا و همراه مصداقهای زیاد اونو تعریف و تبیین میکنه.

  به هر حال امیدوارم که در این وانفسای نفسگیر زندگی این تجربه کوچیک هم بتونه آرامشی هرچند کوتاه و کوچک اما لذت بخش برای شما به ارمغان بیاره.

  موفق باشید و سلامت

  ارسال شده در۲۸ دی ۹۲دسته‌هاآموزش های مفیدبرچسب‌هاawareness، آرامش، آرامش ذهنی،آگاهی، زندگی در لحظه، لذت از زندگی، موفقیت

  7 دیدگاه برای «همیشه آگاه باش»

  1. یاسرگفت:

   جالب بود. می دونید چرا این روز ها ما با تعجب به این موضوعات نگاه می کنیم؟ چون ساده است. چون فکر می کنیم باید راه حل پیچیده باشد. جوری عمل و زندگی می کنیم که انگار از خداوند هم کاری ساخته نیست. ممنونم از مطلب زیبا.

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    بله دقیقا همینطوره که شما میگید و باید به همه چیز خیلی ساده نگاه کنیم و سعی نکنیم موضوعات رو پیچیده کنیم.

    با پیچیده کردن اونها فقط انجامشون رو به تعویق میندازیم و یا انگیزه انجام دادنشون رو از دست میدیم.

    ممنون از نقطه نظرتون

    پاسخ
   2. پریساگفت:

    سلام
    واقعا که مطالب سایت مفیده و ملموس. این خیلی کمک میکنه ک بشه ب کار بردشون.
    واقعا ممنونم.

    پاسخ
  2. فاطمهگفت:

   سلام،
   بله، در زمان حال بودن واقعن جالب و یه نیازه. اما یه سوالی که من همیشه داشتم، اینه که اگه بخوایم همه ی زندگی مون رو در زمان حال بگذرونیم و به هیچ چیزی جز همون لحظه فکر نکنیم، پس کی به چیزهایی که مربوط می شن به گذشته (و نیازه تا درباره شون فکر شه) یا آینده، فکر کنیم؟ با این همه مشغله، آدم وقت زیادی نداره برای اینکه بشینه یه جا و اختصاصی به این موارد فکر کنه. وقتی که داریم مثلن مسواک می زنیم، چه عیبی داره که درباره ی این مسائل و نه مسواک زدن، فکر کنیم؟

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    سلام بر شما

    ببینید اینجا منظور این نیست که باید گذشته رو کلا کنار گذاشت و به آینده هم اصلا فکر نکرد، بلکه منظور اینه که توی گذشته گیر نکنیم و تو آینده غرق نشیم.

    ولی اون رو هم میشه به وقتش انجام داد و لازم نیست وقتی بقول شما داریم مسواک می‌زنیم بهشون فکر کنیم، همونطور که گفتم اگر وقتی داریم کاری رو انجام میدیم در لحظه توی فکرمون فقط همون کار و جزییات اون باشه هم لذت بیشتری از اون کار و زندگی می‌بریم و هم اینکه ذهنمون رو عادت میدیم که هر وقت بهش اجازه دادیم به چیزی که ما می‌خواهیم فکر کنه نه اینکه اون مارو با خودش به اینطرف و آنطرف ببره.

    حالا شما یکبار امتحان کنید وقتی که دارین مسواک میزنید تنها به کشیده شدن پرزهای مسواک روی دندان ها و روی لثه و حتی کفی که تو دهان دارین فکر کنید یا در واقع فکر نه توجه کنید و ببینید همون عمل ساده مسواک زدن چقدر می تونه لذت بخش باشه.

    امیدوارم که پاسخ تون رو گرفته باشید.

    ایام به کام

    پاسخ
  3. اسحاقگفت:

   سلام
   تشکر میکنم از اطلاعات شما
   منم امتحان کنم انشاالله تاثیرش رو براتون میفرستم

   پاسخ
  4. زینبگفت:

   لطفا جواب فاطمه خانم رو بدین ،سوال منم هست

   پاسخ

  چگونه به یک عادت خوب عادت کنیم

  یکی از دغدغه های من و فکر میکنم بسیاری از افراد دیگر همیشه این بوده که چگونه یک عادت بد رو کنار بزاریم و هم اینکه چطور میشه یک عادت خوب رو در خودمون بوجود بیاریم.
  اگر این دغدغه شما هم هست در ادامه من یک تجربه در این مورد رو براتون میارم که من خودم توانستم نتایج خوبی ازش بگیرم.

  همه ما عاداتی داریم که روزانه بصورت خودکار بدون اینکه فکر کنیم، بهشون عمل میکنیم مثلا نوع راه رفتن،  نوع نشستن روی صندلی، یا حتی صحبت کردن، تعدادی عادات دیگر هم داریم مانند انجام یک کارهایی بصورت روزانه مثل مسواک زدن، چای خوردن بعد از ظهر، نرمش کردن صبح و …

  خوب تا اینجا همه قبول داریم که یک سری عادات مختلف داریم که خواسته یا نا خواسته داریم به اونها عمل میکنیم. حالا چطور میشه برخی از اونها رو که بد هستند حذف کنیم و یا چطور برخی عادات خوب رو  به اونها اضافه کنیم؟

  من تجربه خودم رو در این مورد میگم و بعد به جزییات روش می پردازم.

  من کلا اهل مسواک زدن همیشگی شب قبل از خواب نبودم. یعنی بعضی شبها میزدم و خیلی از شبها هم نه. و می دونستم که باید اینکار رو هر شب انجام بدم. تا اینکه با این روش آشنا شدم و از همون تاریخ تا الان به غیر از سه شب که دسترسی نداشتم نشده که مسواک نزنم. در واقع الان بیش از یکسال هست که با این روش مسواک زدن شبانه رو تبدیل به عادت خودم کردم که امکان نداره یک شب یادم بره.

  در واقع نکته اصلی در ایجاد یک عادت جدید همین فراموش کردن انجام اون هست. یا بعبارتی یادآوری انجام اون کار. برای یادآوری راههای زیادی هست مثلا علامت زدن روی جایی که همیشه جلو چشم باشه، ولی شما فکر کنید من برای اینکه هر شب یادم باشه مسواک رو بزنم بیام و روی دستم علامت بزنم! اصلا خیلی وقتها آدم همون علامت زدن رو هم فراموش میکنه.

  حالا چطور میشه یک یادآوری همیشگی برای عادت جدید ایجاد کرد؟

  با وصل کردن عادت جدید به یک عادت قدیمی!

  بله به همین سادگی. ما گفتیم که همه عاداتی داریم، پس برای اینکه یک عادت جدید رو در خودمون نهادینه کنیم باید اونو به یک عادتی که داریم و سالها با ما بوده پیوند بزنیم تا مثل یک هشدار دهنده  (Trigger) عادت جدید را یاد آوری کنه.

  خوب حالا من برای یادآوری مسواک زدنم چه عادتی رو باید پیدا می کردم که اونو بعنوان هشدار دهنده یا Trigger این عادت جدیدم تعیین کنم؟ بررسی کردم دیدم من کارهایی که عادت هر شب انجام بدم چیه، کتاب خوندن؟ نه بعضی شبها نمیشه. شام خوردن؟ خوب اون هم آخرین کاری نیست که معمولا قبل از خواب انجام میدم.

  بعد به یک عادتی رسیدم که تقریبا از بچگی اون کارو انجام میدادم که اونم رفتن به دستشویی هست قبل از خواب!!!

  بله درسته من وقتی دقت کردم دیدم هر شب قبل از خواب چه نیاز داشته باشم و چه نداشته باشم این کارو انجام میدم. خوب چه چیزی از این بهتر؟! تصمیم گرفتم که هر شب حتما باید مسواک زده باشم تا بعد برم دستشویی. همین. این باعث شد که تقریبا بعد از گذشت ۲ هفته بدون فکر کردن اول مسواک بزنم. و الان هم این عادت در من نهادینه شده و امکان نداره که فراموش کنم.

  البته عادتهای دیگری رو هم با این روش من نهادینه کردم ولی این یکی به نظر من خیلی ملموس تر بود.

  مثلا یک عادت دیگه در مورد بستن کمر بند ماشین قبل از حرکت بود، من عادت کردم که قبل از استارت زدن ماشین کمی سوییچ رو باز بزارم تا بنزین برسه به انژکتور و بعد از خاموش چراغهای چک، ماشین رو استارت بزنم (که البته این نکته برای سلامت موتور ماشین ضروری هست ولی در بحث ما نمیگنجه) خوب من اومدم اینو بعنوان هشدار دهنده قرار دادم که بعد از باز کردن سوییچ (که خوب هیچ وقت یادم نمیره چون بدون اینکار نمی تونم راه بیفتم !!) در مدتی که منتظر خاموش شدن چراغهای چک هستم کمر بندم رو هم ببندم.

  البته خوب گاهی اوقات پیش میاد که عجله دارم و منتظر خاموش شدن چراغها نمیشم (یا کلا حواسم به اون نیست) و سریع روشن میکنم و راه میفتم و تقریبا هر وقت این اتفاق افتاده کمر بند رو هم نبستم !!!

  این هم از یک تجربه دیگر، امیدوارم که مفید باشه و به شما کمک کنه.

  شما هم در این مورد اگر تجربه دارید و یا این روش رو امتحان کردید و جواب گرفتید یا حتی نگرفتید اینجا برای من دیگران هم بزارید.

  موفق باشید و خوشحال

  ارسال شده در۲۲ دی ۹۲دسته‌هاآموزش های مفیدبرچسب‌هاآموزش، تغییر مثبت، عادت جدید،عادتهای خوب، نهادینه کردن عادت خوب

  15 دیدگاه برای «چگونه به یک عادت خوب عادت کنیم»

  1. یه دوستگفت:

   دوست من عادت نکن بده . عادت مال زنهاست . از ما گفتن بود !!!

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    ممنون دوست عزیز از تذکرتون!!

    پاسخ
   2. مبیناگفت:

    مگه زنا چه شونه که عادت ماله اونا باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ
  2. حامدگفت:

   تشکر. تجربه بسیار خوب و کاربردی ای بود. مخصوصاً برای افرادی که تمام ساعات روز رو مشغله دارن و همیشه برای گنجادن یک عادت خوب در فعالیتهای روزانه شون مشکل دارند.

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفت.

    البته مبحث ایجاد عادات خوب و حذف عادات بد رو من از این پس بیشتر در موردش مینویسم، چون یکی از بهترین راههای موفقیت همین عادات ما هستند که باعث شکل دادن به زندگی و سرنوشت ما می شوند.

    پاسخ
  3. شهرامگفت:

   البته مجید جان توی همون کتابی که باهاش امتحان دادی و گواهینامه گرفتی (آیین نامه) نوشته اول ماشین رو روشن کنید بعد کمربند رو ببندید! به دلایل فنی مثل اینکه مثلاً کمربند رو زدی و استارت می زنی یهو ماشین بنزینش نشت می کنه و آتیش می گیره کمربند قفل نکنه و شما گیر کنی زنده زنده بسوزی :دی
   در نتیجه این عادت بدت رو عوض کن :دی
   مخلصیم

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    سلام آقا شهرام

    البته من مجید نیستم. برادر آقا مجید هستم.
    ممنون از نکته ای که یادآوری کردی، خوب پس باید یک تغییر جدید در عادتمون بدیم.

    البته اگر قضیه آنیش گرفتن ماشین باشه که تو ایران قربونش برم کلا نباید کمربند ببندیم چون حساب کتاب نداره …

    بازم ممنون

    پاسخ
    1. شهرامگفت:

     ماشالا هر دو برادر از دور شبیه هم هستید، عکس رو دیدم، از طرفی مجید share کرده بود لینک رو اشتباه شد، خیلی مخلصیم.

     پاسخ
  4. A.mazloumiگفت:

   امروز سایت شما را دیدم واقعا خیلی جالب و مطالب خواندی فراونی هم داره ….
   عادت به ورزش صبح گاهی اگر عادت بشه ؟؟ لطفا راهنمایی کنید؟

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    دوست عزیز اول ممنونم برای نظرتون در مورد مطالب

    در مورد عادت های مختلف و روشهای نهادینه کردن اون نمیشه یک نسخه واحد داد. چون خیلی وابسته به نحوه زندگی و محدودیتها و شرایط و همچنین عادتهای شما دارد.

    اما بطور مثال اگر شما هر روز صبح بعد از بیدار شدن دست و صورت میشورید و به انجام اون نا خودآگاه عادت کردین اونو بعنوان یک هشدار دهنده در نظر بگیرین که قبل از شستن صورت حداقل چند دقیقه نرمش کرده باشید.

    و این رو هر روز صبح بهش عمل کنید تا بعد از مدتی هر وقت صبح می خواهید دست و صورت خودتون رو بشویید ذهن شما مقاومت میکند که اول باید نرمش انجام داد. و این فرآیند کم کم خودکار می شود.

    حالا این مثال بود شما ببین به چه عادتی میتونید این رو وصل کنید. البته اول هم سعی کنید اون کار رو کوچیک کنید

    موفق باشید

    پاسخ
  5. مجله اینترنتی اسرارنامهگفت:

   با سلام و احترام خدمت شما وبلاگ نویس فرهیخته و مهندس جوان و موفق کشور در حوزه IT
   مجله اینترنتی اسرارنامه افتخار داشت در روزهای اخیر با انتشار مطلبی به معرفی شما دوست عزیز بپردازد.
   برای مطالعه این مطلب می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:
   آشنایی با صادق علوی زاده جوان موفق سبزواری در عرصه وب نویسی ایران
   http://www.asrarnameh.com/news.php?id=3609
   همچنین این تجربه آموزنده شما نیز در بخش سبک زندگی همان مجله انعکاس پیدا کرد.
   برای مطالعه آن مطلب نیز می توانید به آدرس زیر مراجعه کنید:
   http://www.asrarnameh.com/lifestyle.php?id=3608

   پیروز باشید…

   پاسخ
   1. صادق علوی زادهگفت:

    ممنون از مطلبی که در وبسایت وزین و مفید خود قرار دادید در مورد من.

    اینکار شما باعث می شود که من بیشتر احساس مسئولیت کنم و امیدوارم که بتوانم در راهی که قدم گذاشته ام با کمک شما دوستان موفق تر عمل کنم.

    موفق باشید

    پاسخ
  6. مجتبیگفت:

   با سلام خدمت جناب علوی
   در واقع به این روش،روش تداعی(ارتباط دادن) میگن که واسه تقویت حافظه شدیدا کاربرد داره به هرحال روش شما هم در نوع خودش جالب بود ممنون از وقتی که صرف هموطنات میکنی.

   پاسخ
  7. نازیلاگفت:

   مرسی از مطلب به سایت ما هم سر بزنید cstland.com

   <div