سمینار ارشد نساجی تکنولوژی: اثر تراکم شیارهای غلتک سولو بر کیفیت نخ سولوی تولیدی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : اثر تراکم شیارهای غلتک سولو بر کیفیت نخ سولوی تولیدی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“M.S.C ” پایان نامه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – تكنولوژی

عنوان:

اثر تراكم شیارهای غلتك سولو بر كیفیت نخ سولوی تولیدی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده
یكی از پیشرفت های مهم ریسندگی در سیستم رینگ ابداع غلتك سولو می باشد. ازنظر كیفیت، نخ یك لای تولیدی به این روش را می توان بطور یك لا و بدون آهار مستقیماً به عنوان نخ تار در بافندگی استفاده نمود. این سیستم از غلتك پلاستیكی كوچك با چندین شیار تشكیل شده است كه رشته الیاف خارج شده از سیستم كشش را به یك سری زیررشته های باریك تقسیم نموده و ساختار نخ چند لا را شبیه سازی می نماید.
در این پروژه اثر تراكم شیارها بر روی برخی از پارامتر های نخ حاصله مورد مطالعه قرار گرفت. بدین منظور سه جفت غلتكِ سولو با تراكم شیاری مختلف ساخته شد و پارامترهایی از جمله استحكام، ازدیاد طول و كار تا حد پارگی، پرز ومقاومت سایشی نخ های تولیدشده توسط این غلتك ها از نظر آماری با یكدیگر مورد مقایسه قرار گرفت.
بر اساس نتایج آزمایش با كاهش فواصل شیارها از 0/9  به 0/7 و 0/5 میزان استحكام، كار تا حد پارگی و ازدیاد طول نخ ها از نظر آماری افزایش یافت ولی در پرز نخ ها و مقاومت سایشی آن ها تفاوت آماری مشاهده نشد.
فصل اول
مقدمه و تحقیقات انجام شده قبلی
1-1- مقدمه:
نخ به عنوان اصلی ترین جزء سازنده در پارچه های بافته شده تأثیر بسیار زیادی در خواص مكانیكی، فیزیكی و پوششی پارچه دارد. مطالعه در ساختمان نخ نیز یكی از ابتدایی ترین فاكتورها جهت بررسی و كنترل  خواص نخ بوده، لذا بهبود خواص نخ از هر جهت سبب افزایش كیفیت محصول نهایی خواهد شد.
به غیر از مشكلات فنی ماشین رینگ كه باعث كاهش سرعت تولید و بالا بودن هزینه ریسندگی در این ماشین شده است، دیگر مزایای آن باعث گردیده كه همچنان نخ رینگ به عنوان محصول مرجع قرار داشته و نخ سیستم های ریسندگی دیگر با آن مقایسه گردند.
در این ماشین رشته كشش دیده پس از خروج از نیپ جفت غلتك تولید، بلافاصله در معرض تاب قرار می گیرد. حضور نیروی تاب در نخ و خروج لایه باریك الیاف كشش دیده منطقه ای به شكل مثلث بوجود می آورد كه الیاف باید از این محدوده و مسیر عبور كنند و د رنهایت با اتحاد الیاف در نقطه تاب، نخ شكل می گیرد. این مثلث با خود ویژگی هایی دارد كه در ساختار و كیفیت نخ تولیدی بسیار موثر است.
الیاف به محض خروج ازمنطقه كشش با دو نیرو مواجه می شوند، نیروی كشش كه آن ها را به طرف پایین می كشد (تنش ریسندگی) و دیگری نیرویی كه آنها رابه انسجام و گرد هم جمع شدن وادار می كند (نیروی تاب). این پدیده باعث می شود تا لیافی كه در دو ضلع مثلث قراردارند (C,A) (شکل 1-1) تحت بیشترین كشش قرار گیرند. الیاف مرزی (منتهی الیه دو گوشه مثلث) سعی برگریز از صحنه تولید دارند در نتیجه همیشه بخش اندكی از الیاف به عنوان ضایعات از دو جانب مثلث از صحنه تولید خارج شده و مشكلات زیادی كه حداقل آن پارگی نخ است ایجادمی شود بخش دیگری ازالیاف كه شانس گریز پیدا نمی كنند در سطح نخ قرار گرفته، لایه بیرونی نخ راتشكیل می دهند و در ساختمان نخ نقش موثری باز ی نمی كنند. در شكل (2-1) تصویری از نخ رینگ كه در آن وضعیت الیاف لایه بیرونی نخ به خوبی نشان داده شده ملاحظه می گردد. الیاف فوق با حداقل درگیری در سطح نخ ظاهر شده اند و در تأمین استحكام نخ مفید واقع نمی شوند.
جهت محدود كردن ضایعات الیاف فراری لازم است تاعرض مثلث تاب كم شود. این عمل در ماشین های رینگ متداول با قرار دادن كندانسور قبل از رسیدن الیاف به غلتك تولید (شکل 3-1) صورت می گیرد.
تعداد صفحه : 96
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com