سمینار ارشد مهندسی نساجی: پایدار سازی نانو نقره در برابر شستشو روی کالاهای نایلون

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : پایدار سازی نانو نقره در برابر شستشو روی کالاهای نایلون توسط عوامل مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

پایدار سازی نانو نقره در برابر شستشو روی کالاهای نایلون توسط عوامل مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
امروزه آلودگی های محیط زیست، ناشی از افزایش جمعیت، محققان را مجبور به جستجوی روش هایی خوب و بهداشتی برای تولید محصولات مناسب جهت زندگی بهتر انسانها کرده است. یکی از این محصولات، منسوجات است که در زندگی روزمره انسانها بطور گسترده ای بکار می روند و از این رو نیاز است که از ورود آلودگی ها و میکروبها به آنها و انتقال آنها جلوگیری شود.
در قرن اخیر نانوتکنولوژی بدلیل توانایی رساندن فلزات به ابعاد نانو پیشرفت خیلی زیادی داشته است. در این ابعاد خواص نوری، فیزیکی و شیمیایی فلزات شدیداً تغییر پیدا می کند مثلاً فلز نقره وقتی به شکل نانو ذرات نقره تبدیل می شود، قابلیت ضد میکروبی آن فوق العاده افزایش می یابد.
امروزه تنها مقدار کمی مطالعات در مورد واکنش نانو ذرات نقره روی بدن انسان ها انجام شده است و اثرات احتمال ناسازگاری، پخش، تجمع در اعضای بدن و سمیت آنها خیلی کم روی بدن شناخته شده است. منسوجات می توانند محیط مناسبی برای رشد میکروارگانیسم ها، خصوصاً در دما و رطوبت مناسب بدن باشند، لذا تحقیقات بسیاری روی اصلاح ضد میکروبی منسوجات صورت گرفته، تا سمیت آنها را کاهش دهند. با مطالعه روی تصاویر SEM نتیجه گرفته شده نانو ذرات کروی روی سطح پارچه دارای خاصیت ضدمیکروبی قابل توجهی در مقایسه با پارچه هایی است که نا نو ذرات نقره در مرکز آنها قرار دارند.
بنابراین در این پژوهش به بررسی روشهای پایدارسازی نانو ذرات نقره روی الیاف نایلون، همچنین اثر ضد میکروبی نانو ذرات نقره نسبت به دفعات شستشو و تولید نانو ذرات نقره پرداخته شده است.
مقدمه:
بدلیل شیوع بیماری های عفونی توسط باکتری های بیماری زای مختلف و پیشرفت مقاومت آنها در مقابل آنتی بیوتیک های گروههای دارویی، پژوهشگران را به آن داشت که عوامل ضدمیکروبی جدیدی را جستجو کنند. امروزه موادی در ابعاد نانو بوجود آمده است که بدلیل مساحت سطح به حجم بالا و خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد به عنوان مواد ضدمیکروبی جدید استفاده می شوند. تولید پوشاك های جدید که در واقع مواد نانو فاز را روی پارچه منسوج قرار داده اند در دانشگاهها و صنعت بسیار توسعه یافته. اخیراً بخش وسیعی از نانو ذرات با ساختارهای گوناگون را می توانند روی الیاف قرار د اد که منجر به تولید منسوجات با خواص جدید می شوند.
یونهای نقره که به عنوان مواد آنتی باکتریال استفاده می شوند، امروزه نوآوری جالب توجهی را بوجود آورده اند که علت آن از بین بردن باکتری هایی است که نسبت به آنتی بیوتیک ها افزایش مقاومت داشته اند. بطور خلاصه فعالیت ضدباکتری نقره بسیار معروف است و روی حدود 650 نوع از باکتری ها تأثیر واضح و روشنی دارد.
تحقیقات اخیر ثابت کرده که فعالیت آنتی باکتری نانو ذرات نقره بستگی به جذب شیمیایی Ag+ دارد که بطور آماده روی سطح نانو نقره شکل داده می شود که ناشی از حداکثر حساسیت آ نها نسبت به اکسیژن است. بنابر این مکانیزم تحویل یون نقره از خوشه های نقره به باکتریها نیازمند تحقیقات بیشتری است. از این رو ترکیب نانو ذرات نقره را روی انواع مختلفی از پارچه ها با روشهای مختلف قرار داده اند تا منسوجات ضدمیکروبی تولید کنند که در این پروژه به پایدار سازی نانو نقره در برابر شستشو روی کالاهای نایلون توسط عوامل مختلف پرداخته شده است.
فصل اول: مقدمه
1-1) فناوری نانو – مفاهیم بنیادین و تعاریف
فناوری نانو واژه ای است کلی که به تمام فناوری های پیشرفته در عرصه کار با مقیاس نانو اطلاق می شود. معمولاً منظور از مقیاس نانو ابعادی در حدود 1nm تا 100nm می باشد. (1 نانومتر یک میلیاردیم متر است). اولین جرقه نانوتکنولوژی (البته در آن زمان هنوز به این نام شناخته نشده بود) در سال 1959 زده شد. در این سال ریچارد فاینمن طی یک سخنرانی با عنوان «فضای زیادی در سطوح پایین وجود دارد» ایده نانو تکنولوژی را مطرح ساخت. وی این نظریه را ارائه داد که در آینده ای نزدیک می توانیم مولکول ها و اتم ها را به صورت مسقیم دستکاری کنیم. واژه فناوری نانو اولین بار توسط نوریوتاینگوچی استاد دانشگاه علوم توکیو در سال 1974 بر زبانها جاری شد. او این واژه را برای توصیف ساخت مواد (وسایل) دقیقی که تلورانس ابعادی آنها در حد نانومتر می باشد، به کار برد. در سال 1986 این واژه توسط کی اریک درکسلر در کتابی تحت عنوان: «موتور آفرینش: آغاز دوران نانو فناوری» بازآفرینی و تعریف مجدد شد. وی این واژه را به شکل عمیق تری در رساله دکترای خود مورد بررسی قرار داده و بعدها آن را در کتابی تحت عنوان «نانوسیستم ها ماشین های مولکولی چگونگی ساخت و محاسبات آنها» توسعه داد.
مقیاس نانو
سازمان بین المللی استانداردها یک متر را بدین گونه تعریف کرده است: طولی که توسط نور در خلأ در بازه زمانی 1/29979457 ثانیه طی می شود، یک متر می باشد و یک نانومتر 9 – 10 متر می باشد. با ایجاد ارتباط میان اندازه اتم ها و مقیاس نانو می توان یک نانومتر را راحت تر تصور کرد. یک نانومتر برابر قطر 10 اتم هیدروژن و یا 5 اتم سیلسیم می باشد. درك این موضوع برای افراد معمولی نیز راحت تر می باشد .همچنین:یک نانو متر یک میلیاریم متر است .یک گلبول قرمز دارای عرض تقریبی هفت هزار نانومتر است. یک مولکول آب دارای قطری حدود 1 نانو متراست. مولکول اندازه پروتئینها بین 1 تا 20 نانومتر است. طبق تعاریف مقیاس طولی بین 1 نانومتر تا 100 نانومتر را مقیاس نانو می گویند.
تعداد صفحه : 134
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com