سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی: اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد “M.Sc.”

مهندسی نساجی – تكنولوژی

عنوان:

اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
یكی از عوامل هم و موثر در كیفیت نخ و پارچه پنبه ای نپ می باشد كه ممكن است بواسطه نارس بودن الیاف مصرفی یا فرآیند ریسندگی ایجاد گردد و اصولا در ماشین كاردینگ نپ موجود در الیاف به مقدار قابل ملاحظه ای كاهش می یابد ولی به هر حال نپ موجود در الیاف بواسطه نارس بودن یا فرآ ی ند ریسندگی، یكی از مشكلات نخ می باشد كه ممكن است در پارچه باقیمانده یا بتدریج هنگام فرآیند بافندگی یا پس از آن از پارچه جدا شود كه نامطلوب می باشد.
تحقیق حاضر یك مطالعه موردی برای نپ مخلوط پنبه ایران و ازبك (ازبكستان) می باشد در این تحقیق از مخلوط 10% پنبه درجه 1 و 2 سفید بجنورد و 90% دو نوع پنبه ازبك استفاده شده است نخ رینگ متراكم نمرات 10، 20 و 30 انگلیسی با تاب های 400، 620 و 815 تاب در متر و همچنین نخ با نمره 10 با تابهای 500 و 600 تاب در متر تهیه شد تا اثر نمره و تاب در جدا شدن نپ از نخ بواسطه سایش مطالعه شود. رسیدگی الیاف در مواد اولیه و نپ جدا شده از نخ بواسطه عملیات مكانیكی توسط میكروسكوپ پروژكتینا بررسی شد. همچنین استحكام، ازدیاد طول و تاب و پرز نخ نیز اندازه گیری گردید.
نتایج آزمایشات نشان داد كه نپ ریزش شده از نخ توسط عملیات مكانیكی (سایش) بیشتر از نوع براق بوده و با افزایش نمره نخ مقدار نپ براق افزایش می یابد و با افزایش تاب نخ تعداد نپ براق كاهش یافته و الیاف نارس تشكیل دهنده این نپ ها در الیاف ازبك بیشتر از الیاف ایران بود، نپ های جدا شده از نخ با سایش آن از نظر الیاف نارس و نیم رس به الیاف ازبك نزدیكتر بود. لذا در انتخاب نوع مواد اولیه باید دقت بیشتری نمود.
فصل اول
1- مقدمه و تحقیقات انجام شده قبلی
1-1- مقدمه
نپ گره کوچکی از الیاف می باشد که از بهم پیچیدگی یک یا چند لیف به دور خود و یا اطراف یک هسته خارجی (مانند تکه ای از پوست پنبه دانه) به وجود می آید. هنگام بررسی ساختمان سست شده یک نپ فاستونی (یعنی هنگامی که گره الیاف بهم پیچیده شده را سست کنیم) از لحاظ طرز قرارگیری، نپ پنبه در مقایسه با نپ فاستونی فرم جمع و جورتری را دارد. Hebert گزارش نموده است که در اکثر موارد نپ های لیفی حداقل 5 لیف و به طور متوسط 16 لیف یا بیشتر را شامل می شوند. علاوه بر آن 96% از نپ های لیفی مطالعه شده دارای الیاف نارش بودند در حالی که تنها 50% تمام نپ ها دارای 100% لیف نارس بودند. نپ لیف پنبه که هنوز وارد خط ریسندگی نشده یک ساختمان Core Structure با دانسیته نسبی بیشتر الیاف در مرکز نپ دارا می باشد. قطر این ساختمان به 0/3 تا 3mm می رسد. طرز قرارگیری الیاف در نپ به صورتی است که طول آن بین 5 تا 10mm و گهگاهی تا 25mm می باشد. نپ در نخ دارای خصوصیات زیر می باشد یک نپ کوچک نخ طولی حدود 1mm و جرمی به اندازه دو برابر میانگین جرم نخ دارد. یک نپ بزرگ نخ می تواند حداکثر طولی به اندازه 2mm و جرمی به اندازه 200% دانسیته خطی متوسط نخ داشته باشد. حساسیت تنظیمات برای تشخیص نپ در نخ رینگ (کارد شده یا شانه شده) 200% دانسیته خطی متوسط نخ می باشد و برای نخ های چرخانه این حساسیت تا 280% می رسد. کاهش حساسیت برای تشخیص نپ در نخ های چرخانه به این دلیل است که در این سیستم ریسندگی نپ ها به مغز نخ فرستاده می شوند بنابراین در تولید نهایی کمتر قابل دید می باشند.
افراد مختلف بر روی نپ مطالعه کرده و نپ ها را دسته بندی کرده اند، در سال 1993 Pearson پانزده گونه از انواع نپ را شرح داده است که این گونه ها براساس نوع لیف و مواد خارجی موجود در آن شناسایی گردیده اند. در حالی که Lord 5 نوع نپ را تشریح می کند به طور عمومی پذیرفته شده است که نپ ها به دو گروه اساسی دسته بندی می شوند.
1) در پنبه پاک نشده (پنبه از پنبه دانه جدا نشده) مواد خارجی طبیعی مانند پنبه دانه، برگ، شن و سنگ ریزه به الیاف متصل شده اند هنگامی که پنبه پاک می شود الیاف پنبه تکه هایی از پوست پنبه دانه را در بر می گیرند که باعث به وجود آمدن نپ از نوع طبیعی (neps biological) می شوند که معمولا وابسته به پنبه دانه تغییر شکل داده شده، تخمدان های بارور نشده و دانه های مرده می باشند.
2) نپ هایی که در اثر انجام اعمال مکانیکی بر روی لیف پنبه در حین فرآیند تشکیل نخ به وجود می آیند و جایگاه اصلی خود را در راستای فرآیند حفظ می کنند.
تعداد صفحه : 94
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com