Get a site

سمینار ارشد مهندسی نساجی: تاثیر رنگ های راکتیو Bifunctional روی پارچه های تکمیل شده

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تاثیر رنگ های راکتیو Bifunctional روی پارچه های تکمیل شده با Cyclodextrin

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“MS.c” پایان نامه برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

تاثیر رنگهای راكتیو Bifunctional روی پارچه های تكمیل شده با Cyclodextrin

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
در پروژه به بررسی نقش و جایگاه بتاسایكلودكسترین در رنگرزی با رنگزا راكتیو دو عاملی برروی كالای سلولزی پرداخته، و اهمیت استفاده از بتاسایكلودكسترین را نشان می دهد. سایكلودكسترین ها الیگوساكاریدهای حلقوی بوده كه تعداد واحدهای گلوكز تعیین كننده نوع سایكلودكسترین می باشد. باتوجه به شكل فضایی سایكلودكسترین، این ماده به عنوان میزبان عمل نموده ومی تواند مولكولها را در داخل خود به صورت مهمان حبس نماید. ساختار مخروطی شكل آن به گونه ای است كه در بخش داخلی آن حاوی هیدروكسیل نوع اول و بخش خارجی آن حاوی هیدروكسیل نوع دوم می باشد كه باعث می شود بخش داخلی چربی دوست وبخش خارجی آن آبدوست شود. ساختار ویژه سایكلودكسترین امكان كاربرد این ماده را در صنایع نساجی، كشاورزی، دارویی، آرایشی،… فراهم نموده است.
خواص سایكلودكسترین ها آنها را قادر می سازد كه دارای تنوع گسترده ای از كاربرد های مختلف باشند، این ماده می تواند به عنوان مواد كمكی عمل كند و یا در پروسه شستشو و رنگرزی و یا در نگهداری عطر در فضا خالی خود، باعث رهایش عطر به مرور زمان شود. و همچنین به واسطه قابلیت كمپلكس شدن سایكلودكسترین ها با منسوجات، خواص و وظایف جدیدی بدست آید.
هدف از این پروژه برسی میزان جذب سایكلودكسترین بر روی كالا سلولزی با استفاده از یك رنگزا راكتیو دو عاملی بوده كه میزان جذب رنگزا و مقدار سایكلودكسترین برروی كالا سلولزی توسط روشهای تیتراسیون واسپكتر فتومتری مورد بررسی قرار می گیرند. كه بهترین نتایج بدست آمده در این آزمایشات برای نمونه تكمیل شده در محیط قلیایی همراه با بتا سایكلودكسترین كه رنگرزی شده است می باشد.
مقدمه:
ساختار ویژه سایكلودكسترین و وجود حفره در ساختار آنها سبب شده تا این تركیبات توانایی قرار دادن مولكولهای مختلف در داخل حفره داخلی خود را داشته باشد. در سایكلودكسترین ها گروههای هیدروكسیل با عملكرد متفاوت وجود داشته كه فعالیتهای متفاوتی از قبیل چربی دوستی و آبدوستی از خود نشان می دهند. از هزاران مشتق سایكلودكسترین كه در صدها مقاله علمی عنوان شده است تنها تعداد كمی از آنها در بررسی معیار صنعتی به كار گرفته می شوند. به دلیل مشكلاتی چون گران بودن، سمی بودن وآلودگی محیط زیست تنها در حدود 12 مشتق سایكلودكسترین معمولا” در آزمایشات مورد بررسی قرار می گیرند.
سه محصول اصلی از سایكلودكسترین كه از 6 تا 8 واحد D – گلوكز با نامهای آلفا، بتا، گاما سایكلودكسترین نامیده شده اند. در آلفا سایكلودكسترین 18 گروه هیدروكسیل ودر بتا سایكلودكسترین 21 گروه هیدروكسیل و در گاما سایكلودكسترین 24 گروه هیدروكسیل وجود داشته كه گروههای مختلفی می تواند جایگزین آنها گردند. سایكلودكسترین توانایی تشكیل كمپلكس مهمان – میزبان را دارا می باشد كه میتواند مولكول را داخل حفره میزبان كه سایكلودكسترین می باشد نگه دارد. كه این موضوع باعث كاربرد بیشتر سایكلودكسترین در صنایع گردیده و همچنین جهت برطرف نمودن سطح فعالها از منسوجات شسته شده می تواند جانشین سطح فعال گردد. و تكمیل منسوجات در فرآیند های آنتی باكتریال ودفع حشرات و فرآیندهای معطر سازی و در تهیه منسوجات پزشكی قابل استفاده بود و در فرآیند رنگرزی باعث افزایش میزان جذب رنگزا می گردد.
در این پروژه به بررسی نقش سایكلودكسترین در رنگرزی كالای سلولزی یا رنگزا راكتیو دو عاملی پرداخته و میزان جذب رنگ توسط كالا مورد بررسی قرار می گیرد و همچنین مقدار سایكلودكسترین توسط روشهای آزمایشگاهی تعیین می گردد.
فصل اول
كلیات
1-1- هدف:
هدف از انجام تحقیق بررسی میزان جذب سایكلودكسترین بر روی كالای سلولزی با استفاده از یك رنگزای راكتیو دو عاملی است، همچنین میزان پایداری و ثبات ماده سایكلودكسترین و نیز نحوه تاثیر سایكلودكسترین بر روی مقدار جذب رنگزای راكتیو می باشد.
1-2-1- پیشینه تحقیق:
سایكلودكسترین ها الیگو ساكاریدهای حلقوی هستند كه می توانند با تعداد بسیار زیادی از مولكولهای آلی كمپلكس ایجاد نمایند.
خواص سایكلودكسترین ها آنها را قادر می سازد كه دارای تنوع گسترده ای از كاربردهای مختلف باشند. سایكلودكسترین ها می توانند به عنوان مواد كمكی عمل كنند و یا در پروسه های شستشو و رنگرزی قابلیت تثبیت برروی سطوح مختلف الیاف را دارا می باشند. همچنین به واسطه قابلیت كمپلكس شدن ها با منسوجات، خواص و وظایف جدیدی بدست می آید.
به عنوان مثال می توان از موادی مانند پلی كربوكسیلیك از قبیل 1،2،3،4 بوتان تترا كربوكسیلیك اسید (BTCA) جهت ایجاد كمپلكس استفاده نمود كه می توان توسط همین روش مولكول های بتا – سایكلودكسترین را روی گروههای هیدروكسیل سلولز به روش BTCA كراسلینك نمود.
برای تشخیص پیوند سایكلودكسترین روی لیف سلولزی می توان از واكنش های رنگ با فنل قرمزوفنل فتالئین، اسپكتروسكوپی ATR-FTIR و اندازه گیری های WRA بهره گرفت.
بنابراین باشكل گیری یك ماده كپسولی شكل نساجی یك ماده مقاوم در برابر شستشو ایجاد می شود.
دررابطه با سایكلودكسترین ها كارهای متعدد و متنوعی صورت پذیرفته كه ذكر تمامی این موارد در این مقدمه میسر نیست وبه اختصار و جهت آشنایی به برخی ازاین موارد اشاره می شود. می توان ادعا كرد كه منسوجات حاوی سایكلودكسترین زیان آور نمی باشند. به طور خاص دراره مقدار سمی بودن، قابلیت تخمیر شدن، ضرر و سرطان زایی در سایكلودكسترین ها و مشتقات آنها مطالعات گسترده ای صورت پذیرفته است، نتیجه این مطالعات وتحقیقات منجر به این شده كه این مواد دارای پتانسیل زیان آور می باشند اما این خصیصه در نهایت حداكثر غلظت های آنها مشاهده شده است اما در كل از این مواد به عنوان مواد غیر سمی یاد شده است.
موادی شبیه پنبه یا پشم كه حاوی سایكلودكسترین می باشند دارای ثبات زیستی قابل قبولی می باشند و اگر په این مقدار نامحدود نیست.
در یك فرآیند پوشش دهی نرمال آنها به بدن صدمه و آسیبی نمی رسانند اما وجود عواملی همچون نیروهای مكانیكی تشعشع UV و حمله میكرو ارگانیسم ها نكات اساسی هستند كه موجب تخریب و آسیب می شوند، كه می توان زمان پایداری این مواد توسط مواد تكمیل كننده برای تكمیل آنتی باكتریال بهبود بخشید. مواد سنتیكی (به عنوان مثال نایلون ها، پلی اتیلن ترفتالات (PET) دارای قابلیت پایداری زیستی بالاتری در رابطه با سایكلودكسترین ها می باشند.
تعداد صفحه : 107
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com