سمینار ارشد مهندسی نساجی: به کارگیری ذرات نانو نقره روی کالای متشکل از الیاف طبیعی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : به کارگیری ذرات نانو نقره روی کالای متشکل از الیاف طبیعی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

به کارگیری ذرات نانو نقره روی کالای متشکل از الیاف طبیعی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
برای قرن ها نقره برای بهبود سوختگی ها و جراحات شدید مورد استفاده قرار گرفته است. در حدود 1000 سال قبل از میلاد مسیح نقره برای تهیه آب آشامیدنی استفاده می شده است. در حدود سال 1700 میلادی، نیترات نقره نیز برای بهبود بیماری های مقاربتی و بزاقی استفاده می شده است. تهیه نانو ذرات نقره در ابعاد نانومتری، سبب بازگشت دوباره نانو ذرات نقره به عنوان عامل ضدمیکروبی قوی شده است. خواص ضد میکروبی نقره به میزان مصرف و نهایی نقره وابسته است. نقره در حالت فلزی ساکن است اما با رطوبت موجود در محیط و یا پوست بدن واکنش داده و یونیزه می شود. ترکیبات نقره به طور گسترده ای در زمینه های مختلف مانند فیلترهای ضد باکتری، فیلترهای شیمیایی، گازی و لباس های محافظ و غیره به کار گرفته می شود. از این رو در ادامه به خصوصیات نانو ذرات نقره و کاربردهای آن به ویژه در صنعت نساجی و پوشش دهی بر روی کالا پرداخته می شود.
مقدمه:
یون های نقره و ترکیبات نقره به طور گسترده ای در زمینه های مختلفی مانند فیلترهای ضد باکتری، باندهای پانسمان، تصفیه کننده های آب، سنسورها، فیلترهای شیمیایی، گازی و لباس های محافظ و غیره به کار گرفته می شود، معمولا در صنعت نساجی نانو ذرات نقره یا به صورت پودر در حین فرآیند ریسندگی الیاف اضافه می گردد و یا تکمیل کالا به همراه محلول کلوییدی نانو ذرات نقره صورت می گیرد. در روشی که توسط هی یون کی و همکارانش صورت گرفته کلویید نانو ذرات نقره سولفردار شده بر روی کالای پشمی اعمال شده و یا می توان به سنتز همزمان نانو ذرات نقره در حین پوشش دهی کالا توسط اولتراسونیک به همراه مواد احیا کننده و پایدار کننده اشاره کرد که توسط ایلیا پرلشتین صورت گرفت. در روش دیگر می توان به پوشش دهی کالا توسط نانو ذرات نقره در حین فرآیند پلاسما و اسپاتر و پلیمریزاسیون همزمان کالا اشاره نمود.
فصل اول: کلیات
1-1) هدف
نانو تکنولوژی سایر علوم را تحت شعاع قرار داده و نویدبخش تغییرات عمده در آینده می باشد. از این رو پرداختن به تعاریف، عملکردها و آینده آن مهم و تاثیرگذار است. از این رو در این طرح به تاریخچه نانو تکنولوژی پرداخته می شود. یون های نقره و ترکیبات نقره به طور گسترده ای در زمینه های مختلفی مانند فیلترهای ضد باکتری، باندهای پانسمان، تصفیه کننده های آب، سنسورها، فیلترهای شیمیایی، گازی و لباس های محافظ و غیره به کار گرفته می شود. مکانیسم دقیق فعالیت نقره بر علیه باکتری ها هنوز شناخته نشده است اما با بررسی مکانیسم های ممکن فعالیت ضد باکتری یون نقره و نانو ذرات نقره به نظر می رسد که به مورفولوژی و تغییرات ساختاری که در سلول باکتری ایجاد می کند مربوط باشد، یون های نقره با گروه تیول در پروتئین واکنش داده و سبب می گردد تا آنزیم ها قطع گردد، همچنین نشان داده شده است که یون های نقره از تکثیر DNA جلوگیری به عمل آورده و بر روی ساختار و نفوذ پذیری غشاء سلولی اثر گذار است، نانو ذرات نقره دارای خصوصیات ضد میکروبی بسیار مؤثرتری نسبت به سایر نمک ها و مواد ضد میکروبی باشد که به سبب سطح مخصوص بالای این مواد است که سبب اتصال و سطح تماس بیشتر با میکروارگانیسم می گردد. از علل خواص ضد میکروبی بالای نانو ذرات نقره به سبب وجود چند مکانیسم برای از بین باکتری ها می باشد. از این رو در ادامه به خصوصیات نانو ذرات نقره و کاربردهای آن در صنعت نساجی پرداخته می شود.
تعداد صفحه : 59
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com