سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

“MS.c” سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

بررسی روشهای مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
تا چند سال قبل بازار تكمیل تاخیر در شعله منسوجات پشمی مورد استفاده جهت روكش صندلی ها (مخصوصا روكش صندلی هواپیماها) به طور انحصاری در اختیار فرآیندی به نام Zipro بود، اما در طی چند سال گذشته فرآیند (مواد) جدیدی به نام Noflan كه توسط شركت فایراستاپ كمیكالز (صنایع شیمیایی كنترل آتش) ابداع شده است توانسته تاحدودی در این بازار با موفقیت عمل نماید. در این سمینار سعی شده است تا با بررسی سیستم و روشهای تكمیل تاخیر شعله آن، و آزمایشات فنی دقیق، مواد مورد استفاده در فرآیندهای مذكور با یكدیگر مقایسه شوند و مزایا و معایب مواد تاخیر در شعله Zipro و Noflan آشكار و برجسته شوند، هرچند می توان ادعا نمود Noflan كه یك ماده تاخیر در شعله كننده با بنیان فسفری است توانسته بسیار از جنبه های Zipro را بهبود بخشد.
مقدمه:
به نظر می رسد در حال حاضر در سرتاسر جهان سالانه 4 – 5 میلیون كیلوگرم الیاف پشم با Zipro تكمیل تاخیر در شعله می شوند. با توجه به تنوع موارد استفاده، تكمیل تاخیر در شعله با Zipro نیز در حالت های متنوعی نظیر تكمیل Zipro با دود كم، تكمیل Zipro به همراه آغشته سازی با اسید تترابرموفتالیك، تكمیل Zipro با دود كم و خصوصیات حفاظتی زیاد و… مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند موارد مورد نظر استانداردهای منسوجات پشمی مبلمانی مختلف نظیر میزان انتشار دود و گازهای سمی و میزان حرارت آزاد شده را برآورده سازد. در صنایع تولید مبلمان هواپیماها با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر سه سال برای روكش هر صندلی، الیاف پشمی در حال حاضر به صورت تخمینی بیش از 90% این بازار را كه سالیانه تقریبا 650 تن الیاف مصرف می كند را در اختیار دارد. مقاومت سایشی عالی، ایمنی، حفظ خصوصیات عملكردی به همراه قابلیت رنگرزی باانواع مختلف رنگزاها جهت حصول رنگ مناسب رامی توان از مهمترین مزایای الیاف پشمی جهت كاربردهای مذكور محسوب نمود. در مقایسه با سایر الیاف مصنوعی تاخیر در شعله نظیر Tervira cs، الیاف پشم در اثر حرارت ذوب نمی شوند و به همین دلیل فوم و اسفنج های بكار رفته در داخل صندلی را در مقابل آتشگیری تا حدود زیادی محافظت می كنند . با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر 6 ماهه جهت كفپوش های بكار رفته در هواپیماها، كفپوش های پشمی در اروپا، خاورمیانه و شرق دور توانسته اند بیش از 15% از بازار مصرف 1470000تنی (مصرف سالیانه) این صنایع را پوشش دهند. اما در آمریكای شمالی شركت های منطقه ای حمل و نقل استفاده از كفپوش های نایلونی را به دلیل سایشی بسیار عالی ترجیح می دهند، هرچند كه این كفپوش ها تابه حال نتوانسته اند استانداردهای آزاد سازی دود و گازهای سمی شركتهای بوئینگ وایرباس را برآورده سازند. انجمن هوانوردی فدرال (F.A.A) نیز تابحال موارد ایمنی مذكور را به طور دقیق تنظیم و بررسی كرده است.
فصل اول
كلیات
1-1) هدف
الیاف پشم به دلیل دارا بودن اتصالات عرضی بسیار زیاد گروه های آمینو و نیتروژن (16 %) و رطوبت بازیافتی خیلی زیاد (14 – 10%) به طور طبیعی دارای خاصیت كند كنندگی شعله می باشند از نشانه های این خاصیت می توان به دمای شعله وری بسیار زیاد (600 – 570 درجه سانتیگراد) شاخص محدوده اكسیژن خیلی بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسیار كم 4/9 kcal/g اشاره نمود.
برای بدست آوردن تاخیر در شعله برای كالای پشمی می بایستی رمق كشی بالایی از كمپلكس فلزی برروی الیاف پشم داشته باشیم. كمپلكس فلزی در محلول بصورت شارژ منفی بوده و از آنجایی كه پشم در محلول اسیدی در PH زیر 3 به صورت شارژ مثبت می باشد می توان رمق كشی مناسبی از كمپلكس فلزی برروی كالای پشمی داشته باشیم. در مورد كمپلكس های تیتانیوم، زیركونیوم با اسیدهای كربوكسیلیك رمق كشی در جوش موثر بوده است و با افزایش اسید می توان به LOI بیشتری دست یافت.
2-1) پیشینه تحقیق:
الیاف پشم به دلیل دارای بودن اتصالات عرضی بسیار زیاد در ساختار مرفولوژیكی وشیمیایی، تعداد بسیار زیاد گروه های آمینو و آمید و نیتروژن (16%) و رطوبت بازیافتی خیلی زیاد (14 – 10%) به طور طبیعی دارای خاصیت تاخیر در شعله می باشند. از نشانه های این خاصیت می توان به دمای شعله وری بسیار زیاد (600 – 570 درجه سانتیگراد)، شاخص اكسیژن محدود كننده خیلی بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسیار كم (4/9 kcal/g) اشاره نمود. به همین دلیل در مصارف عادی نیازی به انجام عملیات تكمیل تاخیر در شعله بر روی این الیاف نمی باشد. اما در موارد خاصی نظیر منسوجات مورد استفاده در صنایع حمل و نقل، منسوجات مورد استفاده در مكان های عمومی و البسه محافظ هنوز به انجام تكمیل تاخیردر شعله نیاز می باشد. با توجه به این نیاز شركت IWS در اوایل دهه 1970 عملیات و تاخیر در شعله كننده Zipro را به صورت تجارتی به بازار معرفی كرد كه موفقیت این فرآیند همچنان نیز ادامه دارد. اساس این فرآیند بر مبنای رمق كشی كمپلكس های زیركونیوم و تیتانیوم با بار منفی برروی الیاف پشم با بار مثبت در محیط اسیدی، در حین یا پس عملیات رنگرزی استوار می باشد. در این روش تكمیل تاخیر در شعله، هیچ گونه گاز سمی یا دود اضافه ای تولید نمی شود و همچنین این روش گرمای آزاد شده از الیاف را كاهش می دهد، به همین دلیل این فرآیند از لحاظ كاربردی فرآیند بسیار مناسبی است.
تعداد صفحه : 98
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

Previous Entries سمینار ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: روش های جدید تکمیل ضد میکروب کالای پشمی Next Entries سمینار ارشد رشته نساجی: رنگرزی پارچه پلی استر با رنگزای خمی و تطابق پذیری آن با محیط