سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی رنگ همانندی کالای پنبه ای از طریق روش پردازش تصویر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی رنگ همانندی کالای پنبه ای از طریق روش پردازش تصویر

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی رنگ همانندی کالای پنبه ای از طریق روش پردازش تصویر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
با توجه به اینکه یکی از مهمترین قسمت های شغلی یک متخصص رنگ به دست آوردن مقدار و انتخاب بهترین مواد رنگزا جهت تولید رنگ می باشد و همچنین با توجه به اینکه استفاده از روش پردازش تصویر و رایانه در این راه بسیار سودمند می باشد در این تحقیق با کمک از روش و ابزار فوق سعی بر آن شده تا رنگ همانندی با نسخه رنگرزی و مقدار رنگ مشخص برای نمونه ای مجهول جهت تولید دوباره آن به دست بیاید.
برای این کار از 36 نمونه استاندارد با نسخه رنگرزی مشخص و 10 نمونه مجهول استفاده شده و بعد از به دست آوردن Lab میانگین تصویر هر دو مورد فوق که نماینده Lab های تصویر می باشند با استفاده از فرمول های اختلاف رنگ و برنامه های نوشته شده، E^ نمونه های مجهول و استاندارد به دست آمده و کمترین اختلاف رنگ بیانگر بهترین رنگ همانند می باشد.
همچنین با توجه به اطلاعات بالا می توان در مواردی که E^ ها اختلاف بسیار کوچکی دارند از محاسبه و مقایسه L^ و C^ و H^ دو نمونه که به ترتیب بیانگر اختلاف در روشنایی، اختلاف در خلوص و اختلاف در ته رنگ می باشند بهره برد.
با استفاده از روش فوق امکان تولید دوباره محصولات با نزدیک شدن رنگ همانند تولید اولیه مقدور می باشد و روش فوق کارایی خود را در آزمایشات انجام شده به اثبات رسانیده است.
از آنجا که این تحقیق فقط بر روی کالای پنبه ای و با مقایسه E^ انجام پذیرفته جهت مطالعات آتی پیشنهاد می گردد که این آزمایشات بر روی کالاهای دیگر و همچنین با مقایسه L^ و C^ و H^ صورت پذیرد.
مقدمه
در حال حاضر یکی از بااهمیت ترین مواد در صنایع مربوط به تولید رنگ، به دست آوردن رنگ همانند، با پایین ترین هزینه برای رنگرزی و اتلاف کمترین زمان جهت رسیدن به ادغام رنگ از پایین ترین تعداد رنگزاها می باشد.
در طرق قدیمی رنگ همانندی در واحدهای رنگرزی، این کار از طریق آزمایش و امتحان کردن و ارزیابی جواب در دفعات متعدد انجام می گرفت و شخص مسئول باید از همه مشخصات و هزینه و قابل دسترسی بودن رنگزا آگاه می بود. با این روش چون توانایی ذخیره خصوصیات کالیریمتری آزمایش گذشته نبود این روش نقطه ضعف بزرگی را شامل می شد. همین طور این روش متکی به کارایی شخص آزمایش کننده است و هیچ اندازه گیری در هیچکدام از قسمت های مختلف کار به دست نمی آمد و تنها را مقایسه به وسیله چشم انجام می شد.
مهمترین قسمت شغل متخصص رنگ انتخاب بهترین مواد رنگزا و همچنین به دست آوردن مقادیر مکفی از آنها برای دستیابی به یک نتیجه رضایتبخش است.
مراحل مختلف رنگ همانندی به شرح زیر می باشد:
– انتخاب مواد رنگزا
– ساخت همانند اولیه
– تنظیم همانند اولیه
بنابراین در عوامل سه گانه درک رنگ، یعنی منبع نوری، شیئی و مشاهده کننده، متخصص رنگ برای رسیدن به نتیجه رنگ همانندی، تقریبا فقط شیئی را اصلاح می کند.
در رنگ همانندی به وسیله کامپیوترها هزینه ها برخلاف عملیات قدیمی در قسمت های زیر کاهش پیدا می کند:
– کاهش زمان برای به دست آوردن شید صحیح رنگ
– دست پیدا کردن به تعداد زیادی از مخلوط های جایگزین برای به دست آوردن نسخه رنگرزی
– تعیین بهترین نسخه برای منظوری خاص (هزینه کم یا…)
– توانایی ادغام با روش های تولید گوناگون به منظور تبدیل اطلاعات به شکل صحیح و کارآمد.
تعداد صفحه : 96
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com