Get a site

سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی تاثیر نانو ذرات اکسید روی بر محافظت پارچه ابریشمی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تاثیر نانو ذرات اکسید روی بر محافظت پارچه ابریشمی در برابر اشعه ماوراء بنفش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی تأثیر نانو ذرات اکسید روی (ZnO) بر محافظت پارچه ابریشمی در برابر اشعه ماوراء بنفش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
نانو تکنولوژی از جمله علومی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است. از مهمترین کاربردهای نانو تکنولوژی در صنایع نساجی می باشد. اخیراً تکمیل منسوجات با استفاده از نانوذرات جهت ضدباکتری و میکروبی ضد چروک آنتی استاتیک دفع چرک مقاومت در برابر اصطکاک و ضد اشعه ماوراء بنفش (UV) گسترش یافته است. انرژی فوتون های UVB و UVA به پوست بدن آسیب می رساند و البسه می توانند از این آسیب جلوگیری کنند. الیاف ابریشم حساس ترین لیف به تشعشع UV بوده همچنین تشعشع UV بر رنگزاهایی که با سطح الیاف پیوند داده اند تأثیر دارد. در این پروژه تکمیل ضد اشعه ماوراء بنفش نانو اکسید روی بر الیاف ابریشم بررسی شده است.
بدین منظور کالای ابریشمی با شوینده نانیونیک شستشو شده و رنگرزی با رنگزاهای زرد، آبی و قرمز اسیدی و بازیک انجام شد. سپس نانو اکسید روی بر نمونه های خام و رنگرزی شده توسط عملیات های پوشش دهی و شکل گیری با زمان های 5 دقیقه و 10 ساعت قرار گرفت. به منظور بررسی نحوه تشکیل کریستال نانو اکسید روی و تاثیر آن در جلوگیری از رنگ پریدگی نمونه ها از آزمایشات میکروسکوپ SEM، آنالیز عنصری، ثبات رنگ در برابر نور، اندازه گیری میزان خاکستر باقیمانده از سوزاندن، تغییرات رنگی و میزان عبور تشعشع UV توسط اسپکتروفوتومتری انعکاسی بررسی شد.
با توجه به تصویر SEM، الیاف عمل شده در محلول نانو اکسید روی به مدت 5 دقیقه دارای کریستال های نانو اکسید روی با ابعاد 60 – 90 نانومتر در سطح الیاف هستند در صورتی که اندازه کریستال های نانو اکسید روی در الیاف عمل شده در مدت 10 ساعت 140 – 100 نانومتر می باشد. آنالیز عنصری نیز وجود ذرات روی و مقادیر جزئی سدیم پس از عملیات پوشش دهی در سطح الیاف را تایید می کند. با توجه به اندازه گیری میزان خاکستر باقیمانده از سوزاندن مشاهده می شود که میزان ترکیبات باقیمانده در الیاف پوشش دار شده در مقایسه با نمونه خام با افزایش زمان پوشش دهی و نتایج آزمایش میکروسکوپی را تایید می کند. با توجه به تغییرات رنگی نمونه های رنگرزی شده با رنگزای اسیدی، نانو اکسید روی میزان روشنایی را در تمام فام ها افزایش می دهد ولی این روند در نمونه های رنگرزی شده با رنگزای بازیک دیده نمی شود. همچنین ثبات نوری بیشتر نمونه های رنگرزی شده در اثر پوشش دهی با نانو اکسید روی بهبود یافته است. با توجه به تغییرات رنگی مشاهده شده در نمونه ها مشاهده می شود که میزان تغییرات در نمونه های اسیدی و بازیک بدون پوشش در اثر نوردهی زیاد بوده در صورتی که در نمونه های رنگی پوشش دار تغییرات رنگی به مقدار قابل توجهی کاهش دارد و نشان دهنده روند بهبود اثر ضد تشعشعی نانو اکسید روی بر روی ابریشم می باشد.
مقدمه
نانو تکنولوژی از جمله علومی است که امروزه مورد توجه قرار گرفته است. مهمترین کاربردهای نانو تکنولوژی در صنایع پزشکی و دارویی در تولید نانو داروها، تولید انرژی و صنعت نفت، صنایع دفاعی و امنیتی جهت تولید ادوات نظامی، صنایع الکترونیکی و ارتباطی در تولید تراشه های حافظه، بهینه ساز محیط زیست و صنایع غذایی می باشد. این تکنولوژی فناوری نوین میان رشته ای است که در دهه های اخیر سبب پیشرفت در صنعت نساجی نیز شده است. در صنعت نساجی نانو تکنولوژی در تولید الیاف نانو و تکمیل منسوجات کاربرد وسیعی دارد. از جمله این فرآیندهای تکمیلی تکمیل های ضدباکتری و میکروبی، ضد چروک، آنتی استاتیک، دفع چرک، مقاومت در برابر اصطکاک و ضد اشه ماوراء بنفش (UV) می باشند.
پرتوهای فرابنفش موجود در طیف نور خورشید دارای سه محدوده طول موجی 400 – 315 نانومتر (UVA)، پرتوهای 315 – 280 نانومتر (UVB) و 280 – 100 نانومتر (UVC) می باشد. با وجود اینکه بخش زیادی از در مناطق بالای جو جذب می شوند و شدت انرژی فوتوهای UVC پس از عبور از لایه اوزن در سطح زمین به صفر می رسد، اما انرژی فوتوهای UVB و UVA به پوست بدن آسیب می رساند. استفاده از لباس های مناسب و کرم های ضد آفتاب به عنوان از بهترین روش ها برای محافظت از پوست بدن می باشند. میزان انتقال تشعشعات ماوراء بنفش از منسوجات به پارامترهای متعددی از جمله نوع الیاف، ساختار بافت، فواصل بین نخ ها، نوع ماده رنگزا، عمق آن و نیز مواد تکمیلی بستگی دارد. الیاف ابریشم حساس ترین لیف به تشعشع UV بوده و در اثر تشعشع بسیاری از زنجیرهای پپتیدی و پیوندهای بین مولکولی آن شکسته می شوند و استحکام الیاف کاهش می یابد. همپنین تشعشع UV بر رنگزاهایی که با سطح الیاف پیوند داده اند، تأثیر دارد. مهمترین تأثیر تشعشع UV بر رنگزاها، فتولیز یا تجزیه شیمیایی بر اثر تابش نور، فوتواکسیداسیون یا اکسایش در اثر نور و احیاء شدن در اثر نور می باشند. ساختار شیمایی رنگ نیز یکی از مهمترین عوامل از نظر ثبات نوری است. رنگزاها و پیگمنت های رنگ پریده می توانند به عنوان حساس کننده کالا در برابر نور یا تجزیه کننده نور عمل کنند.
ترکیباتی به شکل فیزیکی تشعشع UV را دفع می کنند و این ترکیبات با سه روش شامل دفع مستقیم، غیرمستقیم و مکانیزم پلیمری عمل می کنند. مهمترین مواد دافع فیزیکی مستقیم دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی می باشند. در محدوده UVA مقاومت اکسید روی بیشتر از دی اکسید تیتانیوم می باشد و این ماده تشعشع UV را بیشتر جذب می کند تا پخش. اکسید روی از موادی است که از فرآیند فوتوکاتالیز تبعیت می کند.
تعداد صفحه : 135
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com