Get a site

سمینار ارشد مهندسی نساجی: استفاده از نانو هیدروکسید آلومینیوم در تکمیل ضد آتش کالای پنبه ای

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : استفاده از نانو هیدروکسید آلومینیوم در تکمیل ضد آتش کالای پنبه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

استفاده از نانو هیدروکسید آلومینیوم در تکمیل ضد آتش کالای پنبه ای

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
نانو تکنولوژی فناوری نوین میان رشته ای است که در دهه های اخیر باعث شکوفایی و جهش عظیم در بسیاری از حوضه ها از جمله صنعت نساجی شده است. عمده تحقیقات صورت گرفته در استفاده از نانو ذرات در صنعت نساجی مربوط به بخش تکمیلهای نساجی می باشد که عموماً بصورت پوششهایی از نانو ذرات برروی کالای نساجی صورت می گیرند. الیاف پنبه با توجه مزایای متعددی که دارند همچون جذب رطوبت بالا، زیر دست مناسب، استحکام بالا و غیره، بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. اما یکی از مشکلات این الیاف قابلیت اشتعال پذیری بالای آنها می باشد. یکی از راههای کاهش میزان این اشتعال پذیری استفاده از تکمیل های تأخیر انداز آتش است. این امر توسط مواد تأخیر انداز آتش مختلفی صورت می پذیرد که از جملۀ آن می توان به ترکیبات هالوژنی، فسفر دار و غیره اشاره نمود. هر دسته از این مواد با مکانیسمی خاص مقاومت کالا را در برابر شعله افزایش می دهند. اما مواد تأخیر انداز آتش هالوژنی و فسفردار درکنار تمام مزیتهایی که دارند همچون قیمت ارزان و تنوع ترکیبات دارای مشکلاتی نیز هستند که مهمترین آنها سمی بودن و مشکلات زیست محیطی می باشد. از این رو استفاده از این ترکیبات درکشورهای پیشرفته ممنوع شده است و بعنوان جایگزین آنها بطور گسترده از ترکیبات تأخیر انداز آتش غیرآلی استفاده می کنند. هیدروکسیدهای فلزی گسترده ترین گروه مواد تأخیر انداز آتش را که امروزه بصورت تجاری مورد استفاده قرار می گیرند، تشکیل می دهند. این مواد به تنهایی و یا بهمراه مواد تأخیر انداز آتش دیگر میزان بهبودی لازم در خصوصیات آتش پذیری را ایجاد می کنند. هیدروکسید آلومینیوم که بنام تری هیدرات آلومینا (ATH) نیز شناخته می شود، امروزه بیشترین حجم مصرفی را بعنوان ماده تأخیر انداز آتش دارا می باشد. در این تحقیق هدف پوشش دهی الیاف سلولزی پنبه توسط نانو ذرات هیدروکسید آلومیینیوم و بررسی میزان پوشش دهی و همچنین خصوصیات حرارتی این الیاف بوسیلۀ آزمونهای مختلف می باشد.
از آنجائیکه اکثر تکمیلهای نساجی در محیط آبی صورت می پذیرد لازم بود که ابتدا نانو پودر هیدروکسید آلومینیوم بصورت معلق شده (دیسپرس) در آب در آید. بدین منظور مواد دیسپرس کننده و تجهیزات دستگاهی مختلف مورد آزمایش قرار گرفتند تا حالت بهینه بدست آید. پس از آن 3 غلظت مختلف 5%، 8% و 12% از محلول دیسپرس شده نانو هیدروکسید آلومینیوم تهیه شد.سپس نمونه های پارچه ای توسط روش پد- خشک شدن – پخت (Pad-Dry-cure) با تعداد دفعات مختلف پد شدن تحت عمل با محلولهای تهیه شده قرار گرفتند. همچنین یک نمونه از هر غلظت به مدت 10 ساعت در محلول زمان داده شد (formation).
نمونه های آماده شده تحت بررسی توسط میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، آنالیز عنصری (EDX)، آزمون خاکستر باقیمانده (Ash content)، آزمون شعله پذیری 45 درجه سانتیگراد، آنالیزهای حرارتی TGA و DSC، اندازه گیری طول خمش، اندازه گیری استحکام و اسپکتروفوتومتری انعکاسی قرار گرفتند.
نتایج بدست آمده از آزمون ها و آنالیز های مختلف نشان دهنده این است که نانو هیدروکسید آلومینیوم بعنوان یک ماده دیر سوز کننده شعله دوستدار محیط زیست، بخوبی توانایی افزایش مقاومت حرارتی الیاف سلولزی را دارا می باشد.
مقدمه
در جوامع امروزی، پیشرفت بی سابقه ای در اندازه و تعداد ساختمانها، آسمان خراشها، انبارها و روشهای حمل و نقل صورت گرفته است. فرشها، مبلمان و پردهها، وسایل، سوخت و گاز مصرفی برای گرم کردن، تماماً موجب افزایش میزان مواد آتش پذیر در ساختمانها شدهاند. تکنولوژیها، فرآیندها و کاربردهای جدید، خطرات جدیدی از آتش را معرفی کردند (مانند منابع اشتعال جدید همانند جرقههای جوشکاری و یا مدار کوتاه). روشها و تجهیزات محار آتش جدید و همچنین طراحی نوین ساختمانها، موجب کاهش میزان خرابیهای ناشی از آتش شده است. گرچه، میزان بالای مواد قابل اشتعال موجود در ساختمانهای اداری و مسکونی میتواند موجب خنثی شدن موارد گفته شده حتی برای بهترین ساختمانهای ساخته شده بشوند.
هر سال، بیش از 3 میلیون آتشسوزی موجب 29 هزار مجروح و 4500 کشته در آمریکا میشوند و چیزی متجاوز بر 100 میلیارد دلار خسارت وارد میشود. آتش سوزیهای شخصی اکثراً در اماکن مسکونی روی میدهد جایئکه اثاث منزل، کفپوشها و البسه بطور گسترده وجود دارند و بعنوان سوختی مناسب برای آتش میباشند. خسارات بزرگ معمولاً در مکانهای تجاری مانند ادارات و انبارها ایجاد میشوند. آتشسوزی همچنین در هواپیماها، قطارها و اتوبوسها نیز رخ میدهد.
بمنظور ایجاد محافظت بیشتر در برابر آتش و همچنین افزایش زمان فرار هنگام بروز آتش سوزی، روشهای افزایش بتأخیر افتادن سوختن کالاهای مصرفی گسترش یافتند. مواد تأخیرانداز شعله بصورت شیمیایی به پلیمرها، طبیعی و مصنوعی برای ایجاد خصوصیات تأخیراندازی شعله اضافه شدند. مواد تأخیرانداز شعله شیمیایی اغلب بمنظور بهبود خصوصیات آتش پذیری پلیمرهای مصرفی از کم به متوسط استفاده میشوند. این مواد تأخیرانداز شعله یا بطریق فیزیکی و یا با ایجاد پیوند بر روی پلیمر مورد نظر مانع آتش میشوند. عموماً این مواد قابلیت اشتعال پذیری کمتر و یا پخش شدگی کمتر هنگامیکه آتش آغاز شد را ایجاد میکنند. برخی از پلیمرها بدلیل ساختار پلیمری پایداری که دارند بطور ذاتی کمتر اشتعال پذیر هستند؛ که عموماً مواد گرانتری نظیر پلی ایمیدها، پلی بنز ایمیدازول و پلی اتر متونها میباشند.
مواد تأخیرانداز شعله در مورد پلیمرهای مصنوعی و یا آلی به پنج طریق اصلی عمل میکنند که عبارتند از: (1) رقیق کردن گاز؛ (2) خنک کردن دمای محیط؛ (3) پوشش محافظ؛ (4) رقیق کردن فیزیکی؛ (5) واکنشهای شیمیایی، یا ترکیبی از روشهای گفته شده.
تعداد صفحه : 103
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com