Get a site

سمینار ارشد رشته نساجی: پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

پیشرفت های حاصله در زمینه تکمیل ضد میکروب الیاف و منسوجات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
مهمترین و بیشترین رشد صنایع نساجی در بخش پزشکی و بخش های مربوط به بداشت و سلامت می باشد پوشاک به کار برده شده در کاربردهای پزشکی: لباس جراحی، کلاه و ماسک، جامه بیماران، باندها پارچه های تمیز کننده و لباس های روپوشی. این گونه منسوجات به هرحال عامل سرایت عفونت و انتقال بیماری های ناشی از میکروارگانیسم ها هستند به هرحال با توجه به گسترش بیماری های کشنده ای چون ویروس HIV ویروس هپاتیت و یا دیگری بیماری های لیپیدی نیاز به استفاده از امکانات محافظتی و یونیفورم های برای پرسنل شاغل در مراکز پزشکی، درمانی و بهداشتی قابل مصرف تولید می شوند که این پارچه های مصنوعی بی بافت نه تنها خاصیت میکروب کشی دارد بلکه قابلیت مصرف مجدد را نیز دارند. این گونه پارچه ها با بلوکه کردن، از انتقال میکروارگانیزم ها جلوگیری به عمل می آورد و حتی بر رشد و تکثیر آنها تأثیر می گذارند سرایت در پارچه های آلوده مشکل ساز است جهت جلوگیری از سرایت و انتقال بیماری ها مواد آلوده بایستی کاملا استرلیزه شده و بعد از استفاده دور ریخته شوند متاسفانه این گونه روش های استرلیزه و دورریزی نتایج بعدی را در بر خواهد داشت که شامل افزایش هزینه بهداشت و ضایعات خطرناک بیولوژیکی تولید شده می باشد اخیرا دو نوع تکنولوژی که می تواند جلوگیری و حفاظت از حمالت میکروبی برای مواد پزشکی – درمانی و بهداشتی را جهت پرسنل در تماس مهیا نماید تدوین گردیده است این دو روش عبارتند از: 1- روش فیزیکی شامل یک سد فیزیکی بروی پارچه انتخابی با استفاده از مواد ضد میکروبی بوده که غیرقابل نفوذ در برابر انتقال میکروبی می شوند.
2- روش شیمیایی که در آن با استفاده از مواد ضدمیکروبی یک پیوند شیمیایی بین آن مواد و بافت الیاف ایجاد می گردد. مواد قابل مصرف از دسته موادی هستند که در روش فیزیکی تهیه شوند روش پوشش روشی است که در آن سطح پارچه با استفاده از مواد مناسب پوشش داده می شوند بنابراین باعث می شوند که از نفوذ میکروارگانیسم ها به نسوج جلوگیری به عمل آید. به هرحال نفوذ و پخش امراض به داخل نسوج که ناشی از تماس سطحی است وجود دارد و امکان خطر برای کارگرانی که با این مواد آلوده سروکار دارند نیز آنها را تهدید می کند در ضمن خواص غیرقابل نفوذ می تواند برای مصرف کننده و پوشنده اذیت کننده باشد و از کارایی آن بکاهد.
مقدمه
الیاف ضد میکروبی در ابتدا توسط دانشمند انگلیسی به نام Acordis به دست آمده نظریه ایشان منطبق بر قطع زنجیره فضایی با حذف باکتری های قابل هضم برای موجودات زنده می باشد. الیاف تحت نام Amicor از لانه گزینی باکتری ها جلوگیری می کرده و الیاف دیگر به نام Amico pior از بین برنده قارچ ها بوده و جزء دسته الیاف ضد آلرژی برای بالش ها و پتوها محسوب می شده است.
عملیاتی که برای حفاظت منسوجات از حمله بیولوژیکی بر روی الیاف انجام می شود عبارتند از:
1) رهاسازی تحت کنترل، 2) اصل بازیافتی و 3) عملیات پیشگیری یا سرد کردن جایی که امکان رشد است را ببندیم. در راه اول با استفاده از آزاد نمودن آهسته مواد ضدمیکروبی بروی پارچه ای که در پروسه تولید می باشد می توان خاصیت ضدمیکروبی که به صورت تزریق بروی پارچه می شود را می توان با استفاده از دو روش فیزیکی و شیمیایی تولید نمود این روش به عنوان یک روش مفید در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین مواد ضدمیکروبی به صورت یه حمامی که پارچه در آن عملیات می شود اضافه می گردد و پارچه تولیدی پس از عملیات دارای خاصیت بازدارندگی در رشد میکروارگانیسم ها خواهد شد. متاسفانه این گونه مواد شیمیایی اگر پیوند کولانسی مناسبی را با الیاف پارچه در هنگام تزریق پیدا نکنند به راحتی پس از شستشو از بین خواهند رفت بنابراین خواص ضدباکتری قابل بازگشت نمی باشد. تکمیل کننده های ضد میکروبی و ضد حشرات با استفاده از 1) روش مکانیزم رهاسازی تحت کنترل نقش ایفا می کند وجود رطوبت برای باکتری ها قارچ ها ویروس ها و دیگر ارگانیسم ها محیط مناسبی برای رشد و تولید بیماری خواهد بود اما برای فعال شدن خاصیت ماده و ضد میکروبی و ضد قارچی نیز رطوبت نیاز می باشد و این رطوبت باعث می گردد که ماده ضد باکتری یا ضد قارچی به میزان قابل توجهی از رشد میکربی و قارچ جلوگیری به عمل آورد. به هرحال برای رسیدن به یک خاصید ضد مخمری و ضدقارچی پارچه تکمیل شده بایستی با از بین برنده های قارچی به آهستگی آغشته شده و مدت طولانی در فضای باز نگهداری شود.
2) در روش دوم یک تکنولوژی ساده قابل احیاء می باشد گروه پیوندی ماده ضدمیکروبی با الیاف پارچه بعد از شستشو با مواد شیمیایی مخصوصی چون محلول های سفید کننده رقیق شده می تواند مجددا احیا شود تا خاصیت ضدمیکروبی در پارچه مورد نظر به وجود آید. این روش اصلاحی ممکن است با استفاده از روش هیدرولیز یا اکسیداسیونی گروهی از الیاف و یا تکمیل الیاف و یا در معرض نور قرار دادن جهت فعال شدن خاصیت های مورد نظر صورت پذیرد. در این روش به طور عمده می تواند این تصور را نمود که مواد ضدمیکروبی جهت میکروارگانیسم ها و یا حشرات به صورت یک مخزن کوچکی حاوی مواد فعال کننده است می باشد و برای مدت های طولانی می تواند موثر و مفید عمل کند.
3) در روش سوم تکمیل کننده های پارچه و منسوج با استفاده از یک روش مهارسازی الیاف در مقابل میکروارگانیسم ها و حشرات باعث جلوگیری از آسیب های بیولوژیکی خواهد شد. اثر تکمیل کننده هایی که از این مکانیزم موثر برای جلوگیری از آسیب الیاف در گذشته به صورت تجاری مانند تکمیل کننده FWWMR مورد استفاده قرار گرفته بودند علاوه بر خاصیت ذکر شده دارای خواصی چون ضد شعله ور شدن و از بین برندگی قارچ را در خود داشتند در سال های بعد با پیدایش ویروس های خطرناکی چون HIV و هپاتیت سعی بر این شد که از پارچه هایی استفاده شود که دارای خاصیت بازدارندگی در برابر تبادل عرق و رطوبت و خون باشند و بدین وسیله سلامتی مشخص مصرف کننده را حفظ نمایند این پارچه ها اساسا بر پایه خاصیت دهنده آب و یا پوشش های ضد آبی تولید گردیده اند. به هرحال پارچه هایی که از قبیل گورتکس “Gortex” نام تجاری این پارچه، که دارای خاصیت تبادل هوایی و سوراخ های بسیار ریز هستند می توانند یک لباس محافظت کننده در برابر مایعات بیماری زای بدن شخص مبتلا ایفای نقش کند.
تعداد صفحه : 136
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com