Get a site

سمینار ارشد رشته نساجی علوم الیاف: بررسی تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی و علوم الیاف

عنوان:

بررسی تکمیل ضد میکروبی منسوجات بی بافت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده
امروزه تکمیل ضد میکروبی به عنوان یکی از تکمیل های مهم به ویژه در کالاهای پزشکی مورد توجه قرار گرفته است.
در این پروژه از ترکیبات کانیونی معمول مورد استفاده در صنعت نساجی به منظور بررسی خواص ضد میکروبی آنها و برای استفاده چند منظوره در کالا مورد توجه قرار گرفته است. به علاوه ترکیبات ضد آب نیز به تنهایی و همراه مواد ضد میکروب جهت تهیه کالای با کارائی بالا مورد بررسی قرار گرفته است.
برای این منظور از منسوج بی بافت با جنس های متفاوت (ویسکوز، پلی استر و پلی پروپیلن) همراه با مواد نرم کن سیلیکونی، ستیل تری متیل آمونیوم برمید (CTAB)، فیکسه کننده و کیتوسان به تنهایی و در ترکیب با ماده دفع آب استفاده شده است.
فعالیت ضد میکروبی نمونه ها با دو روش بررسی هاله عدم رشد باکتری در اطراف نمونه ها (AATCC90) و محاسبه درصد کاهش باکتری (AATCC100) با میکروب های S.aureus (گرم مثبت)، E.coli (گرم منفی) و P.aeroginosa (گرم منفی) بررسی شده است.
نتایج آزمایشات ضد میکروبی روی دو نمونه کیتوسان و CTAB در غلظت های 1%، 2%، 4% و 8% اثر ضد میکروبی خوبی نشان دادند ولی در مورد کالاهای تکمیل شده در مقایسه ترکیبات بکار رفته، ماده CTAB از بهترین اثر ضد میکروبی برخوردار بوده است. ضمناً ترکیب CTAB با کیتوسان و ماده دفع آب سازگار بوده و ویژگی های ضد میکروبی، دفع آب و دفع خون را به طور همزمان بررسی منسوجات بی بافت مختلف ایجاد نموده است.
مقدمه
اگرچه مردم برای مدت ها در مبارزه با امراض از مواد طبیعی استفاده می کردند و اگرچه برای قرن ها باکتری ها و میکروب ها به عنوان مواد تولید کننده بیماری ها شناخته می شد، تنها در قرن بیستم تولید محصولات ضد میکروبی روی منسوجات کاربرد پیدا کرده است.
یکی از دلایل نهانی انتقال امراض استفاده عمومی از منسوجات بیمارستانی می باشد، امروزه جهت جلوگیری از انتقال عوامل بیماری زا و رعایت مسایل بهداشت استفاده از البسه یکبار مصرف در بیمارستان ها بسیار گسترش یافته است. این امر در کشورهای پیشرفته بسیار رواج دارد و در کشور ما نیز به تازگی در حال رشد می باشد.
همچنین انجام عملیات ضدمیکروبی روی این البسه از مهمترین روش های حفاظت تیم جراحی در جلوگیری از انتقال باکتری ها و امراض از بیمار می باشد.
در این پروژه فرآیند تکمیل ضد میکروبی بر روی منسوج نبافته از جنس ویسکوز، پلی پروپیلن و پلی استر صورت گرفته است به علاوه از مواد تکمیلی دفع آب روی این منسوجات استفاده شد تا به عنوان سری مانع نفوذ خون و مایعات (به عنوان حامل ویروس ها و میکروب ها) به لباس و انتقال به بدن و سایر البسه پرسنل گردد.
فصل اول
کلیات
1-1- روش های تولید منسوجات بی بافت
در سال 1974 یک شرکت آمریکایی محصول جدیدی را که الیاف به وسیله چسب به صورت تار عنکبوتی به هم متصل شده بود به عنوان منسوج برای اولین بار تولید کرد.
هرچند نمدها (Felts) از گذشته های بسیار دور کاربرد داشت. اما به عنوان منسوج بی بافت (Non Woven) شناخته نمی شد.
طبق تعریف سازمان بین المللی استاندارد (ISO) منسوج بی بافت ورقه یا لایه ای است که الیاف در آن به شکل بی نظم (Random) یا آرایش یافته (Oriented) است و اتصال آن ها از طریق اصطکاک، خود چسبندگی یا چسبندی به وجود می آید.
معمولا محصولاتی مانند کاغذ و پارچه های بافته شده تاری – پودی (Woven) و بافته شده های حلقوی (knitted) و توربافی و نواربافی و محصولاتی که از روش گره زنی (Knoting) تولید و عرضه می شوند و بافندگی های معمول و غیرمعمول از منسوجات نبافته تفکیک می گردند.
در حقیقت صنعت منسوج نبافته از میان صنایع نساجی، کاغذسازی و چرم و پلاستیک پدیدار شده و در حال حاضر مستقلا در حال توسعه می باشد.
امروزه استفاده از روش های ترکیبی و ابتکارات و نوآوری های مختلف باعث تکامل، اصلاح و پیشرفت تولید منسوجات بی بافت گردیده است و لذا مصرف آن نیز رشد چشمگیری یافته است.
تولید منسوجات نبافته را می توان در سه مرحله شرح داد، اگرچه تکنولوژی مدرن سبب می شود که برخی از این مراحل باهم، همپوشانی و تداخل داشته باشند و حتی در برخی موارد هر سه مرحله همزان صورت گیرد.
این سه مرحله عبارتند از:
– تولید لایه یا وب (Web Formation)
– اتصال و استحکام بخشی (Web Bonding)
– تکمیل (Finishing)
به دلیل امکان تنوع استفاده از مواد خام گوناگون که منجر به تولید محصولات متنوعی نیز می شود، هرکدام از این سه مرحله می تواند به صورت های گوناگون انجام شود.
تعداد صفحه : 82
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com