سمینار ارشد رشته نساجی تکنولوژی: بررسی روش های تولید پارچه های فضادار در منسوجات فنی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی روش های تولید پارچه های فضادار در منسوجات فنی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد جنوب تهران

دانشكده تحصیلات تكمیلی گروه نساجی

گرایش تکنولوژی

عنوان سمینار:

بررسی روش های تولید پارچه های فضادار در منسوجات فنی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده
پارچه های فضادار شكلی از ساختارهای فنی هستند كه در چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته اند این پارچه ها قبلا در سطوح مختلف كاربرد داشته اند و در حال حاضر محاسن ویژه ای برای كاربردهای فنی دارند این پارچه ها نسبت به دیگر منسوجات بواسطه ساختار سه بعدی،خواص مختلفی داشته و به سبب این خواص از این ساختارها در كاربردهای ویژه و گوناگونی نیز استفاده می شود. با روش های عادی موجود این امر امكان پذیر نیست و دورخیز جدید و روش های جدید كمك می كند تا این اهداف عملی گردد.
پارچه های فضادار شكلی از محصولات فنی هستند. بواسطه امكا ن تولید این نوع ساختارهاكه مناسب جهت تحمل نیروها هستند در تقویت كامپوزیتها استفاده میشوند. در این پارچه ها نخ های فیلامنتی یا مونوفیلامنتی دقیقا در معرض نیروهای كششی هستند. نتایج این ساختار در یك كامپوزیت سبك وزن این است كه اجزاء (نخها، فیلانتها یا مونوفیلانت ها) تحت بار میانی در محورهای طولی است و مواد در این تركیب بی فایده نیستند. از این رو كاربرد پارچه های فضادار در كاربردهای بتونی در چند سال اخیر جالب توجه بوده است. با وجود همه محاسن پارچه های فضادار، بررسی های زیادی برای توصیف این پارچه ها و تعیین خواص آنها صورت نگرفته است و روشهای آزمایش بویژه در منسوجات مرسوم، مناسب پارچه های فضادار بدلیل ساختار سه بعدی آنها نیست. اگر چه تعیین نسبت خواص برای پیش بینی رفتار منسوجات در مواد كامپوزیت و برای تعیین سطوح اهداف نهایی این منسوجات بسیار مهم است. رفتار فشردگی این پا رچه ها یكی از خواص اصلی آنان است كه مقاومت خوبی را از خود نشان می دهند و این بواسطه نخهای فضادار در ساختار سه بعدی آنان می باشد این پارچه ها از گذشته بواسطه مقاومت فشردگی خوبشان در كاربردهای زیادی استفاده می شدند.
پیشگفتار
در چند سال گذشته منسوجات فنی از منسوجات صنعتی سریعترین رشد را داشته اند بواسطه خواص ویژه منسوجات فنی، آنان می توانند در سطوح كاربردی ویژه ای استفاده شوند. همچون: حمل و نقل، پالایش، تقویت و استحكام، ایزولاسیون، حفاظت و نگه داری و غیره. بعد از این بررسی ها در چند سال گذشته، نكات مهمی درباره این منسوجات كسب شده است.
از یك نقطه نظر كلی انواع فرآیند های تولید منسوجات، مناسب جهت تولید منسوجات فنی هستند اما طرز رفتار منسوجات فنی بیشتر با خواصی همچون رفتار مكانیكی و غیره همراه می باشد و خواص آنها ظاهری نیست. مراحل دید و طراحی برای این نوع منسوجات مهم هستند.
روشهای توسعه جدید همچون بافندگی تاری – پودی سه بعدی، حلقوی تاری، سیستم پودگذاری، تولید پارچه چند محوری چند لا، بافندگی تاری دو شانه سوزن با سیستم پودگذاری، اولتراسونیك جوشی برای پارچه های لوله ای شكل، قیطان بافی سه بعدی، بعضی از تكنولوژی های ویژه ای هستند كه تولید منسوجات فنی را بهبود می بخشند.
تمامی تكنولوژی های تولیدات نساجی بخوبی می توانند محاسن مختلفی برای منسوجات متداول ارائه نمایند. اما تكنولوژی حلقوی تاری سیمای بزرگتری از محاسن را برای منسوجات فنی ترسیم می كند. با توجه به خواسته های نهایی و كاربرد آن، پارچه های حلقوی تاری برای مصارف گوناگون می توانند تولید شوند كه شامل ساختارهایی چون: بسته، باز، الاستیك، با ثبات ابعادی، سه بعدی و لوله ای شكل است. یكی از امكانات تكنولوژی حلقوی تاری تولید پارچه های فضادار است پارچه های فضادار حلقوی تاری، ساخ تارهای با بافندگی حلقوی تاری هستند كه ساختاری سه بعدی دارند و خواص ویژه ای را نمایش می دهند آنها را روی ماشینهای راشل با دو شانه سوزن می توان تولید نمود، با دو سطحی كه هریك از آنها بوسیله تثبیت نخهای خاب اتصال می یابند . این پارچه ها برای كاربردهای خاص طراحی شده اند و میتوانند شامل مواد مختلف و گوناگونی، وابسته به سطح كاربردی مورد نظر باشند. از محاسن این نوع پارچه ها شامل تولید ساختارهای سه بعدی، تولید یك مرحله ای آنان، تهویه، انتقال رطوبت بواسطه بخش مابین دو لایه، تولید ساختار با یك نیروی مناسب، فراهم شدن طیف گسترده ای از سطوح كاربرد است. بواسطه این محاسن خوب، پارچه های فضادار در مدت زمان كوتاهی توانستند جایگاه مناسبی در بازارها بدست آورند و جایگزین ساختارهای چند لایه در ورزشها، پوشاك ایمنی و محافظتی، بعنوان ساختمان اصلی برای كامپوزیتها و برای فیلترها و در زمینه های پزشكی باشند.
اهداف این سمینار توسعه و توصیف روش هایی برای تولید این پارچه هاست. در این راستا سعی شده است خواص پارچه های فضادار، كاربردها، روشهای تولید، ماشین آلات و مقایسه خواص پارچه های فضادار با روشهای مختلف از زیر مجموعه منسوجات سه بعدی و منسوجات فنی بررسی گردد.
تعداد صفحه : 76
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com