Get a site

سمینار ارشد رشته نساجی: تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان کشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان کشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار (Spacer fabrics)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصیلات تكمیلی

پایان نامه برای اخذ درجه كارشناسی ارشد

مهندسی نساجی

گرایش تكنولوژی نساجی

عنوان پروژه:

تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان كشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار (spacer fabrics)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چكیده:
در سالهای گذشته منسوجات فنی شاهد رشد و پیشرفت زیادی بوده اند این منسوجات بواسطه خاصیت ویژه شان در سطوح كاربردی مختلف و خاص مورد استفاده قرار می گیرند. تولید منسوجات فنی شامل روشهای گوناگونی است و ساختارهای ابعادی متفاوتی نیز می توانند داشته باشند كه ساختارهای سه بعدی یكی از زیر مجموعه های این منسوجات می باشد. ساختارهای سه بعدی توسط سیستم های مختلف بافندگی اعم از تاری – پودی، حلقوی (پودی، تاری، تخت)، قیطان بافی تولید می گردند و روشهای رایج برای تولید این منسوجات تطبیق و بهبود یافته اند.
در این پروژه، به بررسی یكی از انواع منسوجات سه بعدی یعنی پارچه های فضادار پرداخته شده است پارچه های فضادار شامل دو لایه بیرونی و یك لایه اتصال هستند كه این دولایه بیرونی را بهم متصل می كند. ساختار این پارچه ها منجر به ایجاد شكاف یا فاصله در پارچه می گردد. بواسطه ساختار ویژه پارچه های فضادار، خاصیت متفاوتی نیز از خود نشان داده بطوریكه این خاصیت در منسوجات رایج و متداول مشاهده نمی شود. بخاطر ساختار سه بعدی، امكان استفاده از مواد گوناگون و همچنین انعطاف پذیری آنها سبب شده كه ایده آل جهت كاربردهای اساسی بوده و بعنوان ساختارهایی چند كاره استفاده گردند. توصیف پارچه های فضادار شامل همه نوع از آنها نبوده و اكثریت تعاریف فقط شامل پارچه های فضادار حلقوی تاری است زیرا كه سیستم بافندگی حلقوی تاری روشی رایج و مشهور و همینطور تكنولوژی كاربردی جهت تولید پارچه های فضادار می باشد بنابر این تولید این نوع منسوجات روی ماشینهای راشل با دو شانه سوزن صورت می گیرد.
هر چند تولید پارچه های فضادارروشی كاملاً جدید نبوده و از 15 سال پیش تحقیقات و توسعه آنان انجام شده است ولی در چند سال اخیر این پارچه ها بعنوان محصولی جدید در میان منسوجات مطرح گشته اند ابداع و توسعه تجاری پارچه های فضادار در سال 1868 میلادی توسط ماتئو تانسند در شهر لستر انگلستان برای تشكها و لایه های بافندگی حلقوی انجام گرفته است.
در پروژه حاضر، از تحقیقات مكیت در ارتباط با كاربرد پارچه های فضادار در استحكام بتون، بررسی های بروئر و آناند درباره پارچه های فضادار و نیز تحقیقات پاس، تیلور و پولت در ارتباط با فشردگی پارچه های مختلف استفاده شده است.
هدف كلی این پروژه، آزمایش بر روی پارچه های فضادار برای كسب شناخت بیشتری از این پارچه و ویژگی آنها بوده است تا سطوح كاربرد آنها تعیین و رفتارهای آنان پیش بینی گردد به ویژه آنكه در كشور ما تحقیقات و پژوهش برای شناخت هرچه بیشتر این پارچه ها انجام نگرفته و مراجع خارجی نیز تا به امروز ناچیز است.
در این راستا پروژه حاضر، به بررسی تاثیر نمره نخ مونوفیلامنت و میزان كشیدگی نخ در خواص پارچه های فضادار می پردازد با توجه به اینكه در ماشینهای تولید كننده پارچه های فضادار كنترل كشش توسط سیستم تغذیه انجام می گیرد بنابر این 11 نمونه پارچه تمام پلی استر متفاوت از نظر تغذیه در شانه مونوفیلامنت و شانه های دیگر، ضخامت، تراكم ونوع طرح و نمره نخ مورد بررسی قرار گرفت تا در كنار بررسی آنها برخی خصوصیات مهم پارچه های فضادار همچون نفوذپذیری، ضخامت و فشردگی و سایش مورد ارزیابی قرار گیرد.
برای بررسی قابلیت گذردهی هوا در پارچه های فضادار از دو قسمت هر پارچه نمونه ای تهیه گشت و در مجموع 5 مرتبه مورد آزمایش قرار گرفت در مورد فشردگی پارچه ها نیز نمودارهای ضخامت – فشار برای هر نمونه بدست آورده شد و پارامترهای فشردگی از سیستم KES حاصل شد و برای درك بیشتر موضوع تئوری فشردگی نیز مورد بحث قرار گرفته است. آزمایش سایش پارچه نیز در دوره ای مختلف سایش انجام گرفت و با تهیه عس ، پارچه های فضادار از لحاظ میزان پرز و مقاومت سایشی مورد بررسی و مقایسه قرار گرفته اند.
از نتایج بدست آمده از این پروژه می توان به تاثیر ضخامت، نمره نخ، میزان تغذیه، نوع طرح بافت و عملیات تكمیل پارچه پارچه های فضادار بر قابلیت گذردهی هوا ،ویژگی فشردگی و پارامترهای وابسته به آن اشاره نمود بطوریكه ازدیاد تغذیه نخ مونوفیلامنت و ضخامت پارچه، كاهش نفوذپذیری هوا و افزایش فشردگی را در پی دارد. طرحهای بسته بافت یا ساختارهای نیمه باز نسبت به ساختارهای باز، نفوذپذیری هوا را در پارچه های فضادار كاهش می دهند. اما به نظر می رسد كه طرح بافت تاثیر چندانی در فشردگی این پارچه ها نداشته و بیشتر متاثر از نخ فضادار (مونوفیلامنت) می باشد.
بر اساس نتایج آماری انجام شده، با تغییر میزان تغذیه نخ در شانه های فضادار میزان نفوذپذیری هوا و ضخامت پارچه های فضادار تغییر می نماید و بین پارچه های فضادار از این لحاظ تفاوت آماری وجود دارد.
مقدمه:
پارچه های فضادار در سالهای اخیر بعنوان محصولی جدید در میان سایر منسوجات معرفی گشته اند هرچند این تكنولوژی، روشی كاملاً جدید نبوده و از سالهای پیش وجود داشته است اما در چند سال اخیر توانستند بخش مهمی از تجارت منسوجات را كسب نمایند. پارچه های سه بعدی با روشهای بافندگی متفاوتی تولید می شوند با این حال بافندگی حلقوی تاری بزرگترین تكنولوژی رقابتی جهت تولید پارچه های فضادار می باشد. این پارچه ها ساختاری با دو سطح حلقوی تاری هستند كه بوسیله نخهایی كه به نخهای فضادار تعبیر می شوند به یكدیگر اتصال یافته اند، هر دو سطح پارچه می تواند ازلحاظ تراكم، ساده یا طرح دار، مش (حفره های روی هر سطح) همانند یا متفاوت باشد هر دو سطح پارچه یا فقط یكی از آنها می تواند ساختاری باز، با اندازه های مختلف مش روی هر طرف باشد. ارتجاع این پارچه ها نیز با بكارگیری نخ الاستان كنترل می شود.
برای اتصال دو سطح پارچه بطور كلی از نخ مونوفیلامنت استفاده می شود پارچه های فضادار روی ماشینهای دو شانه سوزن بافته می شوند و با توجه به نوع تولید نیازمند حداقل ٤ شانه راهنما هستند فاصله بین شانه های سوزن در یك محدوده معین تنظیم می شود و برای انواع ماشینهای ساخته شده جهت تولید پارچه های فضادار فرق دارد عمدتاً این پارچه ها جهت كاربردهای خاص طراحی می شوند و می توانند شامل مواد گوناگونی وابسته به سطوح كاربردی مورد نظر باشند. انتقال رطوبت و هوا، وزن سبك ، نرمی و سازگار با پوست بدن، تولید تك مرحله ای، مقاومت فشاری خوب و قابلیت انعطاف پذیری، تعدادی از خواص ویژه پارچه های فضادار می باشد و بواسطه این محاسن عالی در مدت زمان كوتاهی توانستند جایگاه مناسبی در بازار منسوجات بدست آورند و جایگزینی برای چند لایه ها در ورزشها، پوشاك ایمنی (محافظتی)، بعنوان ساختمان اصلی كامپوزیتها و برای فیلترها و زمینه های پزشكی باشند.
با در نظر گرفتن مطالب گفته شده برای شناخت بیشتر این پارچه و روشهای تولید آن، در فصل اول پروژه به بررسی روشهای تولید پارچه های فضادار برای تهیه منسوجات سه بعدی پرداخته شده است در ادامه و در فصل دوم، به تولید پارچه های فضادار حلقوی تاری بوسیله ماشین راشل پرداخته شده ضمن اینكه در ارتباط با كاربردهای این پارچه ها بطور مفصل بحث می گردد با توجه به اینكه ویژگی فشردگی این پارچه ها یكی از رفتار های مهم آنان است در ابتدا خصوصیات مهم این منسوجات بیان شده و سپس مطالبی راجع به ضخامت و فشردگی با توجه به مقالات و تحقیقات صورت گرفته، خصوصاً تئوری فشردگی و روابط مربوطه بیان گشته است.
در فصل سوم، به چگونگی تهیه و تولید پارچه های فضادار و مشخصات آنان در ابتدا پرداخته شده و سپس به روشهای انجام آزمایشات و شرح دستگاههای مورد استفاده همچون دستگاه ضخامت سنج و نفوذپذیری وسایش می پردازیم ضمن اینكه آزمایشات ابتدایی ضخامت – فشار با نمودارهای مربوطه نشان داده می شود.
در فصل چهارم، به تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده از هر آزمایش با استفاده از جداول گزارش شده و نمودارها پرداخته می شود و در پایان این فصل به بررسی جدول آماری ANOVA و آزمون دانكن پرداخته شده است.
در فصل انتهایی پروژه نتایج كلی آزمایشات برای پارچه های فضادار مورد بررسی قرار گرفته، پیشنهادات پیرامون بحث ذكر شده و دورنمای كلی كار مشخص می گردد.
در پایان، تصاویر پارچه های فضادار تولید شده، تصاویر حاصله از آزمایش سایش پارچه و نیز ساختارهای لایه رو و زیر پارچه فضادار و اطلاعات دیگر ضمیمه شده است.
تعداد صفحه : 158
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com