دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته معدن :عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشین حفار تمام مقطع تونل

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته معدن با عنوان : عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشین حفار تمام مقطع تونل

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

 دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصیلات تكمیلی
“M.Sc”سمینار برای دریافت درجه كارشناسی ارشد
استخراج– مهندسی معدن
عنوان :
عوامل مؤثر بر نرخ نفوذ ماشین حفار تمام مقطع تونل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكیده:
انتخاب ماشین حفر تونل مناسب با توجه به شرایط حاكم در مسیر حفاری یكی از مهمترین فاكتورهای تعیین
كننده در موفقیت پروژه میباشد و قبل از شروع حفاری با TBM لازم است اطلاعات دقیقی از شرایط زمین بدست
آید.با آگاهی از شرایط زمین و ارزیابی صحیح نحوه عملكرد عوامل مؤثر بر كاركرد TBM میتوان تا حدود زیادی
كاركرد این ماشین در شرایط مورد نظر را پیشبینی نمود. پارامترهای بسیاری از جمله خصوصیات ماده سنگ،
خصوصیات توده سنگ، هندسه كاتر، هندسه برش، مشخصات ماشین و پارامترهای اجرایی را میتوان در نرخ نفوذ
ماشین حفار مؤثر دانست.

قدمه، تاریخچه و اهداف حفر سازه های زیر زمینی و تونل: با پیشرفت تكنولوژی در عرصه های مختلف، فن تونل سازی نیز از این امر مستثنی نبود و تحولات عمده ای در آن صورت گرفت، هر چند كه هنوز هم روشهای سنتی كاربرد وسیعی در این زمینه دارند ولی این حالت نیز بدلیل استفاده از ماشین آلات جدید و تلفیق این روشها با روشهای بهسازی و حتی با روشهای جدید میسر و باعث كارآمدتر شدن این روشها به ویژه در تونلهایی با مقاطع بزرگ گردیده است. برای طراحی و نیز حفر تونل ها می بایست اول به اهداف حفر تونل بپردازیم و سپس با مطالعه و بررسی كلیه روش های تونل زنی و نگهداری آنها، تونل ها را طراحی و سپس به حفر آنها بپردازیم. برخی از نكاتی كه بطور كلی می توان در ارتباط با تونل سازی بدان اشاره كرد با توجه به محدودیت زمان ایستایی، بشرح زیر می باشد: شكل مقطع تا حد ممكن حالت بیضوی داشته باشد، نصب نگهداری باید سریعا بمنظور به حداقل رساندن حركات توده در برگیرنده تونل انجام گیرد. پایداری جبهه كار، بررسی و اقدامات لازم برای نگهداری صورت گیرد. در هر بخش از مراحل حفاری، حلقه شاتكریت مسلح باید سریعا كامل و بسته شود و در صورت امكان برای مقاطع بزرگ كه به چند بخش تقسیم می شوند، توصیه شده كه حفر گالری ها بطور متقارن انجام شود، به این ترتیب توزیع تنش مجدد در لاینینگ و توده در برگیرنده به آرامی و بدون مشكل صورت می پذیرد. در ایران از چند هزار سال پیش، به منظور استفاده از آب های زیرزمینی، تونل هایی موسوم به قنات حفر می شده است. قنات یكی از ابتكارات شگفت انگیز ایرانیان است كه بر كشاورزی و آبیاری فلات ایران از یك سو و از دیگر سو در شكوفایی تمدن و فرهنگ ایران تأثیر ماندگار داشته است. طول بعضی از این سازه های زیرزمینی كه نوعی تونل های انتقال آب به حساب می آیند به 70 كیلومتر و یا بیشتر نیز می رسد. تعداد قنات های ایران بالغ بر 50000 رشته برآورد شده و جالب توجه آن است كه این قناتهای متعدد طویل و حساس از لحاظ جهت و شیب با وسایل بسیار ابتدایی حفر شده اند. موقعیت جغرافیایی كشور ایران شرایط ویژه اقتصادی را بوجود آورده كه لزوم ایجاد شبكه های حمل و نقل كارا، مناسب و استاندارد را ایجاب می كند در صورتی كه این شرایط و امكان استفاده از هر یك به عنوان فرصتی مناسب جهت توسعه حمل و نقل كشور را دركنار جغرافیای كوهستانی ایران مورد توجه قراردهیم، به نیاز فوق العاده كشور به حفر تونل های آب، راه و راه آهن پی برده می شود. در قرن حاضر، پیشرفت تكنولوژی از یك سو و افزایش روز افزون جمعیت و نیاز آن به خدمات بیشتر از سوی دیگر، باعث افزایش درخواست برای فضاهای عمومی شده است. از مهمترین نقش های این خدمات، شبكه راههای درون شهری است. بطور كلی تونل ها با توجه به اهداف آنها به انواع زیر تقسیم می شوند : 1- تونل های معادن : به منظور دسترسی، شناسایی و استخراج ماده معدنی 2- تونل های خدماتی : این تونل ها از خیابان های اصلی عبور می كند و برای عبور كابل های برق، تلفن و ….، لوله های فاضلاب، گاز و ….. 3- تونل های ارتباطی : تونل های راه آهن، مترو، راه و … ٣ 4- فضاهای زیرزمینی : كه به منظور الف ) احداث تاسیساتی از قبیل استخر ، مجموعه های ورزشی و … ب ) احداث نیروگاه در زیرزمین و انبارها از قبیل نیروگاه برق، پناهگاه های جنگ، انبار مواد سوختی، نیروگاه اتمی (نروژ، سوئد، سوئیس و فرانسه) و …

عوامل موثر در طراحی و انتخاب روش حفاری
مشكلات زمین شناسی خاصی در جریان حفر تونل موجود میباشند كه هر كدام تاثیر خاصی را در طراحی و
اجرای تونل دارند كه به شرح زیر می باشند :

الف ) شیب دار بودن سطح زمین اثر تضعیف كننده ای در جریان حفر تونل دارد.
ب ) آب شناسی
1 ج ) یكی از مشكلات عمده و بارز، انحلال در سنگ های آهكی است كه تولید حفرات یا كارست ها
را موجب می شود
و این انحراف باعث سهولت جریان آب می شود. مناطق برشی و محور تاقدیس ها مناطق متعددی برای تشكیل كارست
هستند.[1]
عوامل مختلفی كار تونل سازی را تحت تاثیر قرار می دهند. مهمترین این عوامل عبارتند از :
1- عوامل طبیعی
2- عوامل فنی و محاسباتی
3- عوامل درونی (تاثیر نوع سنگ بر حفاری)

تعداد صفحه :91

قیمت : شش هزار تومان


***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com