دانلود پایان نامه : بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

متن کامل پایان نامه مقطع دکتری رشته : پزشکی

گرایش :عمومی

عنوان : بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

دانشكده پزشكی

 

پایان نامه جهت دریافت درجه دكتری حرفه ای پزشكی عمومی

 

عنوان

بررسی فراوانی بیضه ی نزول نکرده و ریسك فاكتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در بیمارستانهای بهارلو، میرزا کوچک خان و ضیائیان تهران

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
فهرست مطالب

فصل 1. مقدمه 1
1-1. بیان مسأله 2
1-1-1. تعریف 2
1-1-2. اپیدمیولوژی 5
1-1-3. اتیولوژی 7
1-1-4. درمان 10
1-2. دلایل انتخاب موضوع 13
1-3. اهداف طرح 14
1-3-1. هدف اصلی طرح 14
1-3-2. اهداف فرعی طرح 14
1-3-2. اهداف کاربردی طرح 17
1-4. فرضیات یا سؤالاب پژوهش 17
فصل 2. بررسی متون 18
2-1. مقالات انگلیسی 19
2-2. مقالات فارسی 25
فصل 3. مواد و روش ها 29
3-1. جدول متغیرها 30
3-2. نوع مطالعه 32
3-3. جمعیت مورد بررسی 32
3-4. معیارهای ورود به مطالعه 32
3-5. معیارهای خروج از مطالعه 32
3-6. حجم نمونه 33
3-7. مکان و زمان انجام مطالعه 33
3-8. روش جمع آوری داده ها 34
3-9. روش اجرای طرح 34
3-10. روش تجزیه و تحلیل داده ها 35
3-11. ملاحظات اخلاقی 36
3-12. محدودیت های اجرایی طرح و روش کاهش آن ها 37
فصل 4. یافته ها 38
4-1. مقدمه 39
4-2. تشریح یافته های توصیفی مورد مطالعه 39
فصل 5. بحث و نتیجه گیری 47
5-1. بحث 48
5-2. محدودیت ها 53
5-3. نتیجه گیری 54
مراجع 55
Abstract 61

فهرست نمودار ها
جدول 1. تشریح یافته های توصیفی و استنباطی متغیرها 40
جدول 2. تشریح یافته های مرتبط با آزمون T-Test 45

فهرست اشکال
شکل 1. نزول طبیعی بیضه ها 3
شکل 2. محل های بیضه نزول نکرده یا اکتوپیک… 4
چکیده
 
زمینه و هدف: كریپتوركیدیسم (بیضه نهفته یا نزول نكرده) شایع‌ترین اختلال سیستم تناسلی مرد است. تا به حال مطالعه ای برای تعیین فراوانی کریپتورکیدیسم و عوامل مؤثر بر آن در سطح شهر تهران انجام نشده است. هدف از انجام این مطالعه تعیین فراوانی کریپتورکیدیسم و ریسک فاکتورهای آن در نوزادان پسر متولد شده در سه بیمارستان دانشگاهی تهران بود.
مواد و روش ها: این مطالعه مقطعی بر روی نوزادان پسر متولد شده در بیمارستان های بهارلو، میرزاکوچک خان و ضیائیان انجام شد. تمامی نوزادان در روز اول یا دوم پس از تولد مورد معاینه قرار گرفتند. عوارض مادری حاملگی شامل دیابت شیرین حاملگی، پره اکلامسی،اکلامپسی، مال پرزنتاسیون جنین، زایمان زودرس و دیررس، نوع زایمان، وزن هنگام تولد و سن حاملگی با استفاده از کارت مراقبت نوزاد و پرونده بیمارستانی ثبت شد.
یافته ها: در بین 1350 نوزاد پسری که مورد ارزیابی قرار گرفتند، تعداد 11 نفر (81/0 درصد) مبتلا به بیضه نزول نکرده بودند. بین فشار خون بالا، وجود آنومالی های مادرزادی دیگر، عفونت دوران بارداری، پرزنتاسیون جنین، دوقلویی و روش زایمان با بروز کریپتورکیدیسم در نوزادان پسر همراهی وجود داشت. میانگین وزن هنگام تولد و سن حاملگی در نوزدان مبتلا به کریپتورکیدیسم کمتر از نوزادان سالم بود.
نتیجه گیری: شیوع کریپتورکیدیسم در تهران به مراتب کمتر از مقادیر گزارش شده در نقاط دیگر بود. آنالیز متغیرها نشان داد که که کریپتورکیدیسم با مارکرهای تکامل ضعیف جنینی همراهی دارد.
واژگان کلیدی: کریپتورکیدیسم، عامل خطر، فراوانی، تولد پیش از موعد

  • مقدمه
  • بیان مسئله
    • تعریف

كریپتوركیدیسم عبارتست از فقدان بیضه در محل طبیعی آن: بیضه ای که درون اسکروتوم نیست و نمی توان آن را پس از گذشت چند ماه با دستکاری به درون اسکروتوم کشاند (1). بیضه های کریپتورکید یا وجود ندارند و یا نزول نکرده اند. بیضه غایب می تواند به علت آژنزی یا اختلال خونرسانی درون رحم (مانند تورشن) باشد. پسرانی که بیضه آن ها در دو طرف وجود نداشته باشد، آنورکیا دارند (2).
بسیاری از بیضه های کریپتورکید نزول نیافته هستند. این ناهنجاری زمانی اتفاق می افتد كه فرآیند نزول بیضه ها دچار توقف شود (شکل 1). چون بیضه در ناحیه شكمی شكل می گیرد (تكامل رویانی)، نزول و مهاجرت آن ممكن است در هر جایی از مسیر متوقف شود و یا در مسیر نزول، به محل غیر طبیعی نابجا یا اكتوپی منحرف شود (3).

شکل 1. A. بیضه ها در خط اوروژنیتال ظاهر می شوند (دو ماهگی). B. حفره coelomic به درون توده اسکروتال انواژینه شده و پروسس واژینالیس را می سازد (اواسط ماه سوم). C. بیضه ها با هدایت گابرناکولوم شروع به نزول به سمت اسکروتوم می کنند (ماه هفتم). D. پروسس واژینالیس به طور خودبخود مسدود می شود (اندکی بعد از تولد). اقتباس شده از: Langman J. Urogenital System. In: Medical Embryology, 4th ed, Williams and Wilkins, Baltimore 1981. p.263

بیضه نزول نیافته واقعی در مسیرش به سمت اسکروتوم دچار توقف شده است. این بیضه ها ممکن است درون شکم باقی بمانند و یا در کانال اینگوینال یا بلافاصله بیرون حلقه خارجی قابل لمس باشند (به ترتیب کانالیکولار و سوپرااسکروتال) (3). در مقابل، بیضه اکتوپیک که کمتر از 1 درصد بیضه های نزول نکرده را شامل می شود، به صورت طبیعی از حلقه خارجی نزول پیدا می کند ولی سپس به موقعیت نابجایی منحرف می شود (1). این بیضه ها را ممکن است در کیسه اینگوئینال سطحی (شایع ترین حالت)، ناحیه سوپراپوبیک، کانال فمورال، پرینه یا کمپارتمان اسکروتوال سمت مقابل (نادرترین حالت) قابل لمس باشند (4).
تعداد صفحه : 68
قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***