دانلود پایان نامه ارشد : سنتز کمپلکس های پلاتین (II) شامل لیگاند بی فسفین

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته شیمی معدنی

عنوان : سنتز کمپلکس های  پلاتین (II) شامل لیگاند
بی فسفین

دانشگاه شیراز

دانشکده علوم

پایان‌نامه کارشناسی ارشد در رشته شیمی معدنی

 

سنتز کمپلکس های  پلاتین (II) شامل لیگاند
بی فسفین

 

استاد راهنما

دکتر مهدی رشیدی

و

دکتر سید مسعود نبوی زاده 

دی ماه 1390

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

هدف از این مطالعه طراحی یک روش کلی برای سنتز یک سری از کمپلکس های  سیکلومتاله شده پلاتین (II) بوده که دارای یک لیگاند پل زن
(1,2-Bis[bis(pentafluoro-phenyl)phosphino]ethane), dfppe, است. از واکنش cis-[Pt(R)2(SMe2)2]، که در آن Me یا  R= para-tolyl (p-T)، با یک اکی والان از لیگاند 2-phenylpiridine,ppy، در استون محصول [Pt(R)(ppy)(SMe2)] بدست می آید. وقتیppy)(SMe2)])[Pt(p-T) با یک اکی والان از لیگاند dfppe در استون واکنش می دهد، کمپلکس [Pt2(p-T)2(ppy)2(mdfppe)] به دست می آید و 5/0 اکی والان از dfppe به صورت واکنش نکرده باقی می ماند.

وقتیppy)(SMe2)])[Pt(Me) با یک اکی والان از لیگاند dfppe در استون واکنش می دهد، کمپلکس      [PtMe(dfppe)(ppy-Ҟ1C)]به دست می آید .

از واکنش 5/0 اکی والان dfppe با [Pt(R)(ppy)(SMe2)] ، کمپلکس دو هسته ای متقارن       [Pt2(R)2(ppy)2(mdfppe)] به دست می آید. این کمپلکس ها با طیف سنجی چند هسته ای  NMR (1H, 31P) و تجزیه عنصری به طور کامل شناسایی شده اند .

مقدمه

  • 1- ملاحظات کلی

 

ترکیبات آلی فلزی، ترکیباتی می باشند که در آنها حداقل یک پیوند بین فلز مرکزی و اتم کربن برقرار شده باشد. این گونه از ترکیبات با افزودن لفظ ارگانو به اول فلز نامگذاری می شوند، مانند ترکیبات ارگانو پالادیم. علاوه بر این، فلزات گروه اصلی و شبه فلزات، مانند بور، سیلسیم، آرسنیک وسلنیوم می توانند ترکیبات آلی فلزی را ایجاد کنند. بعنوان مثال ترکیبات ارگانو منیزیم مانند یدو متیل منیزیم (MeMgI)، دی اتیل منیزیم (Et2Mg)، ترکیبات ارگانو لیتیم مانند بوتیل لیتیم (BuLi)، ارگانو مس مانند لیتیم دی متیل کوپرات (Li+[CuMe2])، ارگانو روی مانند کلرو اتوکسی متیل کربونیل روی (ClZnCH2C(=O)OEt)، و ارگانو بوران مانند تری اتیل بوران (Et3B) را می توان نام برد.

وضعیت بار قرار دادی در حالت معمولی بر روی ترکیبات آلی فلزی به این صورت است که بار منفی جزیی بروی اتم کربن قرار می گیرد که الکترونگاتیوته بیشتری دارد و بار مثبت جزیی بر روی فلز که الکتروپوزتیو است واقع می شود.

پیوند بین فلز و کربن بستگی به طبیعت یون فلزی و ترکیب آلی دارد که این عوامل باعث
می گردد که این پیوند یونی یا کووالانسی شود. ترکیبات آلی با سدیم و پتاسیم معمولاً پیوند یونی ایجاد می کنند. پیوند بین سرب، قلع، جیوه و غیره با ترکیبات آلی از نوع کوالانسی می باشد، پیوند بین لیتیم و منیزیم با ترکیبات آلی خواصی بین هر دو نوع پیوند را دارد.

ترکیبات آلی فلزی که دارای پیوندهایی با خواص بین یونی و کوالانسی هستند در صنعت بسیار مهم می باشند، زیرا آنها در محلولها پایدار و در واکنشها بصورت یونی عمل می کنند. دو دسته از این ترکیبات، ارگانو لیتیم و ارگانو منیزیم می باشند.

1 2- پیوند سیگمای پلاتین-كربن در كمپلكس های آلكیل و آریل

 

برخی از نظرات مفید در مورد كمپلكس هایی كه شامل پیوندهای سیگمای فلز-كربن است، در منابع علمی گزارش شده است.12-1

در كمپلكس های آلكیل-پلاتین (II)، پیوند سیگما از گروه آلكیل به پلاتین از طریق هم پوشانی اوربیتال هیبریدی پر sp3 اتم كربن آلكیل با اوربیتال هیبریدی خالی spxpydx2-y2 اتم پلاتین تشكیل می شود (این پیوند پلاتین-كربن به عنوان محور x تلقی می شود).13.اولین كمپلكس σ-آلكیل پلاتین (II) شناخته شده؛ trans-[PtIMe(PnPr3)2] در سال 1952 توسط Foss با همكاری Chatt و Shaw تهیه شد،13 در حالی كه كمپلكس هایی با پیوندهای سیگمای            كربن-پلاتین (IV) برای اولین بار بیش از 100 سال قبل گزارش شده اند.14

در كمپلكس های آریل–پلاتین (II) پیوندهای سیگما از هم پوشانی اوربیتال هیبریدی پر sp2 اتم كربن با اوربیتال هیبریدی خالی  spxpydx2-y2 اتم پلاتین تشكیل می شود. علاوه بر این احتمال تشكیل پیوندهای پای از هم پوشانی اوربیتال های پر pπ لیگاند آریل با اوربیتال های هیبریدی خالی پلاتین و پیوندهای پای برگشتی از اوربیتال های هیبریدی پر پلاتین به اوربیتال های خالی pπ* لیگاند آریل وجود دارد. بنابراین كمپلكس های آریل راحت تر از کمپلکس های آلکیل آماده و خالص سازی می شوند و پایدارتر از آنها می باشند.15

 

تعداد صفحه : 80

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***