دانلود پایان نامه ارشد : ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی فناوری اطلاعات

گرایش :مدیریت سیستم­های اطلاعاتی

عنوان : ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه علوم و فنون مازندران

 پایان­نامه

مقطع کارشناسی ارشد

رشته:

مهندسی فناوری اطلاعات گرایش مدیریت سیستم­های اطلاعاتی

عنوان/ موضوع

 ارائه مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط­های سرویس­گرا

استاد راهنما : دکتر بابک شیرازی، دکتر همایون موتمنی

استاد مشاور : دکتر علی­اصغر صفایی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب­و­کار با فراهم نمودن امكان طراحی و اصلاح مدل‌های كسب‌ و كار، امكان بهینه‌سازی مدل‌های كسب و كار را در سطح مدیریت، بدون نیاز به برنامه‌نویسی­ و یا حداقل برنامه‌نویسی مورد نیاز فراهم كرده و باعث افزایش سرعت انجام فرآیندهای سازمان، كاهش هزینه، افزایش سرعت به­روزرسانی و… می‌شوند. معماری مبتنی بر سرویس حالت بلوغ یافته معماری مبتنی بر اجرا، طراحی مبتنی بر واسطه و سیستم­های توزیع شده است كه رویكرد بسیاری از سیستم‌های مدیریت فرآیند فراهم نمودن زیرساخت مورد نیاز معماری‌های سرویس‌گرا است. در بسیاری از سیستم­ها، پیاده­سازی فرآیندها به شکل سرویس­هایی در نظر گرفته می­شود که تحت پوشش معماری سرویس­گرا قرار می­گیرند. بنابراین از معماری سرویس­گرا به عنوان یک چارچوب استاندارد با هدف افزایش چابکی در راستای واکنش سریع به تغییرات نیازمندی­های کسب­و­کار استفاده می­کنیم.

ویژگی باز بودن و انعطاف­پذیری معماری سرویس­گرا باعث به وجود آمدن چالش­های جدیدی در خصوص امنیت فرآیندهای کسب­و­کار شده است، چرا که سر­ و کار داشتن با شرایط غیرمنتظره در زمان اجرا می­تواند سبب بروز این مشکلات شود.

لذا در این پایان­نامه از چرخه­حیات سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار و معماری سرویس­گرا با لحاظ نمودن ویژگی­های امنیتی برای ارائه مدل امن در سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرا استفاده می­کنیم.

در ادامه ابتدا به بررسی ادبیات موضوع در جند حوزه مفاهیم اولیه معماری سرویس­گرا، امنیت و سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار پرداختیم. سپس کارهای انجام شده در زمینه معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار بررسی می­نماییم. در فصول آتی رویکرد مورد استفاده در تحقیق مطرح می­شود، در این راستا چرخه­حیات و معماری لایه­ای مرتبط با مدل پیشنهادی را ارائه می­دهیم. نهایتاً مدل پیشنهادی در قالب یک مطالعه موردی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و از دیدگاه­های مناسب ارزیابی شده است؛ و در ادامه نتایج تحقیق و کارهای آتی بیان شده است.

کلمات کلیدی: فرآیند کسب­و­کار­، سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار­، معماری سرویس­گرا­، امنیت.

 

فهرست رئوس مطالب

ردیف عنوان صفحه
1. فصل اول: مقدمه و کلیات تحقیق 1
1-1 مقدمه 2
1-2 طرح مسئله 3
1-3 سابقه تحقیق 4
1-4 فرضیات مسئله 5
1-5 توجیه ضرورت انجام تحقیق 5
1-6 هدف از اجرا 5
1-7 روش پژوهش و تکنیک­های اجرائی 6
1-8 ساختار پایان نامه 7
2. فصل دوم: ادبیات و پیشینه تحقیق 8
2-1 مقدمه 9
2-2 معماری سرویس­گرا 9
2-2-1 تعاریف معماری سرویس­گرا 10
2-2-2 سرویس 12
2-2-3 مفاهیم مرتبط با معماری سرویس­گرا 15
2-2-4 فناوری­های سازنده سرویس وب 17
2-2-5 یکپارچه­سازی سیستم­های سازمان و تعامل پذیری بین سازمانی به کمک SOA 20
2-2-6 چرخه­حیات معماری سرویس­گرا 21
2-2-7 مزایای معماری سرویس­گرا 23
2-3 امنیت نرم­افزار 23
2-3-1 مفاهیم پایه­ای امنیت 24
2-3-2 سیاست­های امنیتی 25
2-3-3 نیازمندی­های امنیتی 26
2-3-3-1 نیاز امنیتی اعتبارسنجی 27
2-3-3-2 نیاز امنیتی اختیار سنجی 28
2-3-3-3 نیاز امنیتی رازداری 28
2-3-3-4 نیاز امنیتی حفاظت از داده 29
2-3-3-5 نیاز امنیتی جامعیت 30
2-3-2 امنیت و معماری سرویس­گرا 31
2-4 مدیریت فرآیند کسب­و­کار 36
2-4-1 چرخه­حیات مدیریت فرآیند کسب­و­کار 38
2-4-2 سیستم مدیریت فرآیند کسب­و­کار 41
2-4-2-1 بخش­های اصلی مربوط به یک BPMS 43
2-4-2-2 بخش­های جانبی مربوط به یک سیستم BPMS 44
2-5 مدیریت فرآیند کسب‌وکار و معماری سرویس­گرا 44
2-5-1 مروری بر برخی متدلوژی‌های معماری سرویس­گرا 46
2-5-2 بررسی مدل­ها و سامانه­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرا 49
2-5-2-1 مدل چهارقلوی معماری سرویس­گرای مسیر چابک 49
2-5-2-2 سامانه­های یکپارچه مدیریت فرآیند کسب­و­کار و SOA 50
2-6 نتیجه­گیری 55
3. فصل سوم: روش تحقیق 56
3-1 مقدمه 57
3-2 نگاه کلی و هدف از ارائه مدل پیشنهادی 57
3-3 معرفی مدل پیشنهادی 60
3-3-1 معرفی چرخه­حیات مدل پیشنهادی 61
3-3-2 شرح کامل فازهای چرخه­حیات مدل پیشنهادی 66
3-3-3 ارتباط میان مدیریت فرآیند کسب­و­کار و معماری سرویس­گرا در مدل پیشنهادی 79
3-3-4 معماری لایه­ای مدیریت فرآیند کسب‌وکار سرویس­گرای امن 80
3-3-5 نیازمندی­های امنیتی مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن 84
3-3-6 مؤلفه‌های امنیتی مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن 89
3-4 نتیجه­گیری 95
4. فصل چهارم: محاسبات و یافته­های تحقیق 97
4-1 مقدمه 98
4-2 مطالعه موردی 98
4-2-1 استخراج نیازمندی­های عمومی در راستای مدل پیشنهادی 98
4-2-2 استخراج نیازمندی­های امنیتی سیستم در راستای مدل پیشنهادی 100
4-2-3 طراحی و مدل­سازی فرآیند در راستای مدل پیشنهادی 105
4-2-4 بررسی تأثیرات مدل پیشنهادی بر مورد مطالعاتی نسبت به رویکرد قبلی 115
4-2-5 قابلیت­های امنیتی مدل پیشنهادی 116
4-2-6 مقایسه سیستم فعلی با سیستم مدیریت فرآیند کسب­و­کار سرویس­گرای امن 117
4-2-7 بررسی محدودیت­های مدل پیشنهادی 119
4-3 نتیجه­گیری 119
5. فصل پنجم: نتیجه­گیری و پیشنهادات 120
5-1 خلاصه تحقیق 121
5-2 نتایج تحقیق 122
5-3 مزایای تحقیق 122
5-4 نوآوری­های تحقیق 123
5-5 کارهای آینده 124
6. پیوست­ها و ضمایم 125
ضمیمه الف کدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس احراز هویت 126
ضمیمه ب کدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس پرداخت آنلاین 129
ضمیمه ج کدهای WSDL مربوط به مشخصه سرویس صدور فاکتور 130
ضمیمه د اشکال مربوط به فرآیند اعتبارسنجی مهارت 133
ضمیمه ‌و مقالات استخراج شده از پایان­نامه 136
ضمیمه ه واژه­نامه انگلیسی به فارسی 139
ضمیمه ی واژه­نامه فارسی به انگلیسی 141
7. منابع و مآخذ 149

مقدمه

امروزه سازمان­ها برای ارائه محصولات و خدمات مناسب به مشتریان و حفظ و ارتقای جایگاه راهبردی خود باید از چالاکی و سرعت مناسبی برخوردار باشند تا در صورت بروز مسائل و مشکلات مختلف بتوانند مدل کسب­و­کار خود را تغییر داده و آن­را بهبود دهند. سازمان­هایی که برای رسیدن به اهداف سازمان از فناوری اطلاعات استفاده می­کنند، هنگامی که بخواهند تغییری را در سیستم اعمال کنند باید تمامی جنبه­های آن ازجمله فرآیندها، قوانین، کاربران، مدل داده­ای و… را تغییر دهند؛ لذا برای انعطاف در برابر تغییرات به سیستم­هایی نیاز است که علاوه بر امکان استقرار مدل کسب­و­کار فعلی، امکان بهبود مدل کسب­وکار را نیز داشته باشد. با ظهور معماری سرویس­گرا، دریچه تازه­ای برای طراحی انعطاف­پذیر سیستم­های سازمانی به روی معماران نرم­افزار گشوده    شده­است. در این معماری، سیستم به صورت سرویس­های کاملاً استاندارد، مستقل از پلتفرم، قابل توسعه و انعطاف­پذیر تحلیل و طراحی شده و پیاده­سازی می­شود. معماری سرویس­گرا از دو عنصر اساسی سرویس و پیام تشکیل شده است. هر سرویس شامل دو قسمت رابط­ سرویس و پیاده­سازی آن می­باشد. پیاده­سازی هر سرویس با هر فناوری و روی هر سکویی[1] امکان­پذیر است، لذا سرویس نهایی مستقل از سکو و فناوری خواهد بود. هر سرویس، منطق کسب­و­کار و داده مخصوص به خود را دارد و سرویس­ها از یکدیگر مستقل هستند؛ در نتیجه با تغییر یک سرویس، سایر سرویس­ها دست‌خوش تغییر قرار نمی­گیرند. هر سرویس برای استفاده از عملکرد و یا داده­های سایر سرویس­ها به رابط آن سرویس پیام می­فرستد و پاسخ خود را در قالب یک پیام دریافت می­کند. سرویس­ها      می­توانند با قرار گرفتن در کنار یکدیگر و هم­نوایی[2] سرویس­ها با هم، کلان – فرآیندهای کسب­ و­ کار را پیاده­سازی نمایند.

با وجود آنکه نسل قبلی سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار از گذشته تا به حال تحت قالب سیستم­های گردش کار حضور داشته است، اما این مفهوم در حال حاضر و با فراگیر شدن معماری سرویس­گرا و فناوری­ها و استاندارهای مربوط به آن شیوع بیشتری یافته است. به عبارتی در سال­های اخیر دو مفهوم معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار سبب هم­افزایی و تقویت یکدیگر شده­اند. سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار سیستم­های مدیریتی هستند که کلیه فرآیندهای کلان و خرد سازمان را خودکار می­نمایند. این سیستم­ها امکان شناسایی، مدل­سازی، استقرار، اجرا، مدیریت وظایف، یکپارچه­سازی با سایر سیستم­های اطلاعاتی، کنترل و بهبود فرآیندهای کسب­و­کار سازمانی را به صورت استاندارد در اختیار سازمان قرار می­دهند. با همه مزایای گفته­ شده برای معماری سرویس­گرا باید به این نکته توجه کرد که این معماری دارای نقاط ضعفی هم می­باشد چرا که قابلیت انعطاف­پذیری و ویژگی باز بودن معماری سرویس­گرا سبب بروز مشکلات امنیتی و چالش­های جدیدی در این زمینه شده است؛ لذا اعمال مکانیسم­های امنیتی در سیستم­های مدیریت فرآیند  کسب­و­کار مبتنی بر معماری سرویس­گرا سبب ارائه مدلی امن برای این سیستم­ها خواهد شد که در این پایان­نامه به آن می­پردازیم.

در این فصل نگاهی به معرفی مسئله­ای که پژوهش بر حل آن تمرکز دارد، سابقه تحقیق، فرضیات موضوع و توجیه ضرورت خواهیم داشت. پس از پرداختن به موضوع تحقیق و ضرورت بحث، به ارائه­ی اهداف خواهیم پرداخت. در انتها نیز روش تحقیق، ساختار و محتوای فصول تحقیق به طور مختصر ارائه خواهد شد.

1-2 طرح مسئله

در سیستم­های اطلاعاتی سنتی، مدل­سازی اطلاعات را نقطه شروع تصور می­کردند و برای مدیریت فرآیندهای کسب­و­کار به یک پشتیبان سیستمی نیاز داشتند، که این موضوع را تحت عنوان مدیریت گردش کار مطرح کردند[4]. مدیریت گردش کار شامل فعالیت­ها و فرآیندهای در حال گردش است که برای حفظ تعادل و برقراری روند ارتباطی بین فعالیت­ها به یک سامانه مدیریتی نیاز دارد. در سازمان­های تجاری نیز گردش کارها یا گردش فعالیت­ها نقش گردش فرآیندهای کسب­و­کار را دارند که در تحقق سیستم­های اطلاعاتی سازمان نقش حیاتی را ایفا می­کنند و می­توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند؛ برای این تعامل نیاز به اداره، پیکربندی، مدیریت، مدل‌سازی، طراحی و تحلیل مناسب می­باشد که این اعمال تحت عنوان مدیریت فرآیند کسب­و­کار تعریف می­شود. در سیستم­های پیشین، کنترل و گردش فرآیندهای کسب­و­کار داخل سازمان اکثراً دستی بود اما امروزه تکنولوژی­های مطرح فناوری اطلاعات در این سیستم­ها مورد استفاده قرار می­گیرد [5]. با استفاده از معماری سرویس­گرا، فرآیندهای کسب­و­کار معنای واقعی خود را پیدا کرده­اند، چرا که هدف این معماری اتصال سست در ارتباطات بین مؤلفه‌های نرم­افزاری است؛ لذا می­توان گفت اهداف مدیریت فرآیند کسب‌وکار و معماری سرویس­گرا با هم منطبق هستند، زیرا فرآیندها طراحی شده و پیاده­سازی آن‌ها به صورت اتصال سست صورت می­پذیرد [6]. امروزه معماری سرویس­گرا برای ساخت راه­حل­های سازمانی مبتنی بر سرویس مورد استفاده قرار می­گیرد، به طوری که این سرویس­ها به عنوان یک مؤلفه مستقل و هم‌راستا با کسب­و­کار برای انجام فرآیندهای کسب­و­کار استفاده می­شوند[7].

معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب­و­کار رابطه تنگاتنگی با یکدیگر دارند و می­توان گفت در کنار یکدیگر معنای واقعی خود را پیدا می­کنند[8]؛ لذا استفاده از هر دوی آن‌ها نیازمند مدلی برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار است که مبتنی بر معماری سرویس­گرا باشد. معماری سرویس­گرا بدون داشتند یک مدل امنیتی، بیشتر به یک معماری فانتزی و رویایی شباهت خواهد داشت تا یک گونه عملیاتی و قابل اجرا لذا برای پوشش دادن به خلأ های امنیتی آن، به ارائه راه­حلی مبنی بر مدل امن باید تمرکز نمود. موضوع اصلی این تحقیق در بر گیرنده مدلی امن برای سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار در محیط‌های سرویس­گرا می­باشد.

1-3 سابقه تحقیق

با پیشرفت تکنولوژی و همچنین با توجه به نیاز روزافزون به فناوری اطلاعات، بسیاری از سازمان­ها به استفاده از فناوری اطلاعات روی آورده­اند بنابراین بر روی معماری سرویس­گرا تحقیقات فراوانی صورت گرفته است. در حالی که در زمینه مدیریت فرآیند کسب کار به دلیل نو بودن تحقیقات کمتری نسبت به معماری سرویس­گرا انجام شده است. شرکت­های بزرگی چون اوراکل، آی­بی‌ام بر روی سامانه­های مدیریت فرآیند کسب و کار با رویکرد معماری سرویس­گرا تحقیقاتی انجام داده­اند و کارهای با ارزشی را در این زمینه انجام داده­اند[9].

قوانین مربوط به مدیریت فرآیند کسب و کار به رهبران سازمان کمک می­کند تا بتوانند فرآیندهای سودمند را شناسایی کنند. قوانین فوق متخصصین این حیطه را برای امتحان و مدل‌سازی فرآیندها درگیر می­کند[10] . معماری سرویس­گرا نیز برای استقرار و پیاده­سازی سریع این فرآیندها به­کار برده می­شود[11]. ایجاد دیدگاهی نزدیک‌تر میان مدیریت فرآیند کسب و کار و معماری سرویس­گرا و بیان روند همگرایی آن‌ها توسط فوزی کامون صورت گرفته است[12].

امروزه در پاسخ به چالش­های ناشی از پیچیدگی و تنوع سیستم­های اطلاعاتی که کسب و کار با آن روبرو می­باشد یینی لیو و همکارانش یک راه­حل برای ترکیب معماری سرویس­گرا و مدیریت فرآیند کسب و کار پیشنهاد داده­اند[13]. همچنین کارهای با ارزش دیگری نیز در این زمینه انجام شده­است که ما در فصل دو به برخی از آن‌ها اشاره می­کنیم.

1-4 فرضیات مسئله

برای ارائه مدلی امن در سیستم­های مدیریت فرآیند کسب­و­کار مبتنی بر معماری سرویس­گرا یک سری مفروضات پیش­رو داریم که عبارتند از

  • معماری سرویس گرا که هم راستای فرآیندهای کسب و کار می­باشد.
  • چرخه حیات سیستم‌های مدیریت فرآیند کسب و کار و مدل­های موجود.
  • چرخه حیات معماری سرویس­گرا و مدل­های مطرح شده در این زمینه.

تعداد صفحه :159

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می شود.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***