دانلود پایان نامه ارشد:مروری بر تاثیر آلاینده های کشاورزی بر آبزیان

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی

عنوان:مروری بر تاثیر آلاینده های کشاورزی بر آبزیان

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه

رشد فزاینده جمعیت‚ شرایط نامطلوب اقتصادی جهان خصوصا جهان سوم‚ کمبود مواد غذایی‚ گرسنگی و بیماری از جمله مسایل در زمینه اقتصاد و کشاورزی می باشند. آفات و بیماری ها همه ساله خسارات هنگفتی به زارعان و کشاورزان وارد می آورد. جهت حفظ محصولات کشاورزی‚ سمپاشی های مکرر‚ بی رویه و ناگاهانه ای انجام می شود که متاسفانه علاوه بر مقاومت آفات‚ موجبات آلودگی محیط را فراهم آورده و اثراتی در موجودات زنده ایجاد می نماید.

امروزه آلودگی محیط زیست و بویژه محیط زیست دریا، جوامع انسانی و موجودات زنده را درگیر مشکلات جدی و غیرقابل جبران نموده است. ورود منابع آلاینده به آب­ها، تجمع آنها در آبزیان و انتقال به سطوح بالاتر شبکه غذایی بواسطه خطراتی که برای انسان هاوسایر موجودات بوجودمی آورد،اکنون زنگ خطری رابرای جوامع بشری به صدادرآورده است.

بسیاری از آلاینده­های زیست محیطی طی فرآیند­های مختلف (بارش، تخلیه فاضلاب و پساب­ها، سیلاب و…) وارد منابع آبی مثل آب­های جاری،آب­های زیرزمینی ودر نهایت دریا­ها و دیگر اکوسیستم­های آبی می‌شود. پس از ورود این آلاینده ها به بدنه محیط­های آبی در سه سطح می­توانیم به ردیابی رفتار آنها بپردازیم: ستون آب،رسوبات کف،بیومس آبزیان (گروه­های گیاهی و جانوری) بدین­ صورت که آب یا رسوب حاوی آلاینده‌ها بترتیب با مصرف توسط موجوداتی از قبیل پلانکتون­ها و گیاهان و بی‌مهرگان کفزی و موجوداتی که از نظر تغذیه­ای وابسته به رسوبات می­باشند،موادآلاینده خودرابه سطوح تغذیه‌ای بالاتر انتقال می­دهند.درسطوح بالاترروندانتقال ادامه می­یابدوبراساس روابط تغذیه­ای (طول زنجیره، رژیم تغذیه­ای موجود و …) غلظت این عناصر به مرور افزایش یافته و اثرات تجمعی این فلزات منجر به تشدید اثرات سمی و آلایندگی این عناصر شده و بیماری­هایی را در آبزیان ایجاد می­نماید .

۱-۲ آلودگی

آلودگی عبارت اند از افزایش مقدار هر معرف اعم از شیمیایی‚ فیزیکی یا بیولوژیکی که موجب تغییر خواص و نقش اساسی آب در مصارف ویژه اش شود.

منابع آلاینده به دو دسته تقسیم می شوند:

۱ – کانون دار

۲ – بدون کانون

که در بین منابع آلاینده بدون کانون , اثر بیشتری برکیفیت آب دارند.

در یکی از مطالعات آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا تخمین زده شد که منابع آلودگی بدون کانون دربیش از ۶۵ درصد بار آلودگی کلی آبهای سطحی درون آمریکا سهم دارند(EPA, 1989).

در مقیاس ملی فعالیت های کشاورزی اغلب عمده ترین منشاءمنابع آلاینده بدون کانون می باشند.

 

1-3 آلاینده های آبی از حیث نوع آلاینده شامل ۸ گروه اصلی می باشند :

  • مواد نفتی
  • آفت کش ها و علف کش ها
  • فلزات سنگین
  • مواد آلی زائد
  • میکرو ارگانیسم ها
  • آلودگی گرمایی
  • زباله های خطرناک
  • رسوبات

 

1-4 انواع آلودگی:

الف- آلودگی صنعتی

ب- باران اسیدی

ت- آلودگی کشاورزی

ج- سایر منابع آلوده کننده

5-1 این آلاینده ها خود بر اساس رفتار اکولوژیک و نحوه آلایش به گروه های زیر تقسیم می شوند:

الف- آلاینده های شیمیایی

ب- بیولوژیکی

ج- مواد فیزیکی

6-1 از حیث اکولوژیک( پایداری در محیط) شامل :

  • قابل تجزیه
  • غیر قابل تجزیه

 

۱-۴-۱- الف- آلودگی صنعتی: بسیاری از ضایعات صنعتی که در داخل آب تخلیه می شوند مخلوطی از مواد شیمیایی هستند که از بین بردن آنها سخت است. برخی از ضایعات صنعتی همچنین سمی نیز هستند. که به سختی کنترل می شوندو با توجه به مقدارشان یک مشکل بزرگ می سازند . بعضی از کمپانی ها برای کاهش هزینه های خود تلاش می کنند از طریق غیر قانونی اقدام به دفع ضایعات شیمیایی در داخل آب می نمایند.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :62

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***