دانلود پایان نامه ارشد:بررسی اثر متقابل تراکم گیاهی با مواد تغذیه ای در رقابت گندم Triticum aestivum L. با علف های هرز

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته کشاورزی

گرایش:زراعت

عنوان:بررسی اثر متقابل تراکم گیاهی با مواد تغذیه ای در رقابت گندم  Triticum aestivum L. با علف های هرز

دانشکده کشاورزی

گروه زراعت و اصلاح نباتات

پایان نامه کارشناسی ارشد

(گرایش زراعت)

عنوان:

بررسی اثر متقابل تراکم­ گیاهی با مواد تغذیه­ای در رقابت گندم Triticum aestivum L. با علف­های هرز

استادان راهنما:

دکتر عبدالرضا سیاهپوش-دکتر عبدالمهدی بخشنده

استادان مشاور:

دکتر سید عطاءاله سیادت-دکتر محمد رضا مرادی تلاوت

بهمن ۱۳۹۳

مقطع تحصیلی: کارشناسی ارشد                                                                             گرایش: زراعت

استادان راهنما: دکتر عبدالرضا سیاهپوش-دکتر عبدالمهدی بخشنده               تاریخ دفاع: بهمن۱۳۹۳

استادان مشاور: دکتر سید عطاءاله سیادت-دکتر محمد رضا مرادی تلاوت

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول

مقدمه

گندم یکی از قدیمی ترین گیاهان کره زمین است که انسان آن را کشت و کار و مورد استفاده قرار داده است. عملکرد دانه گندم از دهه ۱۹۵۰ افزایش چشمگیری یافته است. افزایش محصول گندم به عوامل مختلفی بستگی دارد، ولی تمامی محقّقان معتقدند که افزایش عملکرد در واحد سطح از اولویّت مهمی برخوردار است. یکی از این عوامل، ایجاد شرایط مطلوب و کاهش خسارت ناشی از تنش­های محیطی برای رسیدن به حداکثر عملکرد می­باشد(هاپکینز،۱۳۸۵)، بر خلاف جانوران، گیاهان به علت حضور ثابت در یک مکان ناچار به تحمّل تنش­ها هستند. تنش یا استرس واژه ای است که اولین بار توسط بیولوژیست­ها در مورد موجودات زنده به کار برده شد. بعدها این اصطلاح از علم فیزیک گرفته شد و آن را به عنوان هر عاملی که امکان بالقوه وارد آوردن صدمه به موجودات زنده را دارد، تعریف نمودند. تنش­ نتیجه روند غیر عادی فرایندهای فیزیولوژیک است که از تاثیر یک یا ترکیبی از عوامل زیستی و محیطی حاصل می­شود. همانطوری که در تعریف فوق آمده است، تنش­های محیطی، معمولا به تنش­های زنده و غیر زنده تقسیم شده اند که در بین تنش­های زنده، علف­های هرز بیشترین خسارت را به گیاهان زراعی وارد می­کنند (هاپکینز۱۳۸۵؛ کافی و همکاران،۱۳۸۸ و سنجری و همکاران،۲۰۰۶). زیرا گیاهان زراعی و علف­های هرز برای بدست آوردن مواد غذایی، آب، نور و فضا با یکدیگر رقابت می­کنند. هنگامی که گیاه زراعی و علف­ هرز نزدیک به یکدیگر رشد می­کنند، رقابت شروع می­شود و وقتی که تأمین هر یک از عوامل ضروری رشد کمتر از مقدار مورد نیاز علف­ هرز شود، علف­ هرز با داشتن خصوصیت سازگاری بیشتر و رشد سریع تر می­تواند رشد گیاه زراعی را در زیستگاه اصلی تحت تأثیر قرار داده و پتانسیل تولید آنرا کاهش دهد. بنابراین شناسایی و كنترل علفهای هرز می­تواند در افزایش عملكرد و بهره وری اقتصادی نقش اساسی داشته باشد (میرکمالی و همکاران ، ۲۰۰۶، نقل از مقاله تأثیر تراكم و تاریخ كاشت گندم پاییزه بر تراكم و زیست توده علف های هرز در شرایط آب و هوایی شیروان، قربانی و همکاران، ۱۳۹۱). تنش توان آسیب رسانی دارد که به صورت نتیجه یک متابولیسم غیر عادی اتفاق افتاده و ممکن است به صورت کاهش رشد، مرگ گیاه و یا مرگ اندامی ازگیاه بروز کند. چنانچه تنش­های محیطی حادث نمی­شدند، عملکردهای واقعی باید برابر با عملکردهای پتانسیل گیاهان می­بود، در حالیکه در بسیاری از گیاهان زراعی متوسط عملکرد گیاهان کمتر از ۱۰ تا ۲۰درصد پتانسیل عملکرد آنان است (ساتوره و اسلافر، 2005).

در بعضی از نقاط کره زمین، به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی، عوامل تنش زا، در تولید محصولات کشاورزی تاثیر منفی بیشتری دارند و کشاورزی در آن مناطق با تحمّل هزینه بیشتر و بازده کمتر صورت می­گیرد. ایران یکی از کشورهایی است که در اکثر نقاط آن تنش­های مهم غیرزنده نظیر خشکی، شوری، گرما و باد و تنش­های زنده مثل قارچ­ها، باکتری­ها، ویروس­ها، حشرات و علف­های هرز موجب کاهش عملکرد، از بین رفتن حاصلخیزی خاک و در مواردی عدم امکان تداوم کشاورزی گردیده است.

برای تأمین گندم مورد نیاز كشور و رسیدن به خودكفایی، باید به افزایش توان تولید و حفظ حداكثر پتانسیل موجود توجه داشت .بنابراین شناسایی و كنترل علف­های هرز می­تواند در افزایش عملكرد و بهره وری اقتصادی نقش اساسی داشته باشد (میرکمالی و همکاران ، ۲۰۰۶) . در این بین محصولاتی که سریعتر می­توانند پوشش خود را ببندند نسبت به محصولاتی که پوشش آنها دیرتر بسته می­شود یا قادر به این کار نیستند، قابلیت بیشتری برای رقابت با علف­های هرز دارند. در بین محصولات یکساله، غلات دانه ریز و دانه­های روغنی از محصولاتی هستند که پوشش آنها سریعتر بسته می­شود و پوشش متراکم و رقابتی را تشکیل می­دهند. در مورد غلات قابلیتهای زیادی برای گسترش روشهای غیر مستقیم کنترل علف­های هرز وجود دارد. از آنجا که رقابت بین گیاهان بر اثر مجاورت آنها با یکدیگر به وجود می­آید، شاید بتوان رقابت را تابعی از تراکم گیاهی توصیف کرد که با تغییر تراکم گیاهان زراعی، جمعیت علف­های هرز را می­توان کاهش داد. رقابت یکی از ارزان­ترین و کاربردی ترین روش­ها برای کنترل علف­های هرز توسط کشاورزان است.

در مزارع گندم ایران بیش از ۲۰۰ گونه علف­ هرز وجود دارد که تعدادی از آنها علف­های هرز مهم و بسیار خسارت زا و تعدادی از آنها اهمیت کمی دارند. با این حال بسیاری از کشاورزان بدون آگاهی از یافته­های تحقیقاتی و اصول علمی در استان خوزستان مشغول تولید گندم بوده و به دلیل عدم استفاده از ارقام مناسب ، تراکم مطلوب ، رعایت مصرف بهینه کودشیمیایی و علفکش­ها علاوه بر مشکلات علف­های هرز، مشکلات زیست محیطی فراوانی را ایجاد کرده اند. افزایش مقاومت به علف کش­ها و نگرانی عمومی درباره اثر جانبی آنها ، موجب فشار زیاد به کشاورزان برای کاهش استفاده از علفکشها شده است، که نتیجه آن منجر به بسط راهبردهای مدیریت تلفیقی علف­های هرز بر پایه استفاده از دیگر شیوه های جایگزین کنترل شیمیایی و منطقی کردن استفاده از علف­کش­ها، مورد توجه قرار گرفته است.

یکی از راه­های کاهش رقابت علف­های هرز، استفاده از تراکم بهینه گیاه زراعی است. با افزایش تراکم مناسب و بهبود پوشش گیاهی در مراحل اولیه رشد ، گیاه زراعی می­تواند با علف­های هرز مجاور مقابله ­کند، بدون آنکه علف کشی مصرف شده باشد. البته انتخاب تراکم گیاهی باید به نحوی باشد که زمینه رقابت درون گونه ای، بین بوته­های گندم را باعث نشود. این موضوع هم اکنون در مدیریت پایدار علف­های هرز یعنی استفاده از عوامل به زراعی از جمله تراکم گیاهی پذیرفته شده است.

از طرفی استفاده از عناصر غذایی از جمله عناصر مغذی برای کاهش اثر گذاری رقابت علف­های هرز با گندم نیز در بررسی­های مختلف مدنظر بوده است. بواسطه تغذیه مناسب گندم، بهبود رشد گیاهی و افزایش توان گیاه زمینه بروز رقابت بین گونه­ای را کاهش می­دهد. به عبارت دیگر تقویت گیاه از طریق عناصر مغذی در حد مناسب، باعث ایجاد اندام­ها و بافت­های مناسب گیاهی شده و توان رقابتی گندم را در استفاده از امکانات محیطی مانند آب و نور را فراهم می­کند و برتری خود را نسبت به علف­های هرز نشان می­دهد.

اثر متقابل تراکم گیاهی بهینه و عناصر ریز مغذی ضروری گندم زمینه استقامت و پایداری گندم را در مقابله با علف­های هرز آن فراهم می­کند و زمینه را در راستا نیاز کمتر به مصرف مواد شیمیایی آلوده کننده محیط مهیا خواهد نمود. از آنجایی­که در این زمینه در خوزستان اطلاعات اندکی موجود است. لذا بررسی در این زمینه برای افزایش تواید گندم در منطقه می­تواند مفید و ضروری ­باشد.

فرضیه ها

۱- با استفاده از عناصر مغذی به همراه عامل به زراعی تراکم می­توان پتانسیل مطلوب گندم را برای مقابله با علف­های هرز آن ایجاد نمود.

۲- با افزایش تراکم گندم جمعیت علف­های هرز کاهش می­یابد.

اهداف اصلی

۱- بررسی اینکه آیا عناصر مغذی به همراه عامل به زراعی تراکم می­توانند پتانسیل مطلوب گندم را برای مقابله با علفهای هرز در غیاب علف کش فراهم آورند.

۲- بررسی کنترل علف­های هرز جهت افزایش تولید در واحد سطح.

۳- افزایش قدرت رقابت گندم در برابر علف­های هرز با استفاده از عناصر مغذی.

اهداف فرعی

۱- در کدام سطح از عناصر مغذی توانایی رقابت گندم با علف هرز بیشتر است؟

۲-تعیین تراکم مطلوب کاشت

نوآوری

اثر متقابل تراکم گیاهی بهینه و عناصر ریز مغذی ضروری گندم زمینه استقامت و پایداری گیاه را در مقابله با علف­های هرز آن فراهم می­کند و در این راستا نیاز به مصرف مواد شیمیایی آلوده کننده محیط نیز نخواهد بود.

در این زمینه در گندم منطقه خوزستان اطلاعات به اندازه کافی موجود نیست. لذا بررسی جنبه های رقابتی این موضوع می­تواند در مدیریت علفهای هرز گندم مفید واقع شود.

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

مروری بر پژوهش های انجام شده

مقدمه

ﮔﻨﺪم۱ﻳﻜﻲ از ﻣﻬـﻢ ﺗـﺮﻳﻦ و ﭘــﺮ ﻣﺼــﺮف ﺗــﺮﻳﻦ ﮔﻴﺎﻫــﺎن زراﻋــﻲ ﺟﻬــﺎن ﻣــﻲ ﺑﺎﺷــﺪ ﻛــﻪ ﺣﺪود ۶۰ ﺗﺎ ۷۰ درﺻﺪ اﻧﺮژی ﻏﺬاﻳﻲ اﻧﺴـﺎنﻫـﺎ را ﺗـﺎﻣﻴﻦ ﻣــﻲﻛﻨــﺪ، اﻳــﻦ ﻣﺤﺼــﻮل ﺑــﺎ ﺗــﺎﻣﻴﻦ ﺑــﻴﺶ از ۴۰ درﺻــﺪ ﻛﺎﻟﺮی و۵۰ درﺻــــﺪ ﭘــــﺮوﺗﺌﻴﻦ ﻣــــﻮرد ﻧﻴــــﺎز در، ﺟﻴﺮه ﻏﺬاﺋﻲ ﺟﺎﻣﻌﻪ اﻳﺮاﻧﻲ، از اﻫﻤﻴﺖ ﺑﺴﺰاﺋﻲ ﺑﺮﺧـﻮردار اﺳـﺖ (مهاجرانی و غدیری ۲۰۰۲؛ حسن زاده گورتپه و همکاران، ۲۰۰۸). اﻳﺠﺎد ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﺑﻪ ﻋﻠﻒﻛﺶ ﻫﺎ در ﺑﺮﺧﻲ از ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز، ﻋﺪم وﺟﻮد ﻋﻠﻒﻛـﺶﻫـﺎی اﻧﺘﺨﺎﺑﻲ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺮای ﻛﻨﺘﺮل ﮔﻮﻧﻪﻫﺎﻳﻲ از ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫـﺮز و ﺗﺎﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﻣـﺪﻳﺮﻳﺖ ﺗﻠﻔﻴﻘـﻲ آنﻫـﺎ، راﻫﺒـﺮد ﺟﺪﻳـﺪی را ﺑﺮای ﻛﻨﺘﺮل ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز ﻣﻲﻃﻠﺒﺪ. از ﻃـﺮف دﻳﮕـﺮ در راﺳﺘﺎی ﻛـﺎﻫﺶ آﻟـﻮدﮔﻲ ﻣﺤـﻴﻂ زﻳﺴـﺖ و ﻫﺰﻳﻨـﻪﻫـﺎی ﺗﻮﻟﻴﺪ، ﻛﺎﻫﺶ ﻣﺼﺮف ﻋﻠﻒﻛﺶ ﻫﺎ ﻧﻴﺰ ﺿﺮورﺗﻲ اﺟﺘﻨﺎب ﻧﺎﭘﺬﻳﺮ اﺳﺖ (جعفرنژاد و رحمانیان، ۲۰۰۳). ﻳﻮﻻف وﺣﺸﻲ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻣﺘﺪاولﺗﺮﻳﻦ ﻋﻠﻒﻫﺮز ﮔﻨﺪم در دﻧﻴﺎ ﺷﻨﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪه اﺳﺖ (پورآذر و جهدیری، ۲۰۰۲؛ حسن زاده–دلوئی و همکاران،۲۰۰۲؛ منتظری، ۲۰۰۷). ﻣﻴﺰان ﺗﺎﺛﻴﺮ ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز ﺑﺮ ﻋﻤﻠﻜـﺮد ﮔﻨـﺪم ﺑـﻪ ﻋﻮاﻣـﻞ ﻣﺨﺘﻠﻔﻲ از ﺟﻤﻠﻪ ﮔﻮﻧﻪ و ﺗﺮاﻛﻢ ﺑﻮﺗﻪ ﻋﻠﻒﻫﺮز، ﻧﻮع رﻗـﻢ ﮔﻨــﺪم، ﻣﻴــﺰان و زﻣــﺎن ﻛــﻮد ﻣﺼــﺮﻓﻲ، ﺗــﺎرﻳﺦ ﻛﺎﺷــﺖ و ﻓﺎﺻﻠﻪ ردﻳـﻒﻫـﺎی ﻛﺸـﺖ و ﺳـﺎﻳﺮ ﺷـﺮاﻳﻂ اﻛﻮﻟﻮژﻳـﻚ ﺑﺴﺘﮕﻲ دارد (منتظری، ۲۰۰۷). وﺟﻮد ﻳـﻮﻻف وﺣﺸـﻲ در ﻣﺰارع ﺑﺎﻋﺚ اﻓﺰاﻳﺶ ﻫﺰﻳﻨﻪﻫﺎی ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻧﺎﺷﻲ از ﻛﻨﺘـﺮل

  1. Triticum aestivum L.

ﺗﻮﻟﻴﺪ ﻧﺎﺷﻲ از ﻛﻨﺘـﺮل ﺷــﻴﻤﻴﺎﻳﻲ و زراﻋــﻲ، ﻛــﺎﻫﺶ ﻛﻴﻔﻴــﺖ ﻣﺤﺼــﻮل، ﻛــﺎﻫﺶ ﻋﻤﻠﻜــﺮد و اﻓــﺰاﻳﺶ ﻫﺰﻳﻨــﻪ ﺗﻤﻴــﺰ ﻛــﺮدن ﺑــﺬر ﻣــﻲﺷــﻮد (پورآذر و غدیری، ۲۰۰۲). ﺑﻮﺳــــﺎن و ﻣﺎﻛﺴﻮل (۲۰۰۰)، ﺑﻴﺎن داﺷﺘﻨﺪ ﻛﻪ ﺗـــﺮاﻛﻢﻫﺎی ۶۰ ﺗـــﺎ ۹۰ ﺑﻮﺗـــﻪ ﻳـــﻮﻻف وﺣﺸـــﻲدر ﻣﺘـــﺮ ﻣﺮﺑـــﻊ در ﺗـــﺮاﻛﻢ ﻣﻄﻠـــﻮب ﮔﻨـــﺪم ، ﻣﻨﺠـــﺮ ﺑـــﻪ ۵۵ درﺻﺪ ﻛـﺎﻫﺶ ﻋﻤﻠﻜـﺮد آن ﻣـﻲ ﺷـﻮد. ﻛﺎرﻟﺴـﻮن و ﻫﻴﻞ (۱۹۸۵)، ﺳـﻄﻮح ﻣﺨﺘﻠـﻒ ﺗـﺮاﻛﻢ ﮔﻨﺪم از ۱۱۳ ﺗﺎ ۷۰۰ ﺑﻮﺗﻪ در ﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑـﻊ و ﺗـﺮاﻛﻢ ﻳـﻮﻻف وﺣﺸــﻲ را از ﺻــﻔﺮ ﺗــﺎ ۳۰۰ ﺑﻮﺗــﻪ در ﻣﺘــﺮ ﻣﺮﺑــﻊ را ﻣــﻮرد ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ ﻗﺮار دادﻧﺪ و ﻧﺘﻴﺠﻪ ﮔﺮﻓﺘﻨـﺪ ﻛـﻪ در ﻫـﺮ ﺳـﻄﺢ از ﺗﺮاﻛﻢ ﮔﻨﺪم، اﻓـﺰاﻳﺶ ﺗـﺮاﻛﻢ ﻳـﻮﻻف وﺣﺸـﻲ ﻣﻨﺠـﺮ ﺑـﻪ ﻛﺎﻫﺶ ﻋﻤﻠﻜﺮد داﻧﻪ ﮔﻨﺪم ﺷﺪ. در ﺑﺮرﺳﻲ اﺛﺮ ﺗﺮاﻛﻢ ﻫﺎی ۱۰ ، ۳۰ ، ۶۰، ۱۰۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ ﺑﻮﺗﻪ ﻳـﻮﻻف وﺣﺸـﻲ در ﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑﻊ ﺑﺮ ﻋﻤﻠﻜﺮد و اﺟﺰای ﻋﻤﻠﻜﺮد ﮔﻨـﺪم در ﺗـﺮاﻛﻢ ۴۰۰ ﺑﻮﺗﻪ در ﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑﻊ ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺷﺪ ﻛﻪ ﺑﺎ اﻓـﺰاﻳﺶ ﺗـﺮاﻛﻢ ﻳﻮﻻف، از ﺗﻌﺪاد ﭘﻨﺠﻪ، وزن ﺳﻨﺒﻠﻪ، ﺗﻌﺪاد داﻧﻪ در ﺳـﻨﺒﻠﻪ، وزن ﻫﺰار داﻧﻪ و در ﻧﻬﺎﻳﺖ ﻋﻤﻠﻜﺮد ﮔﻨﺪم ﻛﺎﺳﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد (زمانی و ﻫمکاران، ۲۰۰۵). ﻋﻠﺖ ﺑﺮﺗﺮی ﻳﻮﻻف وﺣﺸـﻲ در رﻗﺎﺑــــﺖ ﺑــــﺎ ﮔﻨــــﺪم ﺗﻮﺳــــﻂ ﺑﺴــــﻴﺎری از ﻣﺤﻘﻘــــﺎن، به ارﺗﻔﺎع ﺑﻴﺸـﺘﺮ و ﺗﻮزﻳـﻊ ﻳﻜﻨﻮاﺧـﺖ ﺗـﺮ ﺑــــﺮگﻫﺎی ﻳــــﻮﻻف و ﺗﺠﻤــــﻊ در ﺳــــﻄﺢ ﺑــــﺎﻻی ﭘﻮﺷﺶﮔﻴﺎﻫﻲ، اﻓﻘـﻲ ﺗـﺮ ﺑـﻮدن ﺑـﺮگ در ﻗﺴـﻤﺖ ﺑـﺎﻻﻳﻲ ﭘﻮﺷﺶ ﮔﻴـﺎﻫﻲ، ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﺑـﻮدن دوام ﺳـﻄﺢ ﺑـﺮگ و ﺑـﺎﻻﺗﺮ ﺑﻮدن ﺳﺮﻋﺖ رﺷـﺪ ﻧﺴـﺒﻲ، که از ﻣﻬـﻢ ﺗـﺮﻳﻦ ﻋﻮاﻣـﻞ ﺑﺮﺗـﺮی رﻗﺎﺑﺘﻲ ﻳﻮﻻف وﺣﺸﻲ در رﻗﺎﺑﺖ ﺑـﺎ ﮔﻨـﺪم می­باشد ﮔـﺰارش ﺷـﺪه اﺳـﺖ (حسن زاده–دلوئی و همکاران،۲۰۰2). ﺑـﺎﻳﻼن و ﻫﻤﻜﺎران (۱۹۹۱)، در بررسی خود ﻧﺸﺎن دادﻧﺪ ﻛـﻪ ارﺗﻔـﺎع ﺑﻮﺗﻪ ﻳﻮﻻف وﺣﺸﻲ ﻧﻘﺶ ﻋﻤﺪه­ای در ﺗﻮاﻧﺎﻳﻲ رﻗﺎﺑﺖ اﻳـﻦ ﮔﻴــﺎه ﺑــﺎ ﮔﻨــﺪم دارد، زﻳــﺮا ﻫﺮﭼــﻪ ﻗــﺪرت ﺳــﺎﻳﻪ اﻧــﺪازی ﻳﻮﻻف وﺣﺸﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺑﺎﺷﺪ، ﻛﺎﻫﺶ وزن ﺧﺸﻚ ﮔﻨﺪم ﻧﻴﺰ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺧﻮاﻫﺪ ﺑﻮد. ﺑﺎ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﺑﻮﺗـﻪ ﻳـﻮﻻف وﺣﺸـﻲ در ﮔﻨﺪم، ﺗﺮاﻛﻢ ﻛﻞ ﺗﻴﻤﺎر ﻫﺎی ﻣﺨﻠﻮط اﻓﺰاﻳﺶ ﻣـﻲﻳﺎﺑـﺪ و ﺑـــﻪ دﻟﻴـــﻞ ﺑﺮﺗـــﺮی ﻳـــﻮﻻف وﺣﺸـــﻲ در اﺳـــﺘﻔﺎده از ﻣﻨـــﺎﺑﻊ ﻣﺤﻴﻄـــﻲ ﺑـــﻪ وﻳـــﮋه ﻧـــﻮر و ﻧﻴـــﺰ ﺑـــﻪ دﻟﻴـــﻞ آراﻳــﺶ و ﺗﻮزﻳــﻊ ﻣﻨﺎﺳــﺐ ﺑــﺮگﻫــﺎ در ﭘﻮﺷــﺶ ﮔﻴــﺎﻫﻲ، رﻗﺎﺑﺖ دو ﮔﻮﻧﻪ ﺑﺮ اﺳﺎس ﻫﺮ واﺣﺪ ﮔﻴﺎه ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺑـﻮده و در ﻧﻬﺎﻳﺖ ﺑﺎ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﻳﻮﻻف وﺣﺸﻲ، ﻛﺎﻫﺶ ﻋﻤﻠﻜـﺮد ﻧﺴـــﺒﻲ ﮔﻨـﺪم ﻧﺎﺷـــﻲ از اﻳـــﻦ رﻓﺘـــﺎر رخ ﻣـــﻲ دﻫـــﺪ (ابراهیم پور نور آبادی و همکاران، ۲۰۰۷).

روشﻫﺎی زراﻋﻲ ﻛﻪ، در ﺟﻬﺖ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ ﻋﻠﻒ ﻫﺎی ﻫﺮز ﺑﻜـﺎر ﻣـﻲروﻧﺪ و ﺑﺎﻋﺚ ﻛﺎﻫﺶ ذﺧﺎﻳﺮ ﺑﺬر ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز ﻧﻴـﺰ ﺷـﺪه می­تواند ﺑﺎﻋــﺚ ﻛــﺎﻫﺶ ﻣﺸــﻜﻼت ﻋﻠــﻒﻫــﺎی ﻫــﺮز هم در آﻳﻨــﺪه ﺷــﻮد. (سومادی و همکاران، ۱۹۸۴). ﻳﻜﻲ از راﻫﻜﺎرﻫـﺎی زراﻋـﻲ ﻣـﺆﺛﺮ ﺟﻬـﺖ اﻓﺰاﻳﺶ ﻗﺪرت رﻗﺎﺑﺖ ﮔﻴﺎه زراﻋﻲ در ﺑﺮاﺑـﺮ ﻋﻠـﻒﻫـﺎی ﻫـﺮز، اﻓـﺰاﻳﺶ ﺗـﺮاﻛﻢ ﮔﻴـﺎه زراﻋـﻲ اﺳـﺖ (واکر و همکاران، ۲۰۰۲). ﻛـﻪ در اﻏﻠـﺐ ﻧﻈﺎم ﻫﺎی ﺗﻮﻟﻴﺪ ﮔﻨﺪم، ﻣﻲﺗﻮاﻧـﺪ ﻛﻨﺘـﺮل ﮔـﺮدد (واکر و همکاران، ۲۰۰۲ ؛ کافی و همکاران، ۲۰۰۶ نقل از مقاله تأثیر تراكم و تاریخ كاشت گندم پاییزه بر تراكم و زیست توده علف های هرز در شرایط آب و هوایی شیروان، قربانی و همکاران، ۱۳۹۱). ارﻗﺎﻣﻲ از ﻳﻚ ﮔﻮﻧﻪ ﮔﻴﺎﻫﻲﻛﻪ ﺗﺮاﻛﻢ ﭘـﺬﻳﺮی ﺑﻴﺸﺘﺮی در ﺷﺮاﻳﻂ ﻛﺎﺷﺖ ﺧﺎﻟﺺ دارﻧﺪ، ﺗﻮاﻧﺎﻳﻲ ﺑﺎﻻﺗﺮی ﺑﺮای درﻳﺎﻓـﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺑﺨﺼﻮص نور و آب داﺷﺘﻪ ﻛﻪ ﻧﺘﻴﺠﻪ آن اﻓﺰاﻳﺶ ﺳﺮﻋﺖ رﺷﺪ اوﻟﻴﻪ و ﻣﻮﻓﻘﻴﺖ ﺑﻴﺸﺘﺮ در رﻗﺎﺑﺖ ﺑﺎ ﻋﻠﻒﻫـﺎی ﻫـﺮز ﺧﻮاﻫـﺪ ﺑـﻮد. وﺟـﻮد رﻃﻮﺑﺖ و ﺧﺎك ﻣﻨﺎﺳﺐ، ﻓﻀﺎﻫﺎی ﺧﺎﻟﻲ در ﻣﺰرﻋﻪ ﮔﻨﺪم و درﻳﺎﻓﺖ ﻧـﻮر ﻛﺎﻓﻲ ﺷﺮاﻳﻂ ﻣﻨﺎﺳـﺒﻲ ﺑـﺮای ﺟﻮاﻧـﻪزﻧـﻲ و روﻳـﺶ ﻋﻠـﻒﻫـﺎی ﻫـﺮز، ﺑﺨﺼــﻮص ﮔﻮﻧــﻪﻫــﺎی ﻣﺨﺘﻠــﻒ ﭘﻬــﻦ ﺑــﺮگ ﻧﻈﻴــﺮ ﺳــﻠﻤﻪ۱، اﺳـــﻔﻨﺎج ﺑـــﺎﻏﻲ۲ و ﮔـﻞ زرد ﺑﻬـﺎری۳ ﻓﺮاﻫﻢ ﻣﻲﻧﻤﺎﻳﺪ.

واکر و همکاران ( ۲۰۰۲) ﺑﻪ ﻧﻘـﻞ از ﻣﺤﻘﻘﻴﻦ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﻴﺎن داﺷﺘﻨﺪ ﻛﻪ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﮔﻨﺪم از ۱۰۰ ﺑـﻪ ۱۵۰ و ۲۰۰ ﺑﻮﺗﻪ در ﻣﺘﺮ ﻣﺮﺑﻊ ﺳﺒﺐ ﻛﻨﺘﺮل ﺑﻴﺸـﺘﺮ ﻳـﻮﻻف وﺣﺸـﻲ۴ و ﭼﭽـﻢ۵ ﮔﺮدﻳـﺪ. ﮔﻴﺎﻫـﺎن زراﻋﻲ ﻛﻪ ﻗﺎدر ﺑﻪ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻛﺎﻧوپی ﻣﺘﺮاﻛﻢ ﻣﻲﺑﺎﺷﻨﺪ، ﻋﻤﺪﺗﺎ ً از ﻃﺮﻳﻖ ﺳﺮﻛﻮب ﻓﻴﺰﻳﻜﻲ ﺑﺮ زﻳﺴﺖ ﺗﻮده ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز ﺗﺄﺛﻴﺮ ﻣﻲﮔﺬارﻧـﺪ (گرندی و همکاران، ۱۹۹۹). اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز، ﺳﺒﺐ اﻓﺰاﻳﺶ زﻳﺴﺖ ﺗـﻮده و ﺗﻮﻟﻴـﺪ ﺑﺬر ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺷﺪه و ﺑﻪ ﺷﺪت رﺷﺪ و ﻋﻤﻠﻜﺮد ﮔﻴﺎه زراﻋﻲ را ﺗﻬﺪﻳﺪ ﻣـﻲ ﻧﻤﺎﻳـﺪ (کروف و باستیناس، ۱۹۹۹). ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ، ﻣﻲﺗﻮان ﺑﺎ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﮔﻴﺎه زراﻋﻲ ﺳﺒﺐ ﻛﺎﻫﺶ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺑﺬر ﻋﻠﻒﻫﺎی ﻫﺮز و ﻛﺎﻫﺶ ﺗﺮ اﻛﻢ اﻳـﻦ ﮔﻮﻧﻪﻫﺎ ﺷﺪ (کاسلنی، ۱۹۹۱). آزﻣﺎﻳﺸﺎت اﻧﺠﺎم ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ ﻗﺮﻳﻨﻪ و ﻫﻤﻜﺎران (۲۰۰۴) ﻧﺸﺎن داد ﻛﻪ در ﻛﺎﺷﺖ ﻣﺘـﺮاﻛﻢ ﮔﻨﺪم ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﻛﺎﺷﺖ ﻛﻢ ﺗﺮاﻛﻢ، ﻛﻤﺘﺮﻳﻦ ﺗﻌﺪاد ﻋﻠﻒ ﻫﺮز ﻣﺸﺎﻫﺪه ﺷﺪ، ﺑﻄﻮرﻳﻜﻪ اﻓﺰاﻳﺶ ﺗﺮاﻛﻢ ﮔﻨﺪم، ﻗﺪرت رﻗﺎﺑﺖ

  1. Chenopodium album L.

Atriplex . Hymenelytra Torr 2.

  1. Senecio vernalis L.
  2. Avena ludoviciana L.
  3. L. Lolium rigidum

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :121

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***