Warning: Use of undefined constant title - assumed 'title' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /membri/khodam/wp-content/plugins/sar_RayanSaz/index.php on line 34
دانلود سمینار ارشد مهندسی نساجی: مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی – مقالات و پایان نامه های کارشناسی ارشد

دانلود سمینار ارشد مهندسی نساجی: مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
هنگامی که عمل مرسریزاسیون پنبه انجام می گیرد سبب تغییراتی در ساختار سلولز گردیده به طوری که این فرآیند شیمیایی – فیزیکی سبب تورم قطری و کوتاه شدن طولی الیاف می گردد و این باعث ازدیاد شفافیت و جلای کالای سلولزی می گردد. انجام این عمل در محیط غیر مائی همچون محیط اولتراسونیک نیز موجب تغییراتی در ساختار سلولز می گردد. البته هر دو فرآیند تأثیرات ساختاری ماکرو و میکرویی مهمی در الیاف ایجاد می نماید نظیر تغییر ساختار کریستالی از سلولز I به سلولز II، تغییر چیدمان پیوندهای هیدروژنی و آرایش یافتگی زنجیرهای مولکولی.
ولی هم نحوه انجام عمل شامل مدت زمان انجام، میزان مصرف مواد مورد نیاز و همچنین مرفولوژی سطحی و داخلی سلولز متفاوت است. امروزه استفاده از امواج مافوق صوت در پروسه های مرطوب نساجی به دلیل مزایایی همچون کاهش آلودگی های زیست محیطی، کنترل پروسه، کاهش هزینه، گسترش یافته است.
در اینجا استفاده از این تکنولوژی در مرسریزاسیون مورد نظر می باشد و سعی در جمع آوری اطلاعاتی در رابطه با مرسریزاسیون و اولتراسونیک گردیده است تا بتوان با اطلاع از هر دو موضوع مورد بحث، به تغییرات ساختاری مرسریزاسیون پنبه در محیط اولتراسونیک با استفاده از روش های بررسی میزان مرسریزاسیون پرداخت.
مقدمه:
یکی از عملیاتی که روی پنبه انجام می شود، عمل مرسریزه می باشد که شامل تماس پنبه (اعم از نخ یا الیاف یا پارچه) با محلول سود سوزآور و سپس شستشوی محصول در محلول رقیق اسید و سپس آب سرد به منظور خنثی کردن قلیایی و سرانجام خشک کردن محصول است. بر اثر مرسریزاسیون درخشندگی و جلای پنبه افزایش می یابد و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن تغییرات زیادی پیدا می کند.
معمولا پارچه های مرغوب پیراهنی، رومیزی، ملحفه ای همچنین نخ های قرقره مرسریزه می شوند. لذا با توجه به اهمیت زیاد این پروسه تلاش هایی جهت کاهش مدت زمان عملیات مرسریزاسیون، کاهش میزان مصرف سود و حصول نتایج بهتر در حین عملیات انجام پذیرفته و نیز در حال انجام می باشد.
بدین منظور استفاده از محیط دیگری غیر از محیط مائی همچون محیط حاصل از امواج مافوق صوت مورد استفاده و ارزیابی قرار گرفته است که به دلیل استفاده از این امواج در حین مرسریزاسیون، بتوان با صرف زمان کوتاه تر و غلظت سود کمتر به همان تغییرات ساختاری روش های معمول مرسریزاسیون برسیم که این ها سبب هزینه کمتر و اقتصادی شدن پروسه و احتمالا حصول نتایج بهتری می گردد.
فصل اول:
1- کالای پنبه ای
1-1- پنبه و ساختار سلولزی
الیاف پنبه در اصل پرزها یا به عبارتی الیافی هستند که از گیاه پنبه گرفته می شوند. به طور کلی عرض موجود برای الیاف پنبه به صورت میانگین 12 تا 20 میکرومتر می باشد که به صورت روبان شکل موجود دارد و زمانی که تیوپ درونی ماده جمع و خشک می شود باعث تولید تاب بر لیف گردیده و حالت روبان شکلی را ایجاد می نماید تعداد این تابها را به طور میانگین می توان متفاوت بین چهار تا شش تاب در هر میلی متر دانست.
الیاف پنبه از سه بخش تشکیل شده اند که عبارتند از:
– دیوار اولیه: با ضخامت کمتر از 0/5 میکرومتر، از فیبریل هایی تشکیل می شود که حول محور لیف به طرف راست و چپ پیچ می خورند. این فیبریل ها زاویه ای حدود 70 درجه با یکدیگر می سازند. دیواره اولیه را سلولز، پکتین، واکس ها و مواد معدنی تشکیل می دهند.
– دیواره ثانویه: در ساختمان تک سلولی پنبه که از یک سری سیلندرهای متحدالمرکز تشکیل شده است اولین لایه دیواره ثانویه است. لایه های فیبریلی دیواره ثانویه با یکدیگر زاویه 30 درجه ساخته و مثل فیبریل های دیواره اولیه با تعویض جهت حول محور لیف پیچ می خورند. ضخامت دیواره ثانویه برابر با 3 – 5 میکرومتر می باشد که به سه لایه تقسیم می شوند S1,S2,S3 که در این تقسیم بندی لایه ای که اکثریت ضخامت را در برگرفته است S2 بوده که دارای ضخامت 2 تا 4 میکرومتر می باشد.
این لایه از لاملایی از دسته فیبریل های نانویی که دارای اتصال با یکدیگر هستند تشکیل شده است و دارای آرایش یافتگی متفاوتی نسبت به محور لیف می باشند. این دسته های فیبریلی دارای فیبریل های ابتدایی با ساز لایه 5 – 8 نانومتر می باشند و با آرایش یافتگی مارپیچی و پله ای نسبت به محور الیاف قرار گرفته اند.
تعداد صفحه : 105
قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ****       parsavahedi.t@gmail.com